Tip na víkend: Súhrn veteránskych akcií ČR, SR

ČESKO, SLOVENSKO – Z akcí připravovaných na nejbližší víkend lze připomenout, že v sobotu dne 05.10.2013 se koná „Regionální den železnice na Karlovarsku“ s hlavním programem v Chyši a velkým množstvím jízd zvláštních vlaků (i po běžně neprovozovaných úsecích tratí): kupodivu tentokrát je možné krátkou sobotní dopolední návštěvu akce v muzeu „Výtopna Zdice“, kde se po 10. hodině dopolední koná „křest“ nové knihy „Škoda a Liaz – 3. díl“ (na téměř 350 stranách s více než 350 obrázky pojednává tento díl o vývoji moto rů M1, M2 a M3, zástavbě motorů Liaz mimo vozidla této značky, unifikované budce Liaz-Tatra, typových řadách 200, 300, 400, Liaz-Madara, a v neposlední řadě také o závodních soutěžích Dakar či Trial.

Všichni zájemci budou moci knihu získat i s podpisem a věnováním autora) propojit využitím přesunu i pouze železniční dopravou s odpolední návštěvou zmíněného „Dne železnice“ v Chyši.

Zájemci o autobusy mohou návštěvu sobotní akce ve „Výtopně Zdice“ zkombinovat s návštěvou „Dne otevřených dveří“ v provozovně firmy PROBO BUS a.s. v Berouně-Králově Dvoře, která se uskuteční tak&eacut e; v sobotu dne 05.10.2013 od 9 do 14 hodin.

Další akcí připravenou na sobotu dne 05.10.2013 v západních Čechách je „3. Jablečný den v Krásném Dvoře“, pro jehož návštěvníky je připravena jízda jedné dvojice zvláštních motorových vlaků (tentokrát dopravce „RAIL system“) z Kadaně-Prunéřova do Krásného Dvora a zpět podle jízdního řádu dostupného (pouze) na www stránce „Doupovská dráha – jízdní řád“ (v IDOSu příslušná data zapracována nejsou).

Obdobnou akcí připravenou na sobotu dne 05.10.2013 v západních Čechách jsou „Slavnosti jablek na vrchu i úpatí Krasíkova“ – v souvislosti s ní sice nepojedou žádné zvláštní vlaky, ale provoz vlaků „Bezdružické lokálky“ mezi 9. a 19. hodinou bude zajišťován modern&iac ute; motorovou jednotkou typu PESA RegioShark.

Mimořádnou akcí připravovanou v součinnosti s ČD na sobotu dne 05.10.2013 je i jihočeská závěrečná jízda „zvláštního vlaku k 5. výročí existence Muzea Fotoateliér Seidel“ v Českém Krumlově, a to tentokrát z Písku na Stožecko a zpět.

V mírném předstihu lze připomenout, že na páteční večer dne 11.10.2013 chystá IMC Plzeň výlet do Plas pod názvem „Noční parní expres na tajuplnou noční prohlídku Plaského kláštera“.

Na letošní druhý říjnový víkend připravují ČD hned dvě akce ve středních Čechách, a to:

V sobotu dne 12.10.2013 v rámci oslav regionálního Dne železnice v Nymburce připomenutí 140. výročí zprovoznění tratě z Nymburka přes Lysou nad Labem do Prahy.

V sobotu dne 12.10.2013 i v neděli dne 13.10.2013 jízdy zvláštních parních vlaků mezi Prahou a Lužnou u Rakovníka a „Poslední parní víkend v ŽM ČD“ (ovšem bez původně inzerovaného setkání motorových vozů).

Na Slovensku je letošní rok velmi významným pro východoslovenskou metropoli Košice, která se stala letošním „Evropským městem kultury 2013“, což zvýrazňuje i podniky pořádané pravidelně i v minulých letech. V neděli dne 06.10.2013 se v Košicích uskuteční letos už 90. ročník dálkového běhu na vzdálenost 42,195 km pod tradičním názvem „Medzinárodný maratón mieru“, tentokrát opět po městské trase běhu – s během související (především kulturní) doprovodný program ovšem začíná už v pátek dne 04.10.2013 a jeho součástí je i sobotní (dne 05.10.2013)Mimoriadna nostalgická jazda Maratónskym vláčikom“ z Košic do Turni nad Bodvou (odkud startoval 1. ročník MMM v roce 1924) a zpět, pořádaná Klubem historických koľajových vozidiel.

V mírném předstihu lze z akcí chystaných na Slovensku připomenout, že o týden později, tedy v sobotu dne 12.10.2013, pořádá KHKVjazdu historickým vláčikom z Košíc do Betliara a Nižnej Slanej a spät“ u příležitosti 18. ročníku „Jazdy svätého Huberta v Betliari“.

Rovněž o týden později, tedy v sobotu dne 12.10.2013 uspořádá Slovenské podnikové železničné múzeum (Múzejno-dokumentačné centrum ŽSR VVÚŽ) v Bratislavě akci s rozšířeným programem pro veřejnost jako „Ukončenie sezóny 2013 v Železničnom múzeu v areálu RD Bratisl ava východ „Rendez“.

Závěrem přidám ještě informaci o možnosti nesporně užitečné podpory projektu „Renovace společensko-restauračního železničního vozu“: hlasováním například pomocí internetového formuláře (= jeho vyplněním a vyznačením podpory položce č. 14 z tam uvedeného seznamu akcí), uskutečněný m v období od 1. října 2013 do 31. října 2013 lze podpořit požadavek IMC Plzeň na příspěvek 500 tisíc Kč na zřízení dalšího užitečného vozu pro nostalgické a výletní vlaky.

Mnoho zdaru a pohody do nepříjemně studených dnů začátku letošního podzimu přeje všem   Honza

 

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.