Tip na víkend: Múzeum Hasičskej techniky Skalná

Hasičské múzeum 2Po týždni vám opäť prinášame váš obľúbený tip na víkend. V tom dnešnom vás pozývame do Hasičského múzea Skalná. Novovzniknuité múzeum sa nachádza v prekrásnych priestoroch druhého poschodia hradu Vildštejn v Skalnej. Je to jediné múzeum hasičskej techniky v západných Čechách. Vystavené sú tu staré hasičské stiekačky, uniformy, přrlby, náradie a podobne. Celú expozíciu dotvárajú dobové fotografie a texty o histórií miestneho hasičského zboru.

Ďalším exponátom múzea je hsičská striekačaka vyrobená v obci Čechy pod Košířem. Tieto požiarné striekačky boli ťahané koňmi a mali ručný pohon.  Okolo roku 1900 boli tieto striekačky osadzované benzínovými motormi. Pôvodná benzínová striekačka z múzeom zohnaného kočiaru sa nedochovala, ale v roku 1956 bol osadený osadená novou striekačkou, ktorá je na tomto podvozku dodnes. Hasičskú striejkačku múzeum našlo v obci Palič. V múzeu môžete taktiež nájisť aj hasičskú helmu bez dochovaného čelného odznajku pochádzajúcu prelomu 19. a 20. storočia.

Múzeum je otvorené denne od 11:00 do 18:0 a cena vstupného je 25,- Kč pre deti a 50,-Kč pre dospelých, pričom vstupné plati do celého hradu.

Adresa: Hasičské muzeum – hrad Vildštejn, 351 34 Skalná, tel.: +420 354 594 930 (hrad)
Web: http://www.vildstejn.cz/, http://sdh-skalna.wgz.cz/hasicske-muzeum

Toľko teda dnešný tip na víkend. Ak neviete kam cez víkend, navštívte hrad Vildstejn v Českej republike, kde môžete vzhliadnuť aj hasičské múzeum.

Autor: Patrik Špačinský

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.