Tip na september: Slávnostné otvorenie Železničného múzea Stará Turá (Aktualizované)

STARÁ TURÁ – Pozývame Vás na slávnostné otvorenie železničného múzea, ktoré sa uskutoční v sobotu 30. septembra 2017. Čaká na Vás prehliadka obnovenej expozície, jazda historickými vlakmi a drezinami, výstava historickej techniky a dobová hudba.

Otvorenie múzea je výsledkom dlhodobej činnosti dobrovoľných členov združenia Železničné múzeum Stará Turá. Od roku 2006, kedy sa činnosť múzea začala, členovia vo svojom voľnom čase zhromažďujú, reštaurujú, uchovávajú pre budúce generácie a prezentujú širokej verejnosti, školskej mládeži, turistom, i náhodným návštevníkom technickú históriu našich železníc. Túto činnosť vykonávajú členovia organizácie bez nároku na finančnú odmenu. Výsledkom ich práce je nielen veľké množstvo zachránených a zreštaurovaných exponátov a dokumentov, ale aj spolupráca so ŽSR pri rekonštrukcii budov stanice Stará Turá, vďaka ktorej dostali tieto stavby pôvodný architektonický vzhľad, aký mali v období ich vybudovania v roku 1928.

Poslednú septembrovú sobotu sa bude otvárať prvá expozícia múzea, ktorou bude „Dopravný úrad“ (dopravná kancelária) v miestnosti bývalej čakárne. Expozícia bude kompletne vybavená všetkým zariadením a predmetmi, ktoré používali zamestnanci pri výkone svojej činnosti v období 20. a 30. rokov 20. storočia. Počas dňa tu bude prebiehať výklad histórie s ukážkou obsluhy daných zariadení.

Do prevádzky bude slávnostne uvedená reštaurátorská dielňa a kancelária prednostu múzea v staničnom sklade na rampe, kde bude možné vidieť nielen dobové a súčasné zariadenie dielne, v ktorej zastaralé prístroje z prevádzky dostávajú charakter reprezentatívneho výstavného exponátu, ale aj rozmerné exponáty v pôvodnom a obnovenom vzhľade. Ostatné expozície múzea budú postupne dokončené a uvedené do prevádzky pre verejnosť až po otvorení múzea.

Slávnostné otvorenie železničného múzea budú dopĺňať sprievodné akcie. Hlavnou z nich bude jazda historických vlakov na trati Stará Turá – Myjava a späť. Počas dňa sa uskutočnia tri páry jázd parného vlaku ťahaného rušňom 314.303 z roku 1898, ktorý bude nasledovať požiarny vlak spoločnosti LTE. Ďalej sa uskutočnia dva páry jázd unikátneho motorového vozňa M 120.417 z roku 1931. Tento typ vozidla zahájil v období 30. rokov motorovú prevádzku na trati Veselí nad Moravou – Nové Mesto nad Váhom.

Z dôvodu predpokladaného veľkého záujmu o jazdy historických vlakov žiadame návštevníkov o zhovievavosť, nakoľko tieto majú obmedzenú kapacitu prepravy cestujúcich.

Na akcii zúčastnia motorové vozne M262.004 a M262.007, ktoré prídu z Bratislavy

 

Cestovný poriadok:

 

 

Cestovný poriadok motorových vlakov M262.004 + M262.007 z / do Bratislavy:

Prepravné podmienky a upozornenia

Cestovný poriadok obsahuje len jazdy historických vlakov pre verejnosť.

Na jazdy historickými vlakmi sa nevzťahujú žiadne zľavy bežných cestujúcich ani režijné výhody železničných zamestnancov. Platí v nich Prepravný poriadok pre dopravu osôb nostalgickými vlakmi ŽSR.

Jednosmerné cestovné pre vlak ťahaný parným rušňom 314.303 v úsek Stará Turá – Myjava je 2,- € na osobu bez ohľadu na stanicu nástupu či výstupu v tomto úseku. Cestovný lístok platí vždy pre konkrétny vlak!

Jednosmerné cestovné pre vlak tvorený motorovým vozňom M 120.417 v úsek Stará Turá – Myjava 4,- € na osobu bez ohľadu na stanicu nástupu či výstupu v tomto úseku. Cestovný lístok platí vždy pre konkrétny vlak!

Jednosmerné cestovné pre úsek Stará Turá – Nové Mesto nad Váhom je 2,- € na osobu bez ohľadu na stanicu nástupu či výstupu v tomto úseku. Cestovné lístky sa v tomto úseku predávajú len vo vlaku.

Cestovné lístky je možné zakúpiť v deň konania akcie v historickej pokladni Železničného múzea Stará Turá  alebo v predpredaji po dohovore na tel. čísle +421 908 762 336. Cestovné lístky sa budú predávať do naplnenia kapacity vlaku. Kapacita súpravy parného vlaku je 180 osôb. Kapacita motorového vozňa M 120.417 je 35 osôb.

Žiadame Vás o zhovievavosť a porozumenie v prípade naplnenia kapacity vlaku.

Dbajte o svoju bezpečnosť a nevstupujte do koľajiska mimo nástupišťa pre cestujúcich!

 

Ďalší program:

Okrem mimoriadnych parných a motorových vlakov sa v stanici Stará Turá budete môcť odviezť aj na koľajových drezinách. V priestoroch reštaurátorskej dielne sa nachádza historická skladištná váha (do 1000 kg), ktorá návštevníka odváži, hoci aj s celou rodinou, pričom nameraný údaj dostane na vážnom lístku. Na tomto mieste bude taktiež prebiehať digitálna prezentácia historických fotografií z výstavby trate Veselí nad Moravou – Nové Mesto nad Váhom.

V priestoroch stanice bude vystavená aj historická technika, ako napríklad osobný automobil Praga Piccolo 1932. Táto technika bude dotvárať prostredie prvej Československej republiky.

Historickú atmosféru bude dopĺňať hudba Cimbalovej muziky Martina Janšta z Košarísk a Horňácká cimbalová muzika Petra Mičky z moravského Slovácka. Muziky budú reprezentovať oba štáty, ktoré táto trať spája.

Hudobným hosťom bude vzácny Cisársky a kráľovský komorný dychový orchester z Bratislavy pod dirigentskou taktovkou Doc. RNDr. Zbyňka Kubáčka CSc., ktorý odohrá koncert z čias zašlej slávy Rakúsko-Uhorska.

Akciu bude sprevádzať dobovo oblečený personál. Počas dňa sa bude prezentovať aj kopaničiarsky región prostredníctvom turistických informačných kancelárií.

Snahou organizátorov je, aby táto akcia dopadla úspešne a splnila svoj účel, ktorým je najmä otvorenie Železničného múzea Stará Turá pre verejnosť a potešila všetkých účastníkov tohto podujatia.

 

Aktualizované 25.09.2017 o cestovný poriadok mimoriadneho vlaku z Bratislavy.

 

Spracoval: Patrik Špačinský

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.