Tip na víkend: Súhrn víkendových podujatí u nás i v zahraničí

Aj posledný júlový víkend je bohatý na množstvo zaujímavých akcií s dopravnou a vojenskou tematikou. Okrem sezónnej premávky nostalgických liniek na Vás čakajú aj pravidelné no nemenej zaujímavé akcie, ktoré sa každoročne tešia veľkému záujmu návštevníkov.

Sezónna premávka nostalgických liniek:

Všetkých fanúšikov železníc zaiste potešia výlety historickými vlakmi do Lednice, kde sa nachádza novogotický zámok s tropickými skleníkmi, zámockou záhradou s minaretom a ukážkami výcviku dravcov. V sobotu Vás do Lednice odvezie historický vlak na čele s prototypovou lokomotívou Bardodka, v nedeľu historický motorák M 131 z 50. rokov minulého storočia.

Nostalgické vlaky však premávajú aj na trati Horní Slávko Kounici – Krásný Jez, v okolí Humprechtu, ako aj na Švestkovej, Kozej a Dumpovskej dráhe, na Zubrnickej múzeálnej železnici, v Telci, na Čiernohronskej železnici a Košickej detskej historickej železnici.

Fanúšikovia historických vozidiel mestskej dopravy určite využijú premávku historických vozidiel v Prahe, Brne, Tepliciach a Pardubiciach, v Salzburgu, Solgene, v maďarskom Szegede, ako aj v poľských mestách Krakov, Poznaň, či Varšava.

Do pozornosti však dávame aj prímestskú autobusovú linku 132400 Praha, Na Knížecí – Zvíkovské Podhradí na ktorej každú sobotu o 09:00 z Prahy, resp. 16:15 zo Zvikovského Podhradí premávajú historické autobusy.

Zabudnúť však nesmieme ani na pravidelné plavby loďou po Dunaji a Lednici, ako aj na vyhliadkové jazdy cestným vláčikom v Nitre a Piešťanoch.

Pravidelné akcie:

Fanúšikovia vojenskej histórie môžu v sobotu zavítať do obce Starý Tekov, kde sa uskutoční rekonštrukcia bojov z 2. svetovej vojny doplnená o vystúpenia česko-slovenských kapiel, ktoré trvajú až do polnoci. Areál sa pre návštevníkov otvára o 09:00, samotné boje začínajú o 13:30.

Priaznivci automobilových veteránov a motocyklov v sobotu zaiste nebudú chýbať v Gbeloch – rekreačná oblasť Adamov, kde sa uskutoční výstava 50. historických vozidiel. Výstava vozidiel začína o 08:00, samotný štart pretekov je o 10:00.

V okolí Popradu sa zase uskutoční stretnutie historických vozidiel „Tatranský veterán 2013“. Od dnes až do nedele 28. júla zase prebieha tradičná Veterán rely Turzovka, ktorá sa koná v Čechách i na Slovensku.

Milovníci koľajovej dopravy sa v sobotu môžu tešiť na jazdu cyklovlaku do Krušných hôr, ktorý zabezpečí historický motorový vozeň M 131. Odchod vlaku z Chomútova je o 09:45.

V nedeľu sa zase oplatí zavítať do Trenčianskeho kraja kde sa pri príležitosti Anenskej púte v Lednických Rovniach uskutoční mimoriadna jazda historickým motorovým vlakom M 131 na regionálnej trati 124 Trenčianska Teplá – Lednické Rovne s prípojom na Trenčiansku elektrickú železnicu, ktorá v tento deň vykoná celkovo 4 jazdy. Historický motorový vlak odchádza z Trenčianske Teplej o 08:35 (odchod električky z Trenčianskych Teplíc je o 08:00) a z Lednických Rovní o 12:30.

Akcií z dopravnou a vojenskou nostalgiou je viac než dosť. A je len a len na Vás, ktorú z nich sa rozhodnete navštíviť. Ak sa rozhodnete niektorej akcie zúčastniť, nezabudnite nám z nej poslať zopár Vašich fotiek a postrehov.

Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.