Tip na víkend: Automúzeum Praga

Automúzeum 2V dnešnom tipe na víkend Vás pozývame do Automúzea Praga v Českej republike založeného v roku 1957. V múzeum sa nachádza viac než 70 ks automobilov či iných dopravných prostriedkov z produkcie automobilov Praga z rokov 1908 – 1989 ako sú osobné, nákladné a špeciálne automobily,  autobusy, traktory, pluhy a diaľničné stroje. Zbierku ďalej doplňujú dokumenty a písané materiály v počte 249.086 kusov, technické dokumentácie pozostávajúcu z výrobných výkresov, katalógov, náhradných dielov, kusovníkov, návodov k obsluhe, prospektov, schvaľovacích protokolov, technických, vojenských a policajných predpisov a odborní i populárne časopisy. Automúzeum 6Okrem toho je tu množstvo filmových a fotografických dokumentov, gramofónové platne, tendenčné poštové známky, autoklubové odznaky vozové i klopové, účastnícke plakety, ceny, dosiahnuté športové výsledky, reklamné materiály, stojany pohonných hmôt, kolekcia štátnych poznávacích značiek, diaľničné značky a rada jednotlivých exponátov zachytávajúcich existenciu dopravy. Materiály sú niektoré i zahraničnej výroby, písomné dokumenty sú potom v množstve cudzích jazykov. Pre svoj špecifický obsah a gradáciu rozmerov je zbierka už po niekoľko rokov prezentovaná medzi prvé múzea vo svete, v rade informácií a programoch československého, českého a zahraničného rozhlasu, tlače, televízie, filmoch a pred pár rokmi bola zbierka múzea zaradená a je stále prezentovaná v informačných Automúzeum 4materiáloch o automuzeách vo svete. Zbierkové predmety sú trvalo využívané pre udržiavanie ich živosti k fotografovaniu pre rôzne účely (filmové, televízne, reklamné,…). Muzeálne predmety sa taktiež využívajú aj pre vlastné malé výstavy a množstvo spoločenských akcií v Čechách i vo svete.

Pri príležitosti 90. výročia automobilov Praga vydal majiteľ múzea E. O. Příhoda v roku 1998 knižnú publikáciu o histórií týchto vozidiel. V súčasnosti vydáva videokazetu o histórií automúzea Praga.

Múzeum je otvorené v utorok, štvrtok, piatok, sobotu a v nedeľu od 11:00 do 16:00 vždy v celú hodinu a nájdete na adrese Pod Kaštany 14, Zbuzany, Praha – západ 255 25.

Automúzeum 5Kontakt na múzeum: tel. +420 257 960 332, alebo +420 602 309 224.

Viac informácií nájdete na stránke múzea: http://www.veteran.cz/pragamuseum/Default.htm.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Automúzeum Praga

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.