Tip na prázdniny: Zubrnická múzeálna železnica

ÚSTI NAD LABEM, ZUBRNICE – Pozývame Vás na tradičné jazdy historického motoráku, ktorí jazdí sobotu od 30. 06. do 01. 09. 2012. Po príjazde vlaku do Zubrnic je možné absolvovať prehliadku železničného múzea so sprievodcom a vzhliadnuť dobovú dopravnú kanceláriu. V cene cestovného sú zahrnuté i sprievodcovské služby. Vo všetkých dňoch prevádzky miestnej dráhy bude návštevníkom sprístupnená aj parná vodáreň Střekov. Pri jazde vlaku zo Zubrnic do Ústí nad Labem a späť prehliadku stihnete medzi otočením vlaku. Vstupné do parnej vodárne je dobrovoľné.

 

Cestovný poriadok:

Cestovné:

Železničné múzeum:

V roku 1996 bolo v priestoroch nádražia v Zubrnicích otvorené „železničné múzeum“. Expozícia sa nachádza v priestoroch staničnej budovy, remízy na drezíny, expozičných vozoch a v koľajisku. Na vybrané exponáty si návštevník môže siahnuť, odviesť sa na ručnej koľajovej drezine, alebo na vlastné uši okúsiť letecký poplach. Múzeum sa neustále rozširuje a každoročne ho vzhliadne niekoľko tisíc návštevníkov.

Nádražie v súčasnosti slúži aj k jazdám múzejných vlakov z Ústí nad Labem a Velkého Března.

Čo nájdete v múzeu:

Stálá expozícia o histórii a súčasnosti trati Velké Březno – Verneřice – Úštěk sa nachádza v priestoroch bývalého staničného skladiska tovaru. Vidieť môžete staré fotografie, dokumenty, rôzne železničné „drobnosti“ súvisiace s históriou tejto dráhy. Srdcom expozície je funkčné modelové koľajisko stanice Levín v mierke 1:45.

V staničnej budove je umiestnená dopravná kancelária s dobovým vybavením a čakáreň pre cestujúcich. Zaujímavosťou je replika zvonkového návestidla nazývaného „číňan“.

Historické drezíny, sú trvalo deponované v drevenej remíze vedľa stanice, kde si ich môžete prehliadnuť a zoznámiť sa s vývojom týchto zaujímavých vozidiel.

Tématické expozície umiestnené v železničných vozoch mapujú vývoj osvetlenia na železnici a najrôznejšie pomôcky.

Druhá tematická expozícia je venovaná ukážkam zabezpečovacieho zariadenia. V tejto expozícii sa nachádza aj historické zabezpečovacie zariadenie zo stanice Velké Březno.

Na koľajách môžete vzhliadnuť napríklad unikátny koľajový žeriav z roku 1877, výsypný vozeň Talbot z roku 1931, motorovú lokomotívu T 201.901 z roku 1916, služobný vozeň z 30. rokov minulého storočia a iné koľajové vozidlá.

Vo vstupnom voze si môžete zakúpiť vstupenky do železničného múzea a cestovné lístky na múzeálne jazdy. Nájdete tam informácie k pripravovaným akciám a platný cestovný poriadok múzeálnych jázd na múzeálnej železnici Ústí nad Labem – Zubrnice.

Pripravená je pre Vás aj široká ponuka upomienkových predmetov i malá možnosť občerstvenia.

Múzeum je turistickým známkovým miestom. Zakúpiť tu môžete aj známku s číslom 666. Zakúiť si však môžete aj turistické pohľadnice, turistickú vizitku, štítok na hůl, pamätný hřeb, pamätnú mincu (Pamätník) a ďalšie upomienkové predmety.

Otváracia doba doba

– apríl: soboty, nedele a sviatky – 10:00 – 17:00
– máj, jún: soboty, nedele a sviatky – 09:00 – 18:00
– júl, august: utorok – nedeľa a sviatky – 09:00 – 18:00
– september. soboty, nedele a sviatky – 09:00 – 18:00
– október: soboty, nedele a sviatky – 10:00 – 17:00

Vstupné

– Základné: 40,- Kč
– Zľavnené pre deti do 15 rokov: 30,- Kč
– Deti do 6 rokov: zdarma
– Rodinné vstupné (2 dospělí + maximálně 4 děti do 15 let) 80 Kč.

Cestovné lístky pre múzeálne jazdy:

Cestujúci s platným cestovným lístkom neplatí v príslušný deň vstupné v železničnom múzeu Zubrnice. Na žiadosť poverenej osoby je však povinný preukázať sa v priestoroch múzea s platným cestovným lístkom.

V pokladni železničného múzea môžete zakúpiť aj historické lepené cestovné lístky pre samostatné jazdy múzeálnym vlakom.

Podrobnosti o pripravovaných akciách nájdete Zuberecké múzeálnej železnice.

Múzeum je po dohode otvorené i mimo bežnú otváraciu dobu. Podmienkou je však zakúpenie minimálne 20-tich vstupeniek základného vstupného.

Parná vodáreň Střekov:

ZMŽ má v prenájme strojovňu parnej vodárne na střekovském nádraží. Viacej informácií o záchrane a renovácii tohoto technického skvostu nájdete TU.

V Zubrnicíiach môžete navštíviť aj unikátne Múzeum ľudovej architektúry.

Otváracia doba:

– apríl: streda – nedeľa – 09:00 – 16:00
– máj – september: denne okrem pondelka – 09:00 – 18:00
– október: streda – nedeľa – 09:00 – 16:00
– Posledná prehliadka začína vždy 75 minút pre koncom otváracej doby.

Ďalšie informácie o tomto múzeu nájdete TU.

Vaše tipy na prázdniny očakávame na e-mailovej adrese redakcia@veterany.eu.

Zdroj: http://www.zmz.cz/default_cz.htm
Spracoval: Jaroslav Filo

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.