Tip na september: Európsky týždeň mobility v Bratislave

BRATISLAVA – V týždni od 16. do 22. septembra 2012 sa každoročne koná Európsky týždeň mobility, ktorého cieľom je predstaviť obyvateľom alternatívne dopravné prostriedky k osobným vozidlám a umožniť im vyskúšať si ich počas týždňa mobility.  Dopravný podnik Bratislava preto pri tejto príležitosti pripravil viaceré zaujímavé podujatia nie len pre fanúšikov dopravnej nostalgie.

 

 

 

PREMÁVKA HISTORICKÝCH VOZIDIEL MHD

V nedeľu 16. septembra 2012 budú v čase od 10:00 do 19:00 premávať historické autobusy, električky i trolejbusy.

HISTORICKÉ AUTOBUSY Škoda 706 RTO ≠236 a Karosa ŠM 11 ≠3350 budú premávať na linke 29 spájajúcej Most SNP s hradom Devín.

HISTORICKÉ TROLEJBUSY Škoda 9 Tr HT ≠53 a ≠152 budú premávať na vložených poradiach linky 212 spájajúcej Zimný štadión s Vojenskou nemocnicou.

HISTORICKÉ ELEKTRIČKY DPMB ≠38 a ČKD TATRA T2 ≠215 budú premávať na linke 6 spájajúcej Slovenské Národné divadlo s Karlovou vsou.

Táto akcia sa koná pri príležitosti:
– 50. výročia dodania prvých trolejbusov Škoda 9Tr a začatia ich pravidelnej premávky
– 55. výročia premávky modernej štvornápravovej električky typu ČKD Tatra T2
– 85. výročie začatia premávky autobusov v Bratislave a najstaršej autobusovej linky do Devína

Zaujímavosti:

Škoda 706 RTO je typ československého autobusu, ktorý vyrábal národný podnik Karosa medzi v rokoch 1958 až 1972. Vznikol modernizovaním karosérie Škody 706 RO.

Karosa ŠM 11 je model mestského autobusu tiež z dielne Karosy z rokov 1965 až 1981. Bol to bežný dvojnápravový autobus určený predovšetkým pre mestskú hromadnú dopravu. Vozidlo bolo dlhé približne 11 metrov a cestujúci oceňovali najmä troje nástupné a výstupné dvere, pričom predné boli umiestnené ešte pred prednou nápravou.

V interiéri Škody 9Tr boli priečne rozmiestnené penové sedadlá potiahnuté koženkou. Výnimku tvorilo šesť sedadiel umiestnených pozdĺžne nad prednou nápravou a jedného sedadla nad zadnou nápravou. Osvetlenie zabezpečovali žiarivkové telesá, vetranie posuvné časti bočných okien a stropný vetrák.

Električka DPMB #38 bola vyrobená vo vlastných dielňach Dopravného podniku mesta Bratislavy v roku 1958 ako náhrada za „Päťokeňák“ #38, ktorý sa v tom istom roku zrazil s nákladným vlakom. Bola poslednou dvojnápravovou električkou skonštruovanou v bývalom Československu.

Električka Tatra T2 je typ česko-slovenskej električky, ktorú vyrábali spoločnosti TATRA Smíchov a ČKD Stalingrad od polovice 50. rokov do začiatku 60. rokov. Koncepčne vychádza zo svojho predchodcu, električky Tatra T1. Vozová skriňa sa predĺžila, rozšírila a vzhľadom sa priblížila električkám americkej koncepcie PCC. Výrobcovia spravili drobné vylepšenia podvozkov a električka má možnosť prevádzky aj na úzkom rozchode, čo pri T1 nebolo možné.

 

DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ VO VOZOVNI JURAJOV DVOR

V sobotu 22. septembra 2012 sa 22. septembra 2012 v priestoroch vozovne Jurajov dvor na Trnávke od 10:00 do 15:00 uskutoční tradičný Deň otvorených dverí ns obsiahlou prehliadkou svojho vozoparku. Na svoje si prídu nielen nadšenci histórie, ale aj všetci fanúšikovia vozidiel hromadnej dopravy. Pre návštevníkov bude v prípade záujmu pripravený výklad ku všetkých vystaveným vozidlám a samozrejme na zvedavé otázky budú pohotovo odpovedať zamestnanci DPB.

Nebude chýbať jazda zručnosti vodičov autobusov MHD, prehliadka špeciálneho vozidla ťažkého odťahu spojená s ukážkou , či jazda Cabrio busom po areáli vozovne. Tú spestrí medzizastávka na plničke CNG, kde si návštevníci Dňa otvorených dverí budú môcť pozrieť plnenie vozidla stlačeným zemným plynom. Dopravca pri otvorení svojich brán nezabúda ani na tých najmenších, pre ktorých budú pripravené viaceré atrakcie. Detičky príde pobaviť aj šašo Maroš, tiež si môžu spolu s mladými Slovanistami zaskákať na nafukovacom hrade a v neposlednom rade si spolu s rodičmi prípadne aj vyzdvihnúť nejakú atraktívnu tombolovú cenu.

O spríjemnenie atmosféry sa postarajú viaceré hudobné vystúpenia, ktoré odštartuje superstárista Jakub Petraník, po ňom bude nasledovať vystúpenie Vaša Púčika s country pesničkami a swingom. Nitrianski rockeri z kapely Gladiator o 14:00 uzavrú tohtoročný Deň otvorených dverí DPB hodinovým vystúpením. Celý program bude slovne sprevádzať populárny moderátor Gregor Mareš.

Bratislavský dopravca vystaví v areáli Jurajov dvor 17 autobusov, 5 trolejbusov a 12 električiek. Z technologických vozidiel to bude čistič koľajových žliabkov či vozidlo ťažkého odťahu. Okrem pešej prehliadky areálu bude možné spoznať areál vozovne Jurajov dvor z paluby Karosy Cabrio či Prešporáčika.

Prekvapením bude predstavenie historického autobusu TAM 232A 116M, opraveného pri príležitosti 85. výročia začatia premávky autobusov v Bratislave. Tieto autobusy vyrobila slovinská automobilová spoločnosť TAM BUS Maribor v spolupráci s firmou Avtomontaža bus Ljubljana, ktorá dodala karosérie.


BEZPLATNÉ CESTOVANIE V MHD

Od 16. do 22. septembra 2012 budú môcť motoristi cestovať na denných linkách v bratislavskej MHD zadarmo. Stačí ak sa revizórovi pri kontrole preukážu platným vodičským preukazom.

 

PO STOPÁCH VIEDENSKEJ ELEKTRIČKY

V nedeľu 16. septembra 2012 Vás Bratislavský okrášľovací spolok pozýva na zaujímavú vychádzku „Po stopách Viedenskej električky“ v rámci ktorej Vám Peter Martinko a Michal Milata povedia viac o jej zaujímavostiach na jej pôvodnej trase v Starom meste. Zraz je o 13:00 a 16:00 na Námestí Ľudovíta Štúra.

Autor: Jaroslav Filo a Dopravný podnik Bratislava, a.s.
Foto: Archív

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.