PRAHA – Týždeň vojenskej techniky a histórie pokračuje aj tradičným tipom na víkend. V tom dnešnom vás pozývame do Armádneho múzea Žižkov, ktoré je umiestnené v Prahe na Žižkove v historických budovách Pamätníku národného oslobodenia.
Expozícia múzea je rozčlenená do troch veľkých celkov. Prvý zachycuje obdobie prvej svetovej vojny 1914 – 1918 , účasť Čechov a Slovákov nej a politickým a vojenským akciám, ktoré viedli ku vzniku samostatného československého štátu. Druhá časť je venovaná medzivojnovej Československej republike a ich ozbrojeným silám a tretí výstavný priestor zachycuje obdobie druhej svetovej vojny a mapuje účasť Čechov a Slovákov ve vojenských operáciách na ich frontách, v domácom odboji i na ďalších akciách, ktoré mali za cieľ obnovu samostatnosti Československa.
Múzeum je venované histórií prvého, druhého a od februára 2003 i tretiemu protikomunistickému odboju v rokoch 1914-1918 a 1939-1945, historii československej armády 1918-1939 a perzekúcií príslušníkov čs. armády po februárovom štátnom prevrate v roku 1948. Okrem zbraní je vystavená rada unikátnych dobových rovnošiat, práporov, rádov, vyznamenaní a taktiež osobných pamiatok na čs. prezidentov a predných predstaviteľov čs. armády.
Stále expozice Armádního muzea Žižkov
Sála 1914-1918
Okrem celej rady unikátnych dobových rovnošiat, chladných, ľahkých a ťažkých palných zbraní, praporov, zaujme kolekcia rádov, vyznamenaní a ďalších zbierkových predmetov kde návštevník nájde napríklad. výtvarné diela popredných českých umělcov ako boli napr. Jan Štursa, František Kupka, Vincenc Makovský, Otto Gutfreund a Vojtěch Preissig. Ďalej tu návštevník môže vzhliadnuť i osobné pamiatky po československých prezidentoch Tomáši Garrique Masarykovi a Edvardu Benešovi, po rade významných príslušníkov čs. légií vrátane gen. Rudolfa Medka, neskoršiehjo riaditeľa Pamätníku oslobodenia.
Sála 1918-1939
Táto sáal sa sústreďuje na múzejné zmapovanie historického vývoja armády medzivojnového Československa. V tomto období ČSR patrial síce k menším, ale politicky, ekonomicky a kultúrne najvyspčlejším štátom vtedajšej Európy. Jeho pozicia na mezinárodnej scéne však sťažovla nie len geograficky exponovaná poloha v centre Európy, ale i jeho národnostná štruktúra. Obe tieto okolnosti poznamenali jeho dvadsaťračnú existenciu. Hned po svojom vzniku musel nový štát čeliť odstredivým snahám niektorých významných národnostných menšin, odvolávajúcich sa na právo sebaurčenia. V roku 1919 sa dokonca dostal i do ozbrojeného konfliktu so susedným Poľskom a predovšetkým s Maďarskom, ktoré usilovali o revízií štátnych hraníc. V neskorších rokoch však čs. štát osvedčil svoju vitalitu a prosperitu, ktorá trvala až do 30. rokov, kedy nastala veľká Európska kríza. Sála je zakončená exponátmi z rokov 1938 a 1939, kedy došlo k narušeníu štátnej integrity a neskoršie k postupnému zániku čs. štátnosti.
Všetky tieto udalsoti dvadsiatych medzivojnových rokov sú bohate dokumentované veľkým množstvom palných zbraní domácej i zahraničnej kkonštrukcie, rovnošiat a ďalších zbierkových predmetov. Za pozornosť iste stojí i osobné pamiatky na náčelníkov francúuzskej vojenskej misie v ČSR gen. Maurice Pellé a gen. Louise Fauchera, na významných čs. generálov Stanislava Čečka, Aloise Eliáše, Rudolfa Medka a ďalšie osobnosti. K unikaátnom patrí i kolekcia jedných z najcennejších exponátov z múzejných zbierok VHÚ Praha, a to najvyšších zahraničnýách rádov udelených hlavám čs. štátu, prezidentom T. G. Masarykovi a E. Benešovi, ako i kompletná zbierka všetkých stupňov a skupin najvyššieho čs. Rádu Bieleho leva.
Sála 1939-1945
Táto sála je venovaná II. čs. vojenskému odboju a 2. svetovej vojne, účasťou Čechov a Slovákov vo vojenskýchoperáciách na všetjkých frontoch tohoto dopoteraz najkrvavejšieho vojnového konfliktu, v domácom odboji a na ďalších akciách, ktoré mali za cieľ obnovenie čs. štátnej samostanosti.
I táto sála velmi bohate dokumentuje sledované obdobie veľkým množstvom exponátov, od palných zbraní, cez vojenské prapory, rovnošaty, rôzneprovenience až k rádom a vyznamenaniam a ďalším pamiatkam. Nechýba ani veľké množstvo modelov vtedajšej vojenskej techniky.
K ilustrovánie priebehu 2. svetovej vojny a súčasne k pochopeniu začleněnia čs. odboja do dobových vojenských a politických súvislostí slúžia prehľady stěžejních udalostí tohoto šesťročného obdobia a vydrená dioramata znázorňujúca klúčové vojenské operácie v rokoch 1939-1945.
Kontakt na múzeum:
Armádní muzeum Žižkov
U Památníku 2, 130 05, Praha 3 – Žižkov
tel.: 973 204 924
Armádne múzeum Žižkov spadá pod Vojenský historický ústav v Prahe. Vojenský historický ústav Praha je vojenským zariadením spadajúcim pod Ministerstvo obrany ČR. Vedecko-výzkumná činnosť VHÚ je zamerená predovšetkým na problematiku I. II. a III. odboje a zpracovávania personálií predných vojenských osobností. Dlhodobo je skúmané české a československé vojenstvo najmä v období 20. storočia.
Ide o vedeckovýzkumné, muzejní a knižničné zariadenie Ministerstva obrany ČR. Jeho poslaním je, v zmysle platných legislatívnych noriem, sústavne a cieľavedome zhromažďovať písomné a hmotné pamiatky k dejínám českého našeho vojenstva a armády, odborná starostlivosť o tieto fondy a zbierky, vedecky ich skúmať a spracovávať. Výsledky tejto práce prezentuje VHÚ Praha jednak v múzejnej a výstavnej činnosti, ďalej v archívnej a knižničnej službe, na vedeckých konferenciách a seminároch, v knižných a časopisových publikáciách a v ďaľšom servise vojenským útvarom, ústavom a zariadeniam a vo službách verejnosti.
Okrem Armádneho múzea Žžkov spadajú pod Vojenský historický ústav Praha aj Letecké múzeum Kbely, Vojenské technické múzeum Lešany a ďalšie externé výstavné priestory. Avšak iba Armádne múzeum Žižkov je otvorené celoročne denne okrem pondelka od 09:30 do 18:00. Do tohto múzea sa dostanete autobusmi 133 či 175 ze stanice metra Florenc, zastávka U Památníku.
Ostatné múzea a expozície sú otvorené nasledovne:
Letecké múzeum Gbely: 24. apríl – 31. október 2010
Vojenské technické múzeum Lešany: od 22. mája 2010
Tieto múzeá vám predstavím počas letnej turistickej sez=ony. Tento tip na víkend pre vás pripravil Patrik Špačinský a spracoval Jaroslav Filo. Vaše tipy a námety do -tipu na víkend očakávame na e-mailovej adrese redakcia@veterany.eu, alebo patrik.spacinsky@gmail.com. Prajeme vám príjemný víkend.
Be the first to comment