Tip na víkend SK: Železničné múzeum Stará Turá

IMG_2649V dnešnom tipe na víkend vás pozývame do železničného múzea Stará Turá, ktoré vzniklo 1. 8. 2006 za účelom uchovania histórie, ktorú bude možné prezentovať a uchovať pre ďalšie generácie. Múzeum sa nachádza na železničnej stanici v Starej Turej a jeho činnosť sa zameriava predovšetkým na dráhu Veselí nad Moravou – Nové Mesto nad Váhom. Múzeum pôsobí ako občianske združenie zápisom na Ministerstve vnútra zo dňa 14. marca 2008. Oficiálnym symbolom združenia je okrídlené železničné koleso ako znak železníc, nad ktorým sa nachádza Český lev so Slovenským znakom, ktorý predstavuje Československú republiku a je obopínaný lipovými ratolesťami ako symbol Slovanov. Rozmery symbolu vychádzajú z geometrie znaku rovnošatovej čiapky železničných zamestnancov z roku 1934.

Medzi hlavné aktivity múzea patrí zhromažďovanie historického materiálu, reštaurátorské práce, dokumentovanie udalostí, vystavovanie exponátov, starostlivosť o návštevníkov a usporadúvanie a zúčastňovanie sa na rôznych akciách.

Historické exponáty sa podrobujú postupnému reštaurovaniu. Prioritu majú najvzácnejšie a najstaršie predmety. Tieto sa postupne stávajú súčasťou expozície múzea. Dokumentovanie zahŕňa zaznamenávanie súčasných udalostí ako i vyhľadávanie a kompletizovanie historických údajov a informácií, ktoré sa dochovali do dnešnej doby.

V rámci prehliadky múzeum zabezpečuje výklad histórie s názornými ukážkami činnosti exponátov. nahliadnuť do fotografickej dokumentácie, ktorú tvoria albumy s približne 500 fotografiami prevažne z výstavby trate a jej prevádzky. V archíve múzea sa nachádza k nahliadnutiu množstvo predpisov a dokumentácia o trati Veselí nad Moravou – Nové Mesto nad Váhom. Múzeum sa každoročne zúčastňuje zaujímavých akcií ako Myjava 2007, Železnicea pre deti – MDD 2008 a 2009, Folklórna parojazda 2009, či Oslavy 80. výročia trate Veselí nad Moravou – Nové Mesto nad Váhom. Vstupné do múzea je dobrovoľné a je určené výhradne na financovanie činnosti múzea.  Múzeum je otvorené každú sobotu od 9:00 do 12:30 a od 13:30 do 17:00. Navštívi ho však môžete aj v inom čase po telefonickej, alebo emailovej dohode.

Kontakt:

Email: zmst@yw.sk

Telefón: + 421 908 762 336

Ak teda neviete nadchádzajúc víkend, navštívte železničné múzeum v Starej Turej.

Pozrite si reportáž z mimoriadnej jazdy parného vlaku na čele s parnou lokomotívou 331.037 „Uhranka“.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Železničné múzeum Stará Turá

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.