Tip na víkend: Kráľovstvo železníc v Prahe

KZ 4Po týždennej prestvke vám opäť prinášame zaujímavý tip na víkend. Dnes vás pozývame do Kráľovstva železníc, ktoré sa nachádza v jednom z pražsých obchodných komplexov. Prajeme vám príjemný víkend.

Na svete je len niekoľko druhov zábavy, ktoré priťahujú človeka od detstva do staroby, ktorá okouzluje  lúdi bez ohľadu na povolanie, vzdelávanie alebo osobné zameranie. Jedným z takých  fenoménov je bezpochyby modelová železnica. Takzvané mašinky fascinujú deti i dospelích snáď práve tím, že ponúkajú pohľad do zmenšeného a pritom dokonale fungujúceho sveta železníc.

V Prahe na Smíchově v obchodnom komplexe Andel City vzniká jeden z naj zaujímavejších projektov poslednej  doby. V úžasnom malom svete Kráľovstva železníc môžete vidiet  najväčšiu modelovú železnicu, môžete sa tu dozvedieť veľa zaujímavých vecí z histórie železničnej dopravy, uvidieť artefakty zo železnice a  nejväčšej prezentácie v Europe – populárne Mašinky Tomáš. Pre zábavu sú pripravene odrážadla.

TOMÁŠ A PRIATELIA:

Jedine v Prahe a jedine v Kráľovstve železníc môžete vidieť celý ostrov Sodor ako na dlani. V druhom podzemnom podlaží se nachádza vôbec najväčšia  prezentácia Mašinky Tomáš v celej Európe. Sú tam úplne všetci Silák Mac, Whiff, Percy, James, Skarloey, Cranky, Harold, Iron Bert a samozrejme Tomáš.

História koľajvoej dopravy:

Na celkom jedenástich paneloch na vás čaká história kolajovéj dopravy v čechach – od malých vozíkov až po Pendolíno.  Podrobné texty sú doplnené unikátnou obrazovou dokumentaciou  a zaujímavosťami. Dozviete sa, kedy a kam vôbec vyšiel vôbec prvý parný vlak v Čechách, kto to bol kasabubu alebo čo bola Bardotka. Stála panelová výstava je umiestnená na druhom podzemnom podlaží.

MERKÚR

Oficiálna prezentácia legendárneho výrobcu kovových stavebníc a modelov vláčikov Merkúr. K videniu je kompletná produkcia obnovenej výroby vláčikov Merkúr a kovové modely stavebníc. Uvidíte, ako vyzerá z kombajn postavený z kovových dielov, kolečkové rypadlo alebo betonárka.

ETS
 
Originálna prezentácia českého výrobcu kovových modelov vláčkov vo velikosti 1:45, alebo „0“.
 
Zaujímavé predmety používané na železnici. Staré cedule z lokomotiv, otočné cestovné poriadky ale i funkčný signálny zvon. Predmety sú zapožičané zo sbierok Zubrnické museální železnice a od súkromných zberateľov.

Kráľostvo železníc však nie je iba o železnici. Okrem koľajvoej dorpavy a modelov rôznych mostov, budov, tunelov, či vyjaduktov tam svoje zastúpenie majú aj cestné vozidlá – ktorí vhodne doplnia atmosféru dorpavy. Cieľom je, Tieto vozidlá by však nemali byť statické, ale mali by sa pohybovať. A tak sa návštěvníci môžu těšiť na autá, ktoré si dávajú prednosť na křižovatkách, na ďalšiu cestu vyrazia, až keď majú na semafóre zelenú, zastavia pred prejazdom, Keď sa zatvárajú závory a vůbec správajú sa ako v bežnej premávke. Uvidíte autobusové nádražie s veľkou sveteľnou křižovatkou, ktorá pretína a premosťuje železničnú trať ústiacu do nádražia. Uvidíte aj nehodu s kyvadlovou premávkou, ktorú riadi polícia. Obchádzky,práce na cestách a ešte o mnoho omnoho viac.  Za zmienku určite stojí aj fakt, že každý 3 mesiace by malo v kráľovstve železníc pribudnúť niečo nové. Kráľovstvo by malo postupne predstavovať akýsi model Českej republiky. Návštevníci sa tu budú môcť stretnúť s modelmi najvýznamnejších dominánt čiech. Modelový vláčik zvesie cestujúcich napríklad na Ještěd, Karlštejn, či Pražský hrad. Vo vozovom parku uvidíte predovšetkým autobusy, nákladné auta a dodávky. Pred vašimi zrakmi bude napríklad prebiehať simulácia nakládky a vykládky tovaru, alebo uvidíte ako z hasičskej zbrojnice k požiatu vyrážajú vozy za zvuku sirén a sveteľných efektov.

Hoci celé Kráľovstvo železníc b malo byť dokončené až za 4 roky, už teraz má svojim návštevníkom čo ponúknúť. Múzeum je otvorené denne od 9:00 do 19:00 (lístky sa predávajú do 18:00), v štvrtok a v sobotu do 21:00 (lístky sa predávajú až do 20:00).

Cenník vstupného:

Bežné vstupné

Typ vstupenky,  Cena
 základné vstupné (dospelí) – 150 Kč
 deti do 15 rokov – 90 Kč
 deti do 1 metru (jedine s dospelým) 20 Kč
 študenti * 100 Kč
 dôchodca ** 90 Kč 
ZŤP / ZŤP-S (osobní asistenti máju vstup zdarma) – 90 Kč
 príplatok za akciu*** (líši sa podľa typu akcie) obvykle 100 Kč

bežnú vstupenku ľubovolného typu je možne použiť jedine v deň, kedy bola zakúpená
v prípade požiadavky zákazníka, je možne vstupenku označiť ako „časovú“. Taká má platnosť po dobu 3 mesiacov od zakúpenia a oprávňuje k jednemu vstupu do expozice
vstupenka je ako použitá zavedená do systému okamžikom jeho načítania turniketom pri vstupe a platnosť končí v okamžiku opustenia expozice. ak zakaznik prejaví prianie se do expozice ešte v ten deň vrátit, dostane od obsluhy pri výstupe kartičku alebo razítko, ktorým se preukáže pri návrate.
návštěvník je povinní sa na vyžiadáníe ochranky preukázať platnou vstupenkou v lubovoľnom okamžiku jeho prítomnosti v expozici
* pre kontrolu je nutné předložit študentský preukaz (preukážku MHD) alebo iný doklad, ktorý potvrdzuje štúdium.
* pre kontrolu je možné se preukázať občianským preukazom (vek 65 a viac rokov)

*** akce: divadeľné, alebo bábkové predstavenia pre deti od 3 do 9 rokov ktorá bude  v priestore expozície.
 
Skupiny a zľavy:

Typ skupiny / zľavy, Cena 
 študenti s kartou ISIC * 90 Kč
 školská mládež (učitelský doprovod vstup zdarma – 1 pedagog na 15 detí) -70 Kč
 rodina 2 dospelí + 2 deti 360 Kč
 rodina 2 dospelí + 3 deti 400 Kč
 rodina 2 dospeí + 4 deti 440 Kč
 skupina max. 15 ľudí (vedúci – max. 1 má vstup zdarma – po predchádzajúcom objednaní) **- 150 Kč

 Zľavy pre zákazníkov Českých drah a.s.  Sleva
 Po predložení cestovných lístkov akéj koľvek  hodnoty platné v deň  návštěvy expozice 10 % 
 Pri preukázaní sa platnou In-Kartou15 %

* pre kontrolu je nutné sa preukázať kartou ISIC, ALIVE(IYTC), ITIC, Staff Card
** Skupinu tvorí minimálne 5, maximálne 15 ľudí. Aby mala skupina nárok na vstup pre vedúceho zdarma, musí vedúcí poslať mail s „objednávkou“, kde bude uvedené, koľko ľudí a v ktorý denňdo expozície príde. Tento mail musí být poslaný minimálne  2 pracovné dni pred plánovanou návštěvou expozície. Pokladník sa potom preukáže vytlačenou odpoveďou z ich systému.
 
Ročné vstupné:
 
Typ vstupenky, Cena
 ročná vstupenka (jednotlivá) 750 Kč
 ročná vstupenka – rodinná (2+2) 1 300 Kč
 
ročná vstupenka má platnosť po dobu 1 roku od okamžiku nákupu
ročná vstupenka opravňuje držiteľa k max. 1 vstupu za 1 deň
v prípade straty ročnej vstupenky je zákazníkovi za manipulační poplatok (50 Kč) vystavený duplikát karty, s časom platnosti pôvodnej karty a pôvodne je systémom blokovaná.

Prístup do Kráľovstva železníc:

Metrom: linka „B“ (žlutá) – stanice Anděl – výstup smer „Anděl“, potom pešo do ulice Stroupežnického (asi 200 m)
Elekričkami: linky č. 4, 6, 9, 10, 7, 12, 14, 20 – zastávka Anděl
Autobusom: linky č. 123, 130, 167,191, 217 – zastávka Anděl
Autom: Stroupežnického 23 – parkovanie je možné v podzemných parkoviskách v okolí (Anděl City, OC Nový Smíchový
 Vlakom: Smíchovské nádraží – potom peši asi 1 km alebo električkou č. 14, 20, 12 na stanici Anděl

Praktické rady:

Invalidní vozík – Expozíciu Království železnic je možné navštíviť aj pokiaľ ste na invalidnom vozíku. V pokladni je pre tieto účeli k dispozícíi osobný výťah, ktorým Vás obsluha zvezie do prvého alebo druhého podzemného podlažia. Koľajisko prvej etapy – v prvom podzemnom podlaží sú z technologických dôvodou vyvýšené a opatrené pochodziou lávkou¨vo výške dvoch schodov. K dispozícií bude nájazdná rampa. Pohyb v druhom podzemnom podlaží je celkom bezbariérový. K dispozícií sú pochopitelne tiež toalety pre telesne postihnutých návštěvníkov. Osobní asistenti návštěvníkov na invalidnom vozíku mají do expozície vstup zdarma.  
Detské kočíky – Pre maminky s detmi v kočíku je vyhradená zamykateľnú miestnosť, kam môžete kočík odložiť. Pohyb v druhom podzemnom podlaží je s kočíkom celkom neobmedzený. Aj na pochodzích lávkach na promm podlaží je pohyb s kočíkom možný, ale pretože z výšky kočíku dieťa na koľajisko neuvidí, doporučujeme vziať ho radšej na ruky.

Toľko teda naša víkendová pozvánka do Kráľovstva železníc. Viac o Kráľovstve železníc sa môžete dočítať TU. Veríme, že sme dnešným tipom na víkend potešili všetkých fanúšikov a priaznivcov modelovej železnice. Budeme radi, ak nám napíšete vaše postrehy z návštevy týchto unikátnych expozícií. V mene celej našej redakcie vám prajem príjemný víkend a už teraz sa teším na ďalší zaujímavý typ na víkend. A nezabudnite, že vaše tipy na víkend ešte stále očakávame na adrese patrik.spacinsky@gmail.com, alebo redakcia@veterany.eu.

Autor: Patrik Špačinský
Úprava: Jroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.