Tip na september: 77. výročie všeobecnej mobilizácie v Bratislave

Historicka KarosaBRATISLAVA – Už piatym rokom sa v Bratislave koncom septembra koná spomienkové podujatie zameraná predovšetkým na prezentáciu vojenskej histórie a udalostí v posledných tragických rokoch existencie našej prvej demokratickej Československej republiky. Hlavným bodom programu sú tento rok dve ukážky s participáciou klubov vojenskej histórie. Súčasťou ukážok je aj predstavenie hlavných zbraní objektu B-S 4 “Lány” aj s ich streľbou. Nebude chýbať množstvo dobových atrakcií a rozmanitý sprievodný program. Programom vás počas celého dňa bude sprevádzať moderátor. Organizátorom podujatia je OZ Múzeum petržalského opevnenia.

V sobotu 26. septembra 2015 sa tak máte možnosť vrátiť do kritických okamihov našich dejín, ktorými si museli prejsť naši starí rodičia, kedy sa na našich hraniciach odohrávali boje s ozbrojenými separatistami a cudzími armádami.

Podujatie sa uskutoční v bratislavskej Petržalke na Viedenskej ceste pri hraničnom prechode Berg – areál Múzea petržalského opevnenia (objekt B-S 4 “Lány”). Tešiť sa môžete na ukážky situácie na hraniciach republiky v roku 1938 a jej tragické udalosti, a premiéru ukážky bojov o Podkarpatskú Rus a na Slovensku.

Budete si môcť užiť ukážky historických udalostí, živú dobovú hudbu, uniformovaných príslušníkov historických ozbrojených zložiek, rôznu vojenskú techniku, dobové vojenské tábory, dobové atrakcie, zákopový systém s drevozemným bunkrom, sprístupnené bude aj múzeum – objekt ťažkého opevnenia B-S 4 a mnoho ďalšieho! K dispozícii Vám bude veľké parkovisko, stánky s občerstvením.

 

Program ukážok: 

13:20 – Mobilizácia 1938
Vzhliadnuť budete môcť bojovú ukážku v ktorej Vám kluby vojenskej histórie priblížia dramatické a tragické udalosti, aké sa odohrávali v Československom pohraničí v období roku 1938. Od posilnenia ostrahy hraníc, cez rastúce nepokoje, až po zákerné útoky ozbrojených teroristov, ktorí boli organizovaní v susedných krajinách v Nemecku, Poľsku a Maďarsku.
14:20 – Boje o Podkarpatskú Rus a boje na území dnešnej Slovenskej republiky

 

Program podujatia:

10:00 Začína dobový život v areály a scénky, príhovor pozvaných hostí v doprovode moderátora, oficiálne zahájenie podujatia
11:00 Hudobné vystúpenie: Sweet Little Chicks
11:25 Dobový box v podaní Bratislavskej boxerne
11:55 Hudobné vystúpenie: Sweet Little Chicks
12:15 Tanečný workshop – Swing Wings Brno
13:15 Prvá ukážka – MOBILIZÁCIA
14:15 Moderátor predstaví malú vojnu
14:25 Ukážka – Boje na Slovensku a vzdanie pocty padlým obráncom hraníc
15:20 Hudobné vystúpenie: Sweet little chicks
15:40 Prvorepubliková móda – Módna prehliadka “Letné, športové a plavky”
16:10 Hudobné vystúpenie: Sweet little chicks
16:30 Porovnanie výstroje a výzbroje našich vojakov v minulosti a prítomnosti
16:50 Predstavenie zbraní objektu B-S 4 “Lány” – streľba zo zbraní bunkra
17:15 Dasha Marlen – Dobový kabaret
17:55 Hudobné vystúpenie: Sweet Little Chicks
18:35 Prvorepubliková móda – módna prehliadka “Jen pro ten dnešní den – začíná se spodním prádlem, dopolední šaty, kostýmky, zimní kabáty, malé večerní a končí se večernímy šaty”
19:05 Moderátor, sprievodný program, dobová hudba reprodukovaná

 

Ako sa dostanete do areálu podujatia:

Múzeum petržalského opevnenia nájdete na Viedenskej ceste, takmer pri štátnej hranici s Rakúskom. Ideálne sa ku nám dostanete vozidlom, alebo na bicykli po cyklochodníku.

AUTOBUSOM: Pre všetkých, ktorí sa chystajú na mobilizáciu a chceli by nechať auto doma, je pripravené príjemné prekvapenie v podobe zrenovovaného autobusu Karosa, ktorý bude bezplatne premávať od 09:00 zo zastávky „Einsteinova“ v 30-minútovom intervale.

Vozidlom: Ak pôjdete vozidlom, budete po Viedenskej ceste prichádzať smerom k štátnej hranici, po pravej strane uvidíte veľké parkovisko pre vozidlá s tabuľou podujatia. Tu odstavíte Vaše vozidlo a ďalej Vás pešo navedú smerové tabule. Od parkoviska sa voľnou chôdzou dostanete k múzeu približne za 5 minút. Stačí sledovať cyklotrasu a tabule. Pre lepšiu orientáciu si naštudujte mapu, ktorú nájdete TU.

Bicyklom: Ak idete na bicykli z Petržalky, trasa je rovnaká ako s vozidlom. Ak sa na podujatie chystáte napr. z centra Bratislavy, ideálne pre Vás je prejsť bicyklom po Moste SNP alebo Lafranconi a pokračovať po značenej cyklotrase až k areálu. Pre lepšiu orientáciu Vám prikladáme aj mapku s vyznačeným cyklochodníkom.

Zdroj: Múzeum petržalského opevnenia

mapa-ok-SMALL

MOBILIZACIA_VERZIA-2015_plagat_WEB

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.