Tip na výlet: Sedačkovou lanovkou na Železnú studničku

Lanovka na KamzíkBRATISLAVA – Jar už pomaly klope na dvere a to je ten správny čas na prechádzku bratislavským Lesoparkom. Využiť pri tom môžete aj 998 m dlhú lanovku s Koliby na Železnú studničku, ktorá je jedinou na západnom Slovensku a jej história siaha až do roku 1967. Lanovka premáva celoročne od štvrtka do nedele i počas sviatkov. Jazdná doba lanovky s prevýšením 168 metrov je cca 15 minút počas ktorých si môže vychutnať panoramatický výhľad na Malé Karpaty.

Kto sa chce dozvedieť viac o mestských lesoch a ich pamiatkach môže si prejsť náučný chodník z Kamzíka k Červenému mostu. Priaznivci behu môžu po jazde lanovkou využiť značenú bežeckú trať s viacerými fitnes prvkami. Neďaleko lanovky sa nachádza aj starý lyžiarsky vlek, ktorý je už niekoľko rokov mimo prevádzky, no tí skôr narodení si na jeho prevádzku určite ešte pamätajú. V blízkosti hornej stanice sa nachádza viacero občerstvovacích zariadení a navštíviť môžete aj 194 metrov vysokú televíznu vežu Kamzík ležiacu v nadmorskej výške 633 metrov nad morom. Jej základný kameň bol postavený v roku 1967 pod vedením autora J. Tomášaka, hlavného inžiniera S. Májeka a statikov M. Juricu a J. kozáka. Stavba bola ukončená v roku 1975 a táto veža je najväčšou vežou na Slovensku. Od júla 2015 pribudne pre návštevníkov ďalšia atrakcia Kaverna Kamzík 6 vybudovaná v roku 1914 ako reakcia na úspech ruskej ofenzívy na východnom fronte.

Lanovka má sedačky pre dve osoby pričom malé deti cestujú spolu s rodičmi na kolenách. nemáte však problém odviesť ani bicykel, ktorý Vám obsluha zavesí hákom na bok sedačky.

Pokiaľ sa rozhodnete pre túto atrakciu, nenechávajte si ju poslednú chvíľu. Posledná jazda je totiž možná najneskôr o 17:45 obojsmerne, respektíve o 18:00 jednosmerne. Po tomto čase nebude cestujúcim umožnený ďalší nástup a prevádzka lanovky sa končí po dopravení všetkých nastúpených cestujúcich do cieľových staníc. V prípade nepriaznivého počasia ako silný dážď, vietor, či búrka lanovka nepremáva.

Počas podujatia Bratislava pre všetkých je každoročne o túto jazdu zo strany obyvateľov i návštevníkov mesta veľký záujem. Odporúčame Vám preto prísť v dostatočnom predstihu, alebo sa odviesť inokedy.

 

Sedačková lanovka Koliba – Železná studnička
Cestovný poriadok platný v roku 2014
KAMZÍK každú hodinu od 10:00 do 18:00
ŽELEZNÁ STUDNIČKA každú hodinu od 10:00 do 18:00
• Premáva štvrtok – nedeľu a počas sviatkov
V prípade dostatočného počtu cestujúcich premáva aj mimo hodinových intervalov
Posledná jazda je možná o 17:45 (obojsmerne), resp. o 18:00 (jednosmerne)
Jednosmerné cestovné: 3,- € (obyčajné a skupiny nad 15 osôb), 2,- € (seniori vo štvrtok a v piatok) a 1,- € (žiacke skupiny)
Obojsmerné cestovné: 4,- €
(obyčajné) a 2,- € (žiacke skupiny)
3 jazdy s bicyklom nahor (zo Železnej studničky na Kolibu): 5,- €
 Od prepravného sú oslobodení deti predškolského veku do veku 6 rokov a dôchodcovia nad 70 rokov, ktorí sa preukážu občianskym preukazom, v dňoch štátnych sviatkov a každú sobotu a nedeľu
Prepravný poriadok nájdete TU.

 

BA-lesy

Stručná história lanovky:

Lanová dráha bola projektovaná v roku 1967 národným podnikom TRANSPORTA Chrudim pod názvom “LD Kamzík – Bratislava”. Zahájenie prevádzky sa uskutočnilo 11. júla 1972 o 14:30 a lanovka premávala do 15. apríla 1990. Opätovné uvedenie do prevádzky sa uskutočnilo piatok 30. septembra 2005 o 10:30 v hornej stanici, pričom pre verejnosť premávala až od 13:00.

Na pôvodnú sedačkovú lanovku si môžete zaspomínať prostredníctvom videoklipu na známu skladbu Reklama na ticho od skupiny Team, ako aj prostredníctvom reportáže Československej televízie z roku 1975.

 

 

Ako na lanovku:

K Sedačkovej lanovke sa môžete dostať linkami MHD číslo 43 (výstup na zastávke “Lanovka”) a 203 (výstup na konečnej “Koliba”), pešo i bicyklom zo Železnej studničky i z Koliby množstvom značených turistických a cyklistických trás (viď stránky Mestských lesov a VCZT Rohátka).

POZOR! Od apríla do konca októbra v čase od 08:00 do 20:00 premáva linka č. 43 cez víkendy a sviatky z Patrónky striedavo na Kačín a k Lesoparku, t.j. zastávku “Lanovka” obsluhuje každý druhý spoj.

Obyvatelia i návštevníci metropoly môžu využiť aj tzv. Vláčik Blaváčik, ktorý vyráža z Fajnorovho nábrežia. Jeho trasa vedie dunajským nábrežím, Mlynskou dolinou, okolo Zoologickej záhrady, okolo tunela Sitina, cez jednu z najväčších križovatiek v Bratislave (Patrónka) až do Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty – bratislavského Lesoparku. Pôjdete okolo troch jazier a dvoch zrekonštruovaných mlynov až prídete k sedačkovej lanovke na Kolibu. Cestovný lístok z vláčika platí aj na lanovku.

 

Ak máte nejaké informácie nejaké informácie, či fotografie z histórie lanovky, či lyžiarskeho vleku, pošlite nám ich e-mailom na redakcia@veterany.eu.

 

Autor: Jaroslav Filo
Mapa: Bratislavské Mestské lesy

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.