Tip na víkend: Múzeum šľachtických kočiarov a saní

Múzeum Šľachtických kočov a saníPo vianočnej prestávke obnovujeme náš pravideľný piatkový seriál Tip na víkend, ktorý pre vás každý týždeň pripravuje kolega Patrik Špačinský. Počas minulého roka sme vás pozávali nie len na zaujímavé akcie s dopravnou nostalgiou, ale aj do rôznych železničných či automobilových múzeí u nás i v Českej republike. Aj tento rok sa vám budeme snažiť prinášať zaujímavé tipy na víkend. V prvom tohtoročnom vydaní vás pozývame do Múzeum šľachtických kočiarov a saní, ktoré sa nachádza na Oravskom podzámku.

Múzeum šľachtických kočiarov a saní je jedinečnou a najrozsiahlejšou zbierkou kočiarov a saní na Slovensku. Múzeum začalo písať svoju históriu 1. mája 2008. Zbierka, nachádzajúca sa v obci Oravský Podzámok, priamo pod Oravským hradom, je dlhodobým procesom zberateľstva a precíznej renovácie. V  múzeu môžete vzhliadnuť 21 exkluzívnych exponátov v pôvodnom, ale hlavne renovovanom stave. Precízna kvalita exponátov Vás nadchne a Vy sa necháte unášať čarom minulého storočia, keď sa po našich cestách preháňali luxusné Landauery a Landaulety, elegantné Mylordy pre pánov a Viktórie pre dámy. Nechýbajú však ami diskrétne mestské Coupé , poľovnícke kočiare a samozrejme ani pohodlné sane na zasnežené zimy. Vstúpte do minulosti a unášajte sa fantáziou a predstavami. Platí predsa pravidlo raz vidieť je viac ako sto krát počuť. Celá expozícia je doplnená zaujímavými sprievodnými textami.

Veríme, že návšteva múzea bude pre Vás obohatením a rozšírením si svojho poznania. Ak teda neviete ako stráviť nadchádzajúci víkend, navštívte Múzem šľachtických kočiarov a saní, ktoré je otvorené od mája do augusta od 9:30 do 18:00 a od septembra do apríla od 9:30 do 16:00.

Kontakt na múzeum:

Web: http://www.muzeumkociarov.sk/index.php?page=uvod
Telefón: 0903 471 735

Mimo otváracích hodín len pre vopred ohlásené skupiny pre 20 a viac osôb.

Cenník:

Dospelí: 1,66 €
Deti, študenti, seniori, fotografovanie: 1,00 €
Kamerovanie: 1,99 €
Deti do 6 rokov: Zadarmi – platí len v sprievode rodičov

Ak sme vás náhodou ešte nezaujali, ponúkame vám históriu kočiarov:

História sa začína písať práve vtedy, keď človek vymyslel koleso ako hlavný prvok pri výrobe najskôr obyčajných vozov a neskôr luxusných bohato zdobených kočiarov. Prvé vozy na prepravu osôb a tovaru sa objavovali už v starom Egypte, ale ešte skôr v Ázii. Svojím tvarom a pohodlnosťou sa ani zďaleka nemohli porovnávať s kočiarmi 19. storočia, keď kočiarová výroba dosiahla svoj vrchol. Staré zdroje hovoria, že názov koč je odvodený od dedinky Kocs pri Rábe v Maďarsku.

Prvé kočiare mali karosériu pripevnenú priamo na podvozok, tento spôsob bol však pre cestujúcich veľmi nepohodlný. Až objavením listových pier v tvare písmena „S“ a neskôr „C“ v 16. storočí napomohol rozvoju kočiarov. Vznikajú rôzne druhy kočiarov a saní. V období baroka a rokoka v 17. a 18. storočí boli rozšírené najmä veľké karosy zdobené bohatou rezbou, zlátením a maľovaním. Kočiare boli síce krásne no s postupným vývojom sa stávali pre čoraz ľudnatejšie mestá nepohodlnými. Pre svoju veľkosť boli príliš ťažkopádne a po mestách nebolo jednoduché s nimi jazdiť. Vývoj v tomto období so sebou prináša aj zlepšenie stavu vtedajších ciest, postupný rozvoj cestovania a preto veľké robustné karosy na cestách postupne nahradzujú ľahšie kočiare.

Skutočnou revolúciou vo vývoji kočiarov sa stal vynález anglického vyrobcu kočiarov Obadiaha Elliota, ktorý v roku 1804 zostrojil elipsovité listové perá. Tieto perá boli pripevnené priamo na karosériu kočiara , čo zlepšilo stabilitu a najmä zvýšilo rýchlosť. V tejto dobe nastáva rozmach poštových služieb a tým aj dopyt po nových druhoch kočiarov, začínajú vznikať nové továrne na ich výrobu. V roku 1902 bolo v Rakúsko – Uhorsku 386 tovární na výrobu kočiarov. Medzi najznámejšie patria Schustala and co. v Kopřivnici, Marshall v Pressburgu, V. Brozik a Syn v Plzni, Jacob Lohner vo Viedni a ďalšie. Začiatok 20. storočia sa stáva začiatkom konca výroby kočiarov. Postupne začína výroba automobilov, ktoré sú však svojím tvarom veľmi podobné kočiarom. Sú to vlastne kočiare s motorom bez koní. Asi najznámejším je . prvý automobil vyrobený v Kopřivnici – Präsident. Kočiare sa vyrábali až do roku 1945 i keď vo veľmi malom množstve.

Veríme, že sme vás dnešným tipom na víkend zaujali a že si náš seriál prečítate aj o týždeň.
Autor: Patrik Špačinský
Zdroj: Múzeum šľachtických kočiarov a saní
Predslov: Jaroslav Filo

Výzva pre čitateľov:

Zaujímavé múzeá, či akcie s dopravnou nostalgiou u nás i v Čechách, taký bol Tip na víkend v roku 2009. V tohtoročnom tipe na víkend by sme vás radi pozvali aj do zahraničia, kde je tak isto množstvo zaujímavých múzeí a nostalgických akcií. Preto sa na vás obraciame so žiadosťou o tipy, návrhy a pripomienky do tohto seriálu. Aj vďaka vám budeme môcť na našich stránkach prineisť zaujímavé tipy na múzeá či akcie nie len u nás ale aj v zahraničí. A preto neváhajte a stante sa autorom niektorého z ďalších vidaní tohto seriálu. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom emailu patrik.spacinsky@gmail.com. Tip n víkend je tu pre vás!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.