Tip na víkend: Múzeum letectva v Deštné

P1030413V dnešnom tipe na víkend opäť potešíme všetkých fanúšikov historických lietadiel. Pozývame vás totiž do múzea letectva v obci Deštné v Českej republike. Dnešný tip na víkend je zároveň pozvánkou na týždeň vojenskej techniky histórie, ktorý pripravujeme už na budúci týždeň.

Expozície Leteckého muúea, ktorú vytvorili členovia Klubu historie letectví (dále KHL) v Jindřichově Hradci v objekte bývalého kina mesta Deštná, je rozdelená na vojnovú a povojnovú časť.
Z priestorov vstupnej haly a bývalých šatní vznikli dve samostatné časti, ktoré sú rozdelené kópiou proitilietadlového krytu. Vnej je nainštalovaná expozícia pčribližujúca osudy čs. vojnových letcov od odchodu našich vojakov do Polska, následne do Francúzka a potom do Veľkej Británie. Toto obdobie dokumentuje rada trojrozměených exponátov, vrátane vyznamenaní, uniforiem, modelov a fragmentov z vojnových lietadiel (mj. z B-24 Liberatoru „PP-Y“ 311. čs. perutě nájdených na Orknejských ostrovoch) a plastikových modelov. V expozici nechýba ani spomienka o českých letcoch v Slovenskom národnom povstání, vrátane návratu čs. letcov z východu a západu do oslobodenej vlasti.

Bezeoporu v České republike ojedinelou je „pietna meistnosť“, v ktorej najdete nie len veľkoplošnú fotografiu najväčšiehoo čs. vojenského cintorína vo Veľkej Británii v Brookwoodu, ale predovšetkým zoznamy všetkých českých padlých vojenských letcov a prstě z ich hrobu, ktoré zo svojich trinástich zahraničných expedic po Euirópe priviezli členovia KHL.

V ďalšej časti expozície uvidíte jeden z najväčších unikátov múzea, motor z Messerschmittu Bf-109 (zapožičal Ing. Dvořák) a torzo trupu s kabinou Bf-109 (zapožičané od kolegov zo Slavičína) a táhla z La-5 FN por. Bohumila Mráze zostreleného 7.10 1944 na Slovensku (venoval K. Červený).

V druehj meistnosti zase nájdete radu exponátov a dokumentov približujúcich športové i vojenské čs. letectvo od I. republiky po nedávnu súčasnosť. Uvidíte tu vetrone Šohaj (zapožičaný od Aeroklubu v J. Hradci), fragmenty z MiGů a ich súčastí (zapožičal P. Pokorný a rada ďalších fanúšikov letectva), Su-7 (dar z leteckej základne RČR v Náměšti nad Oslavou), v závere potom nájdete expozíciu pripomínajúcu dlouhoročného spolupracovníka KHL 153. záchranného praporu v J. Hradci. Vďaka záujmu verejnosti, mesta Deštná i KHL sa už uvažuje o rozšírenei esxpozície múzea!

Múzeum letectva sa nachádza  na Náměstí Míru 61, 378 25 Deštná (okres Jindřichův Hradec)
GPS: N49°15’54,5″ E14°55’22,63″

Otváracia doba:

Múzeum letectva je otvorené denne okrem pondelka od 9.30 do 17-tej.
V období od 1. mája do 1. októbra (je mimo tieto termíny potrebné objednanie na tel.: 384 384 231).

Vsrupné: Dospelí – 50 Kč, Deti a dôchodcovia – 20 Kč
Informácie a jhromadné objednávky získate na čísle +420 384384291 alebo mailovej adrese: mesto@destna.cz.

Ďalšie zaujímavé tipy na víkend vám prinesieme opäť o týždeň. Vaše tipy na víkend očakávame na e-mailovej adrese redakcia@veterany.eu, alebo patrik.spacinsky@gmail.com.
Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.