Tip na september: Vlakom za UNESCOM – Telgártsky špeciál

KOŠICE, TELGÁRT – Občianske združenie Detská železnica Košice vás pozýva na nostalgickú jazdu historickým motorákom do Dobšinskej ľadovej jaskyne a Telgártu, ktorá sa uskutoční 9. septembra 2017. Mimoriadny nostalgický vlak odchádza z hlavnej železničnej stanice v Košiciach o 07:45. Súčasťou jazdy bude viacero možností na výlety po okolí. Môžete sa vydať na túru k Palcmanskej Maši, alebo na Havraniu skalu. Pre rodiny s deťmi je pripravená nenáročná Rodinná túra na ranč. Počet miest vo vlaku je obmedzený, preto Vám odporúčame, aby ste si svoje miesto zabezpečili čím skôr.

Aj túto jazdu si cestujúci budú môcť spestriť neopakovateľnou fotografiou v originálnom fotorámčeku, ktorú môžu s hashtagom #kosiceregion a #unesconadosah zdieľať na Facebooku alebo Instagrame a zapojiť sa tak do súťaže Košice Región Turizmus o lístky na ďalšie nostalgické jazdy Vlakom za UNESCOM.

PROGRAM:

Po krátkom zastavení v stanici Dobšinská ľadová jaskyňa o 09:55, vláčik pokračuje do Telgártu, pre záujemcov o technické zaujímavosti tejto trate. Pripravený je krátky výklad o technických pamiatkach na tejto trati, prípadne si môžete urobiť pekné zábery viaduktu, stráviť deň v Telgárte, alebo sa vrátiť späť vláčikom do Dobšinskej ľadovej jaskyne, podľa časového harmonogramu. Po vystúpení z vlaku na železničnej stanici Dobšinská ľadová jaskyňa(cca o 10:55) sa náučným chodníkom presuniete k jaskyni s rovnakým názvom. Výstup je mierne náročný a trvá asi 30 minút. Do jaskyne budete vstupovať na viackrát, v prvej skupine budú uprednostnení cestujúci so zámerom absolvovať aj ďalšie, vzdialenejšie turistické ciele – odporúčame zdatnejším turistom.
Nasledujúce vstupy sú určené cestujúcim s deťmi, s pohybovými obmedzeniami a so zámerom návštevy menej vzdialených cieľov.
Po ukončení prehliadky jaskyne sa spiatočne prejdete náučným chodníkom a presuniete sa k Ranču pod Ostrou skalou. Časť trasy povedie po miestnej komunikácii, preto dbajte o svoju bezpečnosť.
Asi 45 minút pred plánovaným odchodom vlaku sa vrátite na železničnú stanicu Dobšinská ľadová jaskyňa.

Odporúčanie – zoberte si so sebou:
dostatok tekutín i pochutín   * v prípade turistických trás bez možnosti občerstvenia
lopty, badminton, prípadne iné športové doplnky na voľnočasové aktivity 

Turistické ciele so sprievodcom:

Dobšinská ľadová jaskyňa
Dobšinská ľadová jaskyňa je rozprávkovým kráľovstvom a skutočným unikátom Slovenského raja. Objavená bola v roku 1870 a vďaka svojej dĺžke (1 232 m) a hĺbke (112 m) sa zaradila medzi najväčšie ľadové jaskyne Európy. Teplota vzduchu v jaskyni kolíše od – 3,8 do + 0,5°C, ľad sa v nej udržiava celoročne a jeho množstvo predstavuje asi 2 milióny plných nádrží bežného osobného auta. Prehliadka (515 m) trvá polhodinu.

Vstupy: každú hodinu od 10:00 do 15:00 (vrátane)
Vstupné: dospelí: 8,- €, deti do 6 rokov: zdarma, deti a ZŤP 4,- €, študenti 7,- €

Ranč pod Ostrou skalou
Ak túžite po návrate k prírode a po spoznávaní vidieckeho spôsobu života, Ranč pod Ostrou skalou je skvelou voľbou. Ponúka jazdy na koňoch, ale aj niečo nad rámec klasickej agroturistiky. Môžete sa aktívne zapojiť do prác na ranči, ako ošetrovanie koní, hovädzieho dobytka, rúbanie dreva, pomoc pri príprave sena…

Turistické ciele bez sprievodcu – individuálne:

Lanový park Tarzania 
Nachádza sa v blízkosti Ranča pod Ostrou skalou. Čaká v ňom na Vás niekoľko fantas¬tických lanoviek a niektoré naozaj vysoké prekážky. Deti si prídu na svoje na detskej trase s troma lanovkami. Červená trasa meria 350 m, detská trasa 108 m.

Túra na Havraniu skalu (SR21) 
Ľahká túra (3:30 h.), s mierne namáhavejšími úsekmi výstupu na Hravraniu skalu, je turistickým lákadlom okolia Stratenej. Z výšky 1 156 m si užijete pôsobivé výhľady na Slovenský raj, za priaznivého počasia dokonca aj na končiare Vysokých Tatier, Levočské vrchy a masívy Slovenského Rudohoria. Trasa: Dobšinská ľadová jaskyňa – Stratenský kaňon – Havrania skala – Občasný prameň – Stratená (ŽSR).

Zaujímavé miesta v Telgárte a okolí:

Telgártska slučka je unikátne technické dielo s dĺžkou 2,3 km a prevýšením 31 metrov. Jej súčasťou je aj 1239 metrov dlhý tunel Kornela Stodolu. Vlak vchádzajúci do tunela sa po prekonaní 360-stupňovej slučky o pár minút zjaví na viadukte priamo nad vstupným portálom tunela.

Chmarošský viadukt je snáď najznámejšou technickou pamiatkou železnice pod Kráľovou hoľou. Tvorí ho 9 kamenných oblúkov, je vysoký 18  metrov a dlhý 114 metrov. Fotografie tejto technickej pamiatky v objatí čarovnej prírody sú notoricky známe.

Telgártsky viadukt je vysoký 22 metrov a dlhý 86 metrov. Jeho stredná časť je preklenutá elegantným oblúkom s rozpätím 32 metrov. Bol prvou členenou oblúkovou konštrukciou zo železobetónu na železničných tratiach bývalej ČSR.

Prameň najdlhšej slovenskej rieky Hron pod sedlom Besník sa nachádza len hodinku chôdze z obce Telgárt. Okolo prameňa vedie aj naša železničná trať, ktorá pod Besníkom prechádza najvyšším bodom spomedzi všetkých železničných tratí na Slovensku (s výnimkou TEŽ).

Penzión u Hanky je prvý rodinný penzión na Slovensku, s 27-ročnou tradíciou. V jeho ponuke je skvelá regionálna gastronómia, ale aj agroturistika (starostlivosť o hospodárske zvieratá vo vlastnej mini ZOO). Penzión má renomé aj u zahraničných návštevníkov, čo potvrdzujú hodnotenia na cestovateľských portáloch.

Autor: Jaroslav Filo
Zdroj: OZ Detská železnica Košice a unesconadosah.sk
Foto: OZ Detská železnica Košice

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.