Tip na september: Deň otvorených dverí a expozícia električky v Európe

Dopravní podnik hl. m. Prahy pořádal v sobotu 21. září 2013 den otevřených dveří; tramvajová vozovna Strašnice.

PRAHA – Pozývame Vás na Deň otvorených dverí Dopravného podniku mesta Praha, ktorý sa tento rok uskutoční v sobotu 19. septembra 2015 od 10:00 do 16:00 v depe metra Hostivař, v autobusovej garáži Hostivař a v električkovej vozovni Strašnice. Zároveň Vás pozývame aj na prehliadku expozície Električky v Európe, ktorú si môžete pozrieť od 15. septembra 2015 vo vestibule metra C Florenc.

V jednotlivých vozovniach sa okrem rôznych typov metra, električiek a autobusov predstavia aj vozidlá zabezpečujúce opravu a udržiavanie dopravnej cesty. Návštevníci budú mať možnosť nahliadnuť do dielní a prevádzok, ktoré sú využívané k denným opravám a ošetreniam vozov. Expozícia súčasných vozidiel električiek, vrátane tých najmodernejších, bude doplnená aj o historické vozidlá.

Pripravený bude aj stánok Infocentra, prezentácia riadiacich a informačných systémov a svoje miesto tu budú mať aj problematika životného prostredia, Stredné priemyslové školy školy dopravní atď. Navštíviť bude možné i zázemie Hasičského záchranného zboru. V jednotlivých areáloch bude už tradične zabezpečený sprievodný program a súťaže pre deti i dospelých.é.

Doprava medzi areálmi:

V čase od 09:45 do 16:15 bude v úseku Olšanské hřbitovy  Ústřední dílny Dopravního podniku posilnená premávka električkovej linky číslo 5, ktorá bude premávať v polovičnom intervale.

Pre dopravu na akciu odporúčame návštevníkom výstup na staniciach metra metra Želivského (následný prestup na posilnenú linku číslo 5), Strašnická (pešo do vozovne Strašnice) alebo Depo Hostivař (pěšo do depa Hostivař).

V nedeľu bude program pokračovať sprievodom historických i moderných električiek centrom Prahy o ktorom sme Vás informovali TU. Upozorňujeme Vás, že počas víkendu 19. a 20. septembra 2015 bude Múzeum MHD vo Vozovni Střešovice zatvorené.

 

Expozícia Električky v Európe

tram-v-evrope_promo-270x261Od utorka 15. septembra 2015 máte šancu vo vestibule stanice metra linky „C Florenc vzhliadnuť expozíciu s názvom Električky v Európe. Na paneli veľkom 6,4 × 2,4 metrov nájdete unikátnu mapu európskych mestských električkových systémov.

Výstava predstavuje 265 európskych električkových systémov, vrátane informácií o ich približnej polohe, roku sprevádzkovaní prvej vtedajšej dráhy a spôsobu pohonu električiek. Nechýbajú ani podrobnosti o počte prevádzkovaných liniek v danom meste, celkovej dĺžke koľají v rámci dopravnej siete či koľajovom rozchode, ktorý býva naprieč európskymi mestami rôzny.

Spočítajte, ktorá európska sieť je najhustejšia, tipnite si koľko električkových systémov môžete stretnúť v Českej republike a aké ďalšie zaujímavé naj skrýva električková doprava v Prahe!

 

Autor: Jaroslav Filo a Dopravný podnik mesta Praha

Muzeum MHD_Praha 2015

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.