Tip na september: 79. výročie všeobecnej mobilizácie v Bratislave

BRATISLAVA – Občianske združenie Bunker Vás už túto sobotu 23. septembra 2017 pozýva na spomienkové podujatie zamerané predovšetkým na prezentáciu vojenskej histórie a udalostí v posledných tragických rokoch existencie našej prvej demokratickej Československej republiky – Mobilizácia 1938.

V tomto roku sú hlavným bodom programu sú tri ukážky s participáciou klubov vojenskej histórie. Tento rok bude okrem bojov o hranice v osudové roky 1938 a 1939 priblížené aj dobývanie Stalinovej línie nemeckým Wehrmachtom a armádou Slovenskej republiky vojnového obdobia. Súčasťou programu je aj niekoľko menších ukážok, ktoré si pre Vás pripravili kluby vojenskej histórie. Programom Vás počas celého dňa bude sprevádzať moderátor.

 

PROGRAM:

10:00 Otvorenie podujatia
Prednášky v podaní Petržalský okrášľovací spolok,
Ukážky práce policajného psovoda, dobového boxu, operácie v dobovej poľnej nemocnici

10:00 – 12:00 Komentované prehliadky v bunkri B-S 4 LÁNY

12:00 Prvorepubliková móda
1. dobová módna prehliadka

12:25 ADAMSON MARCHING BAND
vystúpenie britskej pochodovej kapely založenej v roku 1888

13:00 ROSTOV 1942
ukážka bojov na východnom fronte 2. svetovej vojny v spolupráci so slovenskými a českými klubmi vojenskej histórie, bitka o Rostov

14:00 Prvorepubliková móda
2. dobová módna prehliadka
ukážky práce policajného psovoda, operácie v dobovej poľnej nemocnici

15:00 MOBILIZÁCIA 1938
Ukážka z pohraničia Československa na jeseň 1938, predstavenie československého opevnenia, paľba zbraní z bunkra B-S 4 Lány

15:45 Ukončenie hlavného programu podujatia

Pokračujú:
Do 19:00 Komentované prehliadky v bunkri B-S 4 LÁNY

10:00 – 19:00
Voľná zábava počas celého dňa na nasledovných atrakciách: strelnica z dobových expanzných zbraní, prezentácia historickej vojenskej techniky, prezentácia vojenskej výstroje a výzbroje, detský kútik, bufet, kaviareň, športová hra Laser tag, Predaj militárií a losovanie o ceny prebiehajú počas celej akcie!

 

Ako sa dostanete do areálu podujatia:

Pešo: Múzeum petržalského opevnenia nájdete na Viedenskej ceste, takmer pri štátnej hranici s Rakúskom. Ideálne sa tam dostanete vozidlom, alebo na bicykli po cyklochodníku.

Vozidlom: Ak pôjdete vozidlom, budete po Viedenskej ceste prichádzať smerom k štátnej hranici, po pravej strane uvidíte veľké parkovisko pre vozidlá s tabuľou podujatia. Tu odstavíte Vaše vozidlo a ďalej Vás pešo navedú smerové tabule. Od parkoviska sa voľnou chôdzou dostanete k múzeu približne za 5 minút. Stačí sledovať cyklotrasu a tabule.

Bicyklom: Ak idete na bicykli z Petržalky, trasa je rovnaká ako s vozidlom. Ak sa na podujatie chystáte napr. z centra Bratislavy, ideálne pre Vás je prejsť bicyklom po Moste SNP alebo Lafranconi a pokračovať po značenej cyklotrase až k areálu. Pre lepšiu orientáciu Vám prikladáme aj mapku s vyznačeným cyklochodníkom.

Autor: Patrik Špačinský

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.