Tip na víkend ČR: Víkend otvorených dverí v depozitári Technického múzea v Brne a otvorenie leteckého múzea Kbely

abc0BRNO – V dnešnom tipe na víkend vás pozývame n tradičný víkend otvorených dverí v řečkovickom fdepozitári Technického múzea. Uskutoční sa už tento víkend 30. 04.a 01. 05. 2011 a okrem vozidiel hromadnej dopravy (autobusov a trolejbusov) budete môcť vzhliadnuť historické nákladné vozidlá a požiarnu technika. Na deň otvorených dverí príjde aj českobudějovická Škoda 706 RTO a novo zrekonštruovaný autobus Karosa ŠM 11 Mikuláša Ivaška zo Slovenska.

Areál bývalých vojenských kasárni na ulici Terezy Novákové, kde sa deň otvorených dverí koná, bude po oba dni prístupný od 09:00 do 17:00. Priamo v areáli bude zabezpečené občerstvenie a predaj drobných upomienkových predmetov. Vstup do areálu sa nachádza pri zastávke liniek 41 a 71 Žilkova, prípadne je v pešej dostupnosti z konečnej stanice linky 1 Řečkovice.

Cestovný poriadok okružnej linky linky, na ktorú budú nasadzované vozidlá z depozitáru TMB:

Odchody z areálu Kasárni:
10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00
Odchody od budovy Technického múzea na Purkyňově ulici:
10:15, 11:15, 12:15, 13:15, 14:15, 15:15, 16:15

 

LETECKÉ MÚZEUM GBELY

muzeum-kbelyKBELY – V sobotu 30. apríla 2011 sa po zimnej prestávke opätovne otvoria brány najväčšieho leteckého múzea v Prahe 9 Kbelích. Novinky uvidí návštevník uvidí predovšetkym v hale venovanej povojnovým prúdovým lietadlám, kde sú predstavené stroje západnej a východnej provenience.

Letecké múzeum Vojenského historického ústavu má má vo svojich zbierkach takmer tri stovky lietadiel, z ktorých je 100 vystavených v 5. halách areálu v Kbelích a ďalšie šstoja na vonkajšej ploche. Ide nie len o najväčšiu leteckú zbierku na území Českej republiky, ale taktiež o jednu z najväčších v Ezrópe. Expozícia múzea sa vzťahuje najmä k histórií vojenských lietadiel, ale zachytáva aj širšie dejiny československého a českého letectva.
 
Tohtoročné novinky môžete nájsť v hale venovanej letectvu po druhej svetovej vojne a prvým rokom studenej vojny. V novom aranžmá s figurínami sa predstavia lietadlá, ktoré patrilik priekopníkom prúdového letectva. Uvidíte slávny letúň Avia S-92, čo bol upravený nemecký Messerschmitt M262A, ruský JAK-17, britský Gloster Meteor a ďalšie lietadlá. 

Okrem tejto haly môže návštevník prejsť aj v nedávnej minulosti precízne koncipovanými halami zachytávajúcimi letectvo v medzivojnovom a vojnovom období. Najväčšia hala ponúka exponáty z obdobia po druhej svetovej vojne. Ďalšie exponáty sú vystavené na vonkajších plochách múzea – patia sem nie len vojenské stálice letectva šesťdesiatych až osedemdesiatych rokov, ale aj vrtuľníky a dopravné lietadlá.

Vstup do múzea je zdrama, otvorené je denne okrem pondeloka od 10:00 do 18:00. K dispozícii je je predajňa upomienkových predmetov z leteckou tematikou, detský kútik, môžete sa tu aj občerstviť. K múzeu sa môžete dostať autom, parkovisko je naproti vchodu do múzea – cez ulicu. Autobusy MHD jazdia z niekoľkých staníc metra: z trasy B Palmovka, Českomoravská a Vysočanská, najbližšie spojenie je ale z trasy C, stanice Letňany – autobusy č. 185, 280, 259, 302, 375, 376, zastávka Letecké muzeum.

Vaše tipy na víkend nám posielajte e-mailom na redakcia@veterany.eu.

Zdroj: Technické múzeum Brno a letecké múzeum Praha
Spracoval: Jaroslav Filo

muzeum-kbely

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.