Tip na výlet: Sedačkovou lanovkou z Koliby na Železnú studničku

Lanovka na KamzíkBRATISLAVA – Chystáte sa počas turistickej sezóny na výlet do bratislavského Lesoparku? Tak potom si nenechajte ujsť ani nevšednú jazdu sedačkovou lanovkou z Koliby na Železnú studničku, ktorá je jedinou lanovkou na západnom Slovensku. Jej dĺžka 998 m ani prevýšenie 186 m nie sú závratné, ale na víkendovú prechádzku s rodinou či priateľmi je priam ako stvorená. Lanovka má sedačky pre dve osoby, malé deti cestujú spolu s rodičmi na kolenách, no nemáte problém odviezť aj bicykel, ktorý Vám obsluha zavesí hákom na bok sedačky.

 

Lanovka premáva celoročne od štvrtka do nedele a cez sviatky. Počas letných prázdnin by mala premávať denne okrem pondelka. Jazdná doba je cca 15 minút počas ktorých si môže vychutnať panoramatický výhľad na Malé Karpaty.

 

Sedačková lanovka Koliba – Železná studnička
Cestovný poriadok
platný v roku 2014

KAMZÍK

každú hodinu od 10:00 do 18:00

ŽELEZNÁ STUDNIČKA

každú hodinu od 10:00 do 18:00

• Premáva štvrtok – nedeľu (cez letné prázdniny utorok – nedeľu) a sviatky
V prípade dostatočného počtu cestujúcich premáva aj mimo hodinových intervalov
Posledná jazda je možná o 17:45 (obojsmerne), resp. o 18:00 (jednosmerne)
Jednosmerné cestovné: 3,- € (obyčajné a skupiny nad 15 osôb), 2,- € (seniori vo štvrtok a v piatok) a 1,- (žiacke skupiny)
Obojsmerné cestovné: 4,-
(obyčajné) a 2,- (žiacke skupiny)
Deti do 6 rokov a seniori (cez víkendy a sviatky): zdarma
 
V rámci podujatia Bratislava pre všetkých bude v nedeľu 27. apríla 2014 jazda lanovkou zdarma.

 

Benefitom pre tých, ktorí sa rozhodnú využiť sedačkovú lanovku by v tomto roku mala byť kyvadlová doprava až do miesta dolnej stanice lanovky elektrickým vláčikom premávajúcim počas víkendov a sviatkov (odchody z centra mesta o 11:15 a 13:30) i nová rodinná cyklistická trasa.

 

Ako na lanovku:

K Sedačkovej lanovke sa môžete dostať linkami MHD číslo 43 (výstup na zastávke „Lanovka“) a 203 (výstup na konečnej „Koliba“), pešo i bicyklom zo Železnej studničky i z Koliby množstvom značených turistických trás (viď stránky Mestských lesovVCZT Rohátka).

POZOR! Od 18. apríla cca do konca októbra v čase od 08:00 do 20:00 premáva linka č. 43 cez víkendy a sviatky z Patrónky striedavo na Kačín a k Lesoparku, t.j. zastávku „Lanovka“ obsluhuje každý druhý spoj.

 

História lanovky v skratke:

Lanová dráha bola projektovaná v roku 1967 národným podnikom TRANSPORTA Chrudim pod názvom „LD Kamzík – Bratislava“. Zahájenie prevádzky sa uskutočnilo 11. júla 1972 o 14:30 a lanovka premávala do 15. apríla 1990. Opätovné uvedenie do prevádzky sa uskutočnilo piatok 30. septembra 2005 o 10:30 v hornej stanici; pre verejnosť premávala až od 13:00.

 

Skôr ako sa vydáte na výlet, pozrite si videoklip k skladbe Reklama na ticho od skupiny Team v ktorom je zachytená aj jazda pôvodnej lanovky na Železnú studničku.

 

 

Viac informácií o histórii tejto lanovky a zaujímavostiach z jej prevádzky Vám prinesieme v niektorom z ďalších dielov nášho seriálu Po stopách lanových dráh.

Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.