Tip na september: Železničný víkend na východe Slovenska

KOŠICE, HUMENNÉ – Prvý septembrový víkend bude mať príchuť želôezničnej histórie. V mene Košickej detskej historickej železnice si vás dovoľujeme pozvať na tradičný Deň KDHŽ, ktorý v tomto roku sa bude prvýkrát konať počas dvoch dní – piatok 1. a sobotu 2. septembra. 2. septembra sa taktiež uskutoční Deň železnice v Humennom na ktorý vás tiež srdečne pozývame!

Plnou parou vpred! – Deň Košickej historickej železnice

Oslávte 62 rokov Košickej detskej historickej železnice dvojdňovým programom Plnou parou vpred! 1. a 2. septembra.

Plnou parou vpred! je najväčším podujatím organizovaným na detskej železničke. Počas dvoch dní môžu návštevníci nazrieť do zákulisia prevádzky, na stanovište rušňovodiča a kuriča či povoziť sa v kabíne strojvodcu. Vlak zo stanice Čermeľ po oba dni vyrazí o 9:20, 11:20, 13:20, 15:20 a o 17:20. „Pripravené sú netradičné súťažné disciplíny, ktoré preveria zručnosti našich rušňovodičov, ľudová i moderná hudba, vystúpenie šaša i modelová železnica. Najmenší sa budú môcť opäť povoziť na minivláčiku, či koníkoch. Bez poriadnej penovej šou v podaní medzevských hasičov to už inak ani nejde. Nebude chýbať ani historická hasičská striekačka, minizoo a na stanici Alpinka sa dočasne rozložia aj indiáni,“ približuje program osláv Ľubomír Lehotský z občianskeho združenia Detská železnica Košice. Počas podujatia budú návštevníkom vydávané špeciálne historické kartónové lístky, ktoré ochotne vydajú a skontrolujú mladí železničiari. Program podporilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR a mesto Košice. Viac na www.detskazeleznica.sk

Návštevníkom detskej železnice už niekoľko týždňov spríjemňuje nastupovanie a vystupovanie z historických vozňov nové dláždené nástupište vybudované v stanici Čermeľ pozdĺž prvej koľaje. „Reliéfna dlažba uľahčuje pohyb nevidiacich a slabozrakých, bezbariérové prechody potešia rodičov s kočiarmi či našich najstarších i najmladších návštevníkov. Čoskoro pribudne nové verejné osvetlenie s úspornými ekologickými svietidlami,“ uviedol Igor Holéczy z OZ Detská železnica Košice. Vybudovanie perónu a osvetlenia finančne podporila Nadácia VÚB, Ministerstvo dopravy a výstavby a mesto Košice prostredníctvom organizácie Visit Košice – Košice Turizmus. S realizáciou prác pomohli pracovníci spoločnosti Cesty Košice a naši dobrovoľníci.

 

Nostalgické jazdy do Bardejova i Dobšinskej ľadovej jaskyne

Predĺžte si leto a vydajte sa na výlet nostalgickým vlakom detskej železnice. Už túto sobotu 26. augusta sa vydáme na Bardejovský jarmok. Uličky starobylého centra mesta ožijú netradičným ruchom obchodníkov, remeselníkov a návštevníkov. Na ploche  4 800 m2 viac ako 500 trhovníkov bude ponúkať rôznorodý spotrebný tovar, občerstvenie, typické gurmánske špeciality, ale aj množstvo zábavných atrakcií a lunaparkov. Nebude chýbať ani  predstavenie tradičných ľudovoumeleckých remesiel s ukážkami tvorby a výroby v atraktívnej Uličke remesiel na Radničnom námestí. Pripravený je aj bohatý kultúrny program všetkých hudobných žánrov – vystúpenia folklórnych súborov, hudobných kapiel a domácich a zahraničných umeleckých telies.

Viac TU alebo tiež na www.detskazeleznica.sk

Obdivovať krásy Dobšinskej ľadovej jaskyne a unikátnej železničnej trate – Telgártskej slučky môžete 9. septembra. Súčasťou výletu budú opäť možnosti na turistiku do blízkeho okolia. Počet miest vo vlaku je obmedzený. Lístky sa dajú kúpiť už aj online.

Podrobnosti k nostalgickým jazdám nájdete TU alebo tiež na www.detskazeleznica.sk

 Deň železnice v Humennom

Humenský Povihorlatský železničný spolok si vás pripravil už tradičné septembrové oslavy Dňa železničiarov, ktoré sa uskutočnia 2. septembra 2017. V rámci tohto podujatia sa budete môcť odviezť historickými vlakmi z Humenného do Medzilaboriec a Sniny, ktoré povedú historické rušne Papagáj a Sergej a z Košíc prídu aj historické motorové vozne „Hurvínky“. Cca o 12:00 je naplánované slávnostné pristavenie historických rušňov do depa.

Cestovné poriadky jednotlivých vlakov nájdete na plagáte.

Text: TS Z DŽK, upravil a doplnil Tomáš „Sergej“ Halža

Foto: OZ DŽK

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.