Tip na víkend: Ocko, poď sa s nami hrať na Detskú železnicu + pozvánka do Štítnika a Bardejova

Oficiálne otvorenie sezóny na DŽ v KošiciachKOŠICE-Milé deti! Máte „rozlietaného“ otecka, lepšie povedané, takého, ktorý na vás nikdy nemá čas a najradšej by ste ho podľa jedného českého filmu strčili do polepšovne? Alebo vy, milí oteckovia, neviete, čo so svojími ratolesťami cez víkend? Ak ste aspoň na jednu otázku odpoedali áno, potom máme pre vás lepšiu možnosť, než sa navzájom „pozabíjať“ 😀 Choďte sa spoločne v nedeľu vyblázniť na Košicku destkú historickú železnicu v Čermeľskom údolí!

A keby ste náhodou nevedeli, čo s voľným časom ani v ďalšie prázdninové týždne, tak zahnať nudu môžete aj na výletoch do Štítnika a Bardejova, na ktoré vás spoločne s KDHŽ a KHKV srdečne poývame!

Popoludnie plné chlapských aktivít čaká na všetkých, ktorí sa v nedeľu 7. augusta vyberú na jazdu Košickou detskou historickou železnicou. Na konečnej stanici si otestujú presnú mušku, silu, vedomosti, telom i duchom mladí sa naučia na čom všetkom a ako sa dá tancovať. Ockovia v sprievode detí cestujú v tento deň za detský lístok. Mamkám je vstup dovolený.

Deň predtým to vyzeralo, že zarezávať bude Katka...

Občianske združenie detská železnica Košice pripravilo na nedeľné prázdninové popoludnie aktivity zamerané najmä pre rodiny s deťmi, ktoré v týchto dňoch spoločne čelia prázdninovej „nude“. Stačí prísť na nástupnú stanicu Detskej železnice do Čermeľa na niektorý z popoludňajších odchodov o 13.20, 15.20 alebo o 17.20. Program potrvá do posledného odchodu vláčika z Alpinky – do 18.00.

„Rodičom a najmä oteckom by sme chceli dať príležitosť, aby mohli svojim deťom ukázať a spoločne zažiť veci, ku ktorým sa bežne v meste nemajú ako dostať. Budeme píliť na čas, naučíme sa spoznávať stromy, strieľať do lietajúcich guľôčok a o dobrú náladu sa postará tanečná parkúrová skupina s praktickými ukážkami,“ približuje Ľubomír Lehotský z OZ Detská železnica Košice.

K dobrej nálade prispeje aj spoločná opekačka. Suroviny si môže doniesť každý so sebou, prípadne zakúpiť priamo na mieste a opiecť podľa chuti. OZ Detská železnica Košice pripravilo program Ocko, poď sa s nami hrať v spolupráci s Mestskými lesmi Košice, združením Archery Strike, parkúrovou skupinou Family Gym Oáza a o občerstvenie sa postará spoločnosť Wagon Slovakia Košice.

Retrovlakom na Štítnické hradné dni a na Bardejovský jarmok

DSC_0160

Detská železnica v spolupráci s Klubom historických koľajových vozidiel vás zároveň pozýva na dva výlety po veľkej trati. 13. augusta sa našimi motorovými vozňami radu 810 vyberieme do Štítnika na Štítnické hradné dni. Z Košíc odchádzame o 8:10 z hlavnej železničnej stanice.  V Štítniku navštívime vodný hrad, gotický kostol a expozíciu. Vláčikom sa následne prevezieme do neďalekej Ochtinej a Slavošoviec, kde okrem kostola navštívime aj rodný dom Pavla Emanuela Dobšinského. Pripravené je aj vystúpenie vokálnej skupiny Vesna, šermiarov, sokoliarov, folklóristov, remeselníkov a atrakcie pre deti. Viac na www.khkv.sk.

Na sklonku prázdnin, 27. augusta, vás pozývame vlakom za kultúrou do Bardejova. V rámci kultúrneho leta Béla Kélera ožije radničné námestie a renesančná radnica hudbou a kultúrou. Mesto Barejov pozýva v tento deň aj na 665. historický a 45. novodobý bardejovský jarmok. Z Košíc odchádzame o 7:55 z hlavnej železničnej stanice.

Bardejovska strela 2016b

Z dôvodu obmedzenej kapacity vlaku si miesto na obidve jazdy môžete rezervovať už teraz na rezervaciekhkv@gmail.com, kde získate aj podrobnejšie informácie k jazdám.

Kopie - Ocko_pod_sa_hrat_2016 (1)-maly

Bardejovska strela 2016

Osobné motorové vozne radu 810 („Krabica“, „Orchestrion“, „Šukafon“) patria Detskej železnici a sú najrozšírenejšími osobnými motorovým vozňami československej výroby, ktoré premávali na tratiach Slovenska, Česka a Maďarska. Sú vybavené motorom Liaz s automatickou hydromechanickou prevodovkou poháňajúcou jednu nápravu. (Ako zaujímavosť pre technokratov uvádzame, že presnejšie ide o motor Liaz ML 634 používaný v autobusoch Karosa radu Š a automatická prevodovka je typu Praga 2M70 taktiež prevzatá z autobusu – konkrétne Karosy ŠM 11 a jej nástupcu, Karosy B 731. Odtiaľ ďalšia, avšak pre motorové vozne všeobecnejšia prezývka – „Autobus“.) V interiéri je 55 miest na sedenie v jedinom oddieli druhej nefajčiarskej triedy. Maximálna prevádzková rýchlosť je 80 km/h, konštrukčná rýchlosť 100 km/h. (Zdroj: Wikipedia) Ako ďalšiu zaujímavosť uvádzame, že pri testoch prototyp tohto motorového vozňa na skúšobnom okruhu v českých Cerheniciach ťahal v tom čase už nepojazdnú lokomotívu S699.001, tzv. „Veľkú laminátku“.

Viac na www.detskazeleznica.sk a na Facebooku Detská železnica Košice.

Text: TS OZ DŽK, upravil Tomáš „Sergej“ Halža
Doplnil: Jaroslav Filo
Foto: OZ DŽK, Tomáš Halža

2 Comments

  1. dobry den chcem sa spytat o ktorej by sa vracalo spet zo stitnika do kosic-teda o ktor.by bol prichod do ke

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.