Tip na víkend: Múzeum hodín v Bratislave

Múzeum hodínBRATISLAVA – V dnešnom tipe na víkend vás pozývame do zaujímavej expozície hodín umiestnenej v jednej najpôvabnejších rokokových stavieb Bratislavy, v dome „U dobrého pastiera“, v Bratislavskom podhradí.

Na troch podlažiach je vystavených okolo 100 hodín rôznych typov zo 17., 18., 19. a prelomu 20. storočia. Tento počet predstavuje výber z bohatého zbierkového fondu hodín Mestského múzea v Bratislave. Najväčšie zastúpenie tu majú práve hodiny bratislavských výrobcov. Zaujímavý je aj doplnko k exponátom tvorený dobovými rytinami a ich výsekmi.

Hodinári pôsobili v Brtatislave už v 15. storočí. V roku 1546 vydala mestská rada cechové artikuly spoločné pre cech zámočníkov, hodinárov a puškárov. Artikuly z roku 1772 však už boli vydané samostatne len pre hodinárov.

K najstarším exponátom múzea patria štvordielne pieskové presýpacie hodiny, ako aj niektoré vzácne typy slnčených hodín a kovové nástenné bicie hodiny zo 17. a čiatočne 18. storočia.

Prvé poschodie expozície je venované obdobiu baroka a rokoka. Zastúpené sú tu rôzne typy, hlavne stolových a kozubových hodín s bohatým rastlinným a figurovým dekorom.

Na druhom poschodí zase nájdete hodiny z 19. a prelomu 20. storočia – od stolových a stĺpikových až po obrazové, rámové a nástenné pendlovky. Záver expozície dotvárajú vreckové hodinky s ozdobnými retiazkami, kľúčikmi na naťahovanie a strojčekmi, ktoré sú ukážkou rôznorodosti tvaru, výzdoby a dobového vkusu.

Dom u dobrého pastiera:

Rokokový dom U dobrého pastiera, patrí k niekoľkým pôvodným zachovaným stavbám starého bratislavského podhradia . Postavili ho v rokoch 1760 – 1765. Spodná časť bola určená pre obchodno-remeselnú činnosť , horné podlažia na bývanie. Na fasáde domu sa zachovalo jedno iluzívne okno, plastika Dobrého pastiera v nike pod baldachýnom nie je pôvodná. Dom patrí k drobným skvostom stredoeurópskej meštianskej architektúry.

Otváracie hodiny:

Pondelok: Zatvorené
Utorok – Piatok: 10:00 – 17:00
Sobota – Nedeľa: 11:00 – 18:00

Vstupné:

– plné vstupné: 2,30 €
– zľavnené vstupné (deti, študenti, dôchodcovia): 1,30 €
– rodinné vstupné: 4,60 €
– školské skupiny: 1,30 € na osobu

Adresa: Židovská 1, Bratislava
Tel.: +421-2-5441 19 40

V Múzeu hodín si môžete zakúpiť pohľadníce vystavovaných hodín, ako aj špeciálnu kazetu na ktorej nájdete prekrásne nahrávky hracích hodín, ktoré však v múzeu už bežne nehrajú.

Do pozornosti vám dávame aj neoficiálnu stránku Múzea hodín: http://muzeumhodin.kx.cz/index.php.

Spracoval: Jaroslav Filo
Zdroj: Jaromír Nožička – Expozícia historických hodín a internet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.