Tip na víkend: Súhrn veteránskych akcií ČR, SR

ČESKO, SLOVENSKO – V letošním roce se akciová společnost České dráhy vzdala pořádání „oficiálních“ celostátních oslav „Dne železnice“, které tradičně (už od dob trvání Československa) připadaly na poslední zářijový víkend (k připomenutí výročí zahájení provozu vlaky vedenými parní lokomotivou konstruktéra Georga Stephensona mezi anglickými městy Stockton a Darlington dne 27. září roku 1825), a ponechaly na svých regionálních útvarech, zda a jaké regionální oslavy zorganizují – tím došlo k situaci, kdy původní jediný termín byl vlastně rozložen do dokonce pěti po sobě následujících víkendů, což je zřejmě pro zájemce o návštěvu několika různých aktivit v různých lokalitách v ČR docela výhodné.

Až se zpožděním jsem objevil, že základní informace o letošních regionálních oslavách „Dne železnice 2013“ v ČR lze získat prostřednictvím www stránky s titulem „Den železnice 2013“ – z akcí zahrnutých mezi „oficiální“ oslavy „Dne železnice 2013“ zbývají na následující víkendy ještě tři, a to:

–  v sobotu dne 28.09.2013Den železnice v Plzeňském kraji“ na nádraží v Plasích,

–  v sobotu dne 05.10.2013 Regionální den železnice na Karlovarsku“ s hlavním programem v Chyši a velkým množstvím jízd zvláštních vlaků (i po běžně neprovozovaných úsecích tratí), a

–  v sobotu dne 12.10.2013 v rámci oslav Dne železnice v Nymburce připomenutí 140. výročí zprovoznění tratě z Nymburka přes Lysou nad Labem do Prahy.

Z dalších akcí připravovaných na nejbližší dny je žádoucí připomenout a upozornit na několik aktualit.

ve čtvrtek dne 26.09.2013 (dnes) odpoledne proběhne v Chomutově vernisáž výstavy nazvané „Chomutov ve století páry“ ke 141. výročí trvání železničního uzlu Chomutov (zatím jedinou relativně snadno dostupnou informaci o této aktivitě nabízí internetový portál „K-report“) – výstava potrvá až do soboty dne 23.11.2013.

V Teplicích (v  Čechách) je na pátek dne 27.09.2013 (od 16:00) a na sobotu dne 28.09.2013 připravováno připomenutí 155. výročí existence Ústecko-teplické dráhy, o čemž informuje „Pozvánka na oslavy 155 let trvání ÚTD“ dostupná na úvodní internetové stránce „Správy Ústecké Dráhy s.r.o.“, kde je k dispozici i podrobnější program akce (jízdní řády zvláštních vlaků jsou dostupné i na internetovém portálu „K-report“) – akce je dalším ze „substitučních“ podniků zastupujících vlastně „neoficiálně“ i regionální oslavy &b dquo;Dne železnice“ v Ústeckém kraji.

Pokud někdo netrvá na svezení všemi zvláštními vlaky na obou akcích a stačí mu pouhé jejich kratší „olíznutí“, lze sobotní návštěvu teplické akce zkombinovat dokonce třeba i s návštěvou oslavy „Dne železnice v Plzeňském kraji“ (a navíc se přitom sveze NAD, která stále ještě trvá v úseku mezi Blatnem u Jesenice a Mostem).

V Třebívlicích proběhne v sobotu dne 28.09.2013 letošní ročník „Třebívlického vinobraní 2013“, k jehož návštěvě v odpoledních hodinách zajistí dopravu i železnice – konkrétně „Švestková dráha“ dvěma dvojicemi odpoledních vlaků a večerním odvozem podle jízdního řádu zveřejněného na letáku „Vlakem na Třebívlické vinobraní“ pod heslem „Pojeďte vlakem za burčákem, beze strachu o svůj řidičák !“: odpolední či podvečerní návštěvu „vinobraní“ lze snadno navázat na dopolední návštěvu oslav výročí ÚTD v Teplicích.

Na Slovensku proběhne o nadcházejícím víkendu zřejmě jen jediná akce, a to (poněkud neobvykle) v sobotu dne 28.09.2013 jízda „Vláčikom do Slovenského raja“.

Před závěrem zprávy přidám aktualitu z (centra) Prahy 6:

Před budovou Generálního štábu Armády České republiky na Vítězném náměstí probíhá na volném prostranství (na oboustranných panelech) výstava věnovaná historii hraničního opevnění Československa pod názvem „Hranice z betonu a oceli“ (zřejmě m.j. k připomenutí skutečnosti, že právě nyní uplývá 75 roků od podpisu „Mnichovské dohody“).

Mnoho zdaru a pohody do zbývajících letošních zářijových dnů a zdárný vstup do prvního letošního úplného podzimního měsíce všem, a zejména Václavům a Michalům mnoho zdraví a štěstí k jmeninám přeje Honza

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.