Tip na víkend: Deň otvorených dverí v pražskom múzeu MHD

Skoda 706 ROPRAHA – Dopravný podnik hlavného mesta Prahy v Muzeu MHD v pražských Střešovicích usporiada v sobotu 18. septembra 2010 od 09:00 do 17:00 Deň otvorených dverí. Pre návštevníkov je zdarma pripravená prehliadka najmodernejších električieki a autobusov, ako aj historických a výstavných exponátov MHD. Deti sa možu těšit na sútaže, ktoré na ne v Múzeu MHD čakaju.

Novinky v múzeu:

V septembri bude predstavený najstarší vystavovaný autobus, Škoda 706 RO, ktorý patrí medzi prvé autobusy trambusového typu, teda s motorom vo vnutri.

V tomto roku bola začatá renovácia  najstaršieho dochovaného trolejbusu Praga TOT č. 303,  prezývka „pračka“. Expoziciu múzea obohatí i autobusová historická perla Škoda 506 N, ktorá v súčasnej dobe prechadza celkovou rekonštrukciou a mala by byť v Múzeu MHD.

Rekonštrukcia Škody 706 RO bola dokončená v priebehu leta, takže autobus je v prevádzkyschopnom stave. Medzi zaujímavé novinky múzea patrí aj strojná zatlačovačka SZ 1. Zariadenie bolo vyrobené v roku 1979 zo strojnej podbíjačky koľají a používalo sa pri rekonštrukcií električkových tratí metódou veľkoplošných panelov. Toto špeciálne vozidlo vyžadovalo len malé opravy a od roku 2010 sa tak stane súčasťou stálej expozície Múzea MHD.

Tím ale súhrn noviniek v pražskom Múzeu MHD nekončí. Už čoskoro sa budú môcť návštevníci tešiť na skutočnú autobusovú perlu, Škodu 506 N z roku 1928, ktorej rekonštrukcia bola zahájená už pred neikoľkými rokmi. Vzhľadom k tomu, že kostra skrine autobusu je vyrobená z dreva, ide o mimoriadne citlivú opravu. Rekonštrukcia jednotlivých dielov vozidla prebieha pomali, ale aj napriek tomu múzeum verí, že sa tento zaujímavý exponát objaví v múzeu začiatkom nasledujúcej sezóny.

Nemenej náročné opravy sa rozbehli aj na trolejbuse Praga TOT č. 303 z roku 1936, prezývaného  ako „pračka“. Toto vozidlo patrí medzi prvé tri moderné české trolejbusy, ktorými se v roku 1936 zahajovala trolejbusová doprava v Prahe a tím aj v celom  Československu. Zub času na ňom zanechal značný dopad, preto bude plánovaná oprava, ktorá sa uskutoční v autobusových opravovniach v Hostivaři, dlhodobou záležitosťou.

V budúcej sezóne tak na návštevníkov Múzea MHD v Prahe okrem Nostalgickej linky č. 91, alebo možnosti prenájmu historickej električky na výhliadkové a okružné jazdy čakajú zbrusu nové exponáty, ktoré budú v múzeu umiestnené počas nasledujúcich dvoch rokov.

Zdroj: Dopravný podnik Praha
Úprava: Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.