Tip na víkend: Múzeum automobilov Znojmo

Múzeum 1V poslednom tipe na víkend v tomto roku Vás pozývame do Múzea motorizmu v Znojme, ktoré sa nachádza v malebnom údolí rieky Dyje, pod Znojemským hradom blízko priehrady, na ulici Koželužská. Objekt tohto múzea bol pôvodne postavený ako vodáreň, v roku 1878. V roku 1931 – 33 bol prestavaný na vodnú elektráreň, ktorá slúžila svojmu účelu až do 60. rokov 20. storočia než bola vybudovaná a sprevádzkovaná nová elektráreň, v priehradnej hrádzi.

Asi na 500m2 nájdete expozíciu bezmála štyridsiatich automobilov, pätnástich motocyklov a tridsaťpäť starých bicyklov do roku 1950, výhradne českej produkcie. Celkovú atmosféru doby dotvárajú doplňujúce exponáty týkajúce sa motorizmu: benzínové a olejové výdajné stojany, smaltované reklamné cedule, rázcestníky a smerové cedule, zbierka heverov a olejničiek, zapaľovacích sviečok, plechoviek od olejov, a mnoho ďalších doplňujúcich predmetov týkajúcich sa motorizmu tridsiatich rokov.

Život všetkým priestorom vdychujú vtipne inštalované figuríny v dobovom oblečení a s doplnkami dokresľujúcimi atmosféru premávky vtedajšej doby: vodiči, cestujúci, predajcovia, polícia i chodci.

Pre najmenších návštevníkov je pripravené prekvapenie v podobe „oživených“ makiet dieťaťa, taxikára atp. a hračiek daného obdobia.

Skutočných znalcov potešia dobové prospekty, vodičské a technické preukazy, fotografie aj. archiválie.

V najbližšej dobe múzeum chystá rozšírenie expozície o vidiecku kolekciu parných strojov a stabilných motorov..

História múzea v skratke:

1877 – Výstavba vodárne
1931 -33 – Objekt prestavaný na vodnú elektráreň, ktorá slúžila svojmu účelu až do 60. rokov 20. storočia než bola vybudovaná a sprevádzkovaná nová elektráreň, v priehradnej hrádzi.
31.5.2008 – Dokončenia výstavby Múzea motorizmu a jeho slávnostné otvorenie
1.6.2008 – Otvorenie múzea pre verejnosť

 Na záver si pozrite video reportáž o tomto múzeum, ktorú nájdete TU.

Adresa múzea:
Muzeum motorismu
Koželužská 44
Znojmo, 66902
http://www.muzeum-motorismu.cz/index.htm
TEL: +420603548351, +420603443053

Múzeum je otvorené denne okrem pondelka od 9:00 do 17:00. Navštívte múzeum automobilov v Znojme a určite neoľutujete.

Autor: Patrik Špačinský

Múzeum automobilov v Znojme bolo posledným tipom na víkend v tomto roku. Ďalší tip na víkend Vám prinesieme až v piatok 8. januára 2010. Veríme, že Vás naša pravideľná piatková rubrika Tip na víkend zaujala a že sme Vám ponúkli množstvo zaujímavých tipov na strávenie víkendových dní. Aj v novom roku sa Vám budeme snažiť prinášať zaujímavé víkendové tipy. Budeme však veľmi radi ak budete spolutvorcami Tipu na víkend aj vy. Vaše tipy na víkend očakávame na redakčnom maily redakcia@veterany.eu.

Redakcia.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.