Tip na september: Deň otvorených dverí v Dopravných podnikoch Žilina a Bratislava (Aktualizované)

ŽILINA, BRATISLAVA – Pozývame Vás na tradičný deň otvorených dverí, ktorý tamojšie dopravné podniky každoročne organizujú každoročne v polovici septembra. Tešiť sa môžete na prehliadku historických i moderných vozidiel mestskej hromadnej dopravy, kultúrny program, program pre deti, tombolu i občerstvenie. Brány trolejbusového depa na Kvačalovej ulici č. 2 v Žiline sa otvoria už túto sobotu 15. septembra 2018 od 13:00 do 17:00 a brány Vozovne Jurajov dvor v Bratislave o týždeň neskor, v sobotu 22. septembra 2018 od 10:00 do 16:00.

 

ŽILINA

Deň otvorených dverí Dopravného podniku Žilina, s.r.o. dáva priestor spoznať, čo všetko súvisí s poskytovaním služieb mestskej hromadnej dopravy a popritom absolvovať zaujímavé činnosti, ktoré počas bežnej prevádzky nezažijete.

Budete si môcť detailne pozrieť všetky druhy vozidiel mestskej hromadnej dopravy nového modernizovaného vozidlového parku; konkrétne nízkopodlažné dieslové a hybridné autobusy a trolejbusy. V rámci prezentácie vozidiel bude sprístupnené aj sedadlo vodiča, a tak sa budete môcť vžiť do jeho práce. Zároveň si bude možné pozrieť aj priestory pre kontrolu a údržbu trolejbusov.

Tohtoročným spestrením programu bude výstava historických autobusov, ktorými sa budú môcť návštevníci podujatie odviesť po centre mesta.

Neoddeliteľnou súčasťou programu bude tradičný prejazd vozidla s cestujúcimi cez umývaciu linku, ktorý sa vždy teší veľkému záujmu verejnosti. Počas celého dňa budú zamestnanci dopravného podniku pripravení odpovedať na Vaše otázky ohľadom prevádzky mestskej hromadnej dopravy.

V rámci Dňa podujatia si budete môcť bezplatne vybaviť čipovú kartu. Na jej vybavenie si so sebou prineste fotografiu s rozmermi 3 x 3,5 cm, nie staršiu ako 1 rok. Nabitie čipovej karty predplatným cestovným lístkom ostáva spoplatnené a nie je podmienkou.

Dňa otvorených dverí sa zúčastnia aj policajti Mestskej polície Žilina, ktorí budú mať prichystaný vlastný infostánok so zameraním na dopravno – preventívne aktivity. Taktiež budú deťom k dispozícií aj v rámci mobilného dopravného ihriska.

Pracovníci z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska sa Vám budú snažiť priblížiť život nevidiacich prostredníctvom prezentácií kompenzačných a optických pomôcok pre zrakovo postihnuté osoby. Taktiež si budete môcť vyskúšať chôdzu s bielou palicou s klapkami na očiach alebo nastupovanie a vystupovanie do vozidla s vodiacim psom.

Pre deti bude pripravený program pod vedením animátorov z CVČ a zároveň bude pre nich pripravené aj malé prekvapenie.

 

Program:

13:00 – 13:20 Oficiálne otvorenie programu Dňa otvorených dverí
13:20 Slávnostné odovzdanie „plošiny“ do prevádzky
13:40, 14:40 a 15:40 Prejazd autobusu cestujúcimi cez umývaciu linku
14:00 a 15:00 Exkurzia na centrálny dispečing
14:20 a 15:20 Jazda historickými autobusmi mestom
15:50 Ukážka zásahu pohotovostného policajného útvaru vo vozidle MHD
16:00 Vyžrebovanie tomboly
17:00 Ukončenie programu Dňa otvorených dverí

 

Akcie bez pevného časového určenia:

1) Prezentačné akcie

infostánok (informácie o tarife, cestovných poriadkoch a možnosť bezplatného vybavenia čipovej karty)
prezentácia tarifno-informačného systému vozidiel
ukážka predajného automatu, možnosť vytlačenia pamätného lístka s textom DOD
ukážka princípu činnosti výhybky trakčného vedenia
prehliadka priestorov údržby trolejbusov
prehliadka vozidlového parku
možnosť rozhovoru s vodičmi a odborným personálom

2) sprievodné akcie

dopravno – preventívne aktivity zástupcami Mestskej polície Žilina
mobilné dopravné ihrisko pre deti
prehliadka historických autobusov
Únia nevidiacich – chôdza s bielou palicou s „klapkami“ na očiach, vodiacim psom
program pre deti pod dohľadom animátorov z CVČ
nafukovací hrad a šmykľavka pre deti
občerstvenie

Na Deň otvorených dverí sa môžete bezplatne dopraviť kyvadlovou dopravou. Autobus Vás dovezie priamo do areálu trolejbusového depa podľa osobitného cestovného poriadku po trase: Kvačalova, DPMŽ – Polícia – Veľká okružná, AUPARK – Štefánikovo námestie – Železničná stanica – Hurbanova – Polícia – Kvačalova, DPMŽ. Prvý spoj kyvadlovej dopravy zabezpečia 3 historické autobusy.

 

CESTOVNÝ PORIADOK
Kvačalova, DPMŽ 12:16 12:36 14:16 15:16 15:36 16:40 17:00 17:10
Polícia 12:20 12:40 14:20 15:20 15:40 16:44 17:04 17:14
Veľká okružná, AUPARK 12:22 12:42 14:22 15:22 15:42 16:46 17:06 17:16
Štefánikovo námestie 12:24 12:44 14:24 15:24 15:44 16:48 17:08 17:18
Železničná stanica 12:26 12:46 14:26 15:26 15:46 16:50 17:10 17:20
Hurbanova 12:28 12:48 14:28 15:28 15:48
Polícia 12:30 12:50 14:30 15:30 15:50
Kvačalova, DPMŽ 12:34 12:54 14:34 15:34 15:54

 

 

BRATISLAVA

Dopravný podnik Bratislava pozýva malých aj veľkých priaznivcov verejnej dopravy na prehliadku areálu s expozíciou moderných, ale aj historických vozidiel mestskej hromadnej dorpavy, ktoré v bežnej premávke verejnosť spravidla nevidí. Nastúpte do nového elektrobusu, preskúmajte všetky jeho vymoženosti, opýtajte sa, čo všetko vás o vozidlách zaujíma, k dispozícií vám bude totiž tím pracovníkov Dopravného podniku bratislava, a.s. Nahliadnuť budete môcť výnimočne aj do dielní a jednotlivých prevádzok, ktoré sú využívané k denným opravám vozidiel.

Dopravný podnik vám tiež ukáže ako sa o svoje vozidlá stará a čistí ich. Umývacia linka pôjde na plné obrátky. Dokonca vám dovolí, aby ste k čistote vozidiel prispeli aj vy. Stačiť bude len dobrá nálada, o handričky, špongie a metličky pre vaše ratolesti sa postará.

Dopravný podnik nezabudol ani na otcov, či mamy. Ak ste niekedy túžili viezť autobus, či trolejbus, na Dni otvorených dverí vám to splní. Stačí ak máte vodičský preukaz skupiny B a zaregistrujete sa v náborovom stánku Dopravného podniku Bratislava, a.s. Potom stačí mať len nabitý mobilný telefón, aby ste sa so zážitkom pochválili svojim blízkym. A pokiaľ sa vám jazda autobusom, či trolejbusom zapáči, naše kolegyne z náborového stánku vám veľmi radi poskytnú všetky potrebné informácie, čo urobiť pre to, aby sa z vás stal profesionálny vodič alebo vodička mestskej hromadnej dopravy.

Pre tých, ktorí radi súťažia, bude pripravená tombolová kartička, ktorú si môžete prevziať pri vchode do areálu vozovne Jurajov dvor z Bojnickej a Vajnorskej ulice. Kartička bude slúžiť ako pas na špeciálne pečiatky, ktoré môžete zbierať z 5 stanovísk:

ukážka ťažkého odťahu
výmena pneumatiky na autobuse
prehliadka haly ľahkej údržby električiek
vozidlo dispečingu
veselý autobus IDS BK

Keď nazbierate pečiatky zo všetkých stanovísk, stačí už len vyplniť kartičku a vhodiť do urny, ktorá sa bude nachádzať v blízkosti pódia, kde sa zároveň budú žrebovať výhercovia o zaujímavé ceny, ktoré venoval Dopravný podnik bratislava, a.s. a aj jeho partneri.

 

Ani tento rok nebudú chýbať obľúbené jazdy cabrioBUSOM po areály vozovne. Novinkou bude simulácia nakoľajovania električky, ktorá sa uskutoční každú celú hodinu a dokonca bude pre vás pripravený stánok s predajom reklamných predmetov Dopravného podniku Bratislava, a.s. Z Dňa otvorených dverí si tak môžete odniesť okrem krásnych zážitkov aj hrnček, knihu alebo mikinu s potlačou novej električky.

V rámci Dňa otvorených dverí si môžete vyskúšať simulátor nárazu, odfotiť sa na FUNFACE, a aj tento rok sú zaradené do programu odborné prednášky na témy: technické vybavenie dielní ľahkej údržby električiek, nové elektrobusy a rozprávať sa bude aj o tom ako funguje  prvý bike-sharing v Bratislave. Prednášky začínajú o 11:00 a budú prebiehať v hodinových intervaloch.

Najmenší sa môžu do sýtosti vyšantiť na kolobežkách na dopravnom ihrisku, ktoré bude mať pod palcom Mestská polícia, ostatní návštevníci sa zas môžu tešiť aj na zásah psovodov vo vozidle. Na stanovisku partnera OLO sú pripravené tvorivé dielničky a organizátori nezabudli ani na prehliadku smetiarskeho auta aj s kolegami. Chýbať nebude stanovisko Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja s Veselým autobusom, Krajského riaditeľstva Policajného zboru Bratislava a opätovne nebudú chýbať ani kolegovia z Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Bratislava, ktorí návštevníkom ochotne odovzdajú cenné informácie týkajúce sa záchrany života.

Celým podujatím bude sprevádzať moderátor Martin Šilan a program spestrí vystúpenie pre najmenších od PACI PACI a kúzelníka WOLFA. Tešiť sa môžete aj na vystúpenie ROBO PATEJDL BAND a o 15:00 vystúpi jedna z najpopulárnejším slovenských kapiel Iné Kafe.

V závere podujatia o 16:00 je pre všetkých návštevníkov pripravený konvoj električiek, ktorý štartuje  z pred haly ľahkej údržby električiek po trase:Vajnorská – Trnavské mýto – Krížna – Špitálska – Námestie SNP – Obchodná – Radlinského – Račianske mýto – Račianska – ŽST Vinohrady.

Počas Dňa otvorených dverí bude zabezpečená kyvadlová doprava bezplatnou električkovou linkou č. 10 premávajúcou v 15-minútovom intervale po trase: Jurajov dvor – Vajnorská – Trnavské mýto – Vazovova – Radlinského – Obchodná – Námestie SNP – Jesenského – Námestie Ľudovíta Štúra – Šafárikovo námestie – Špitálska – Krížna – Trnavské mýto – Vajnorská – Jurajov dvor.

Odchody z Jurajovho dvora: každých 15 minút od 09:15 do 16:15
Odchody z Námestia Ľudovíta. Štúra: každých 15 minút od 09:40 do 16:40

Na podujatie sa dostanete aj pravidelnými linkami mestskej hromadnej dopravy. Zo zastávky Jurajov dvor – linky č. 4 a 65 a zo zastávky Vozovňa Trnávka – linky č. 53, 63 a 96.

Srdečne vás pozývame na podujatie Deň otvorených dverí 2018. Veríme, že z bohatého programu si každý, ako deti, tak aj dospelí vyberú to svoje. Dopravný podnik Bratislava, a.s. sa teší na vás!

 

Aktualizované 14.09.2018; 09:50 o program Dňa otvorených dverí Dopravného podniku Bratislava, a.s.

 

Autor: Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.