Tip na prázdniny: Vláčikom za krásami Gemera

KOŠICE, OCHTINÁ – Košická detská historická železnica a Košice Región Turizmus Vás srdečne pozývajú na návštevu krás a pamiatok horného Gemera legendárnym motorovým vozňom 810. V sobotu 12. augusta 2017 navštívite v rámci programu prehliadky národných prírodných a kultúrnych pamiatok UNESCO Ochtinskú aragonitovú jaskyňu a atraktivity v jej okolí.

Výlet na Gemer bude už štvrtým z úspešných výletov, ktoré pre milovníkov železničnej nostalgie a turistiky vypraví organizácia Košice Región Turizmus. Hlavným cieľom nostalgickej jazdy bude Ochtinská aragonitová jaskyňa, zapísaná v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Ako aj počas predchádzajúcich jázd, aj tentoraz si budte môcť môcť výlet spestriť fotografiou v originálnom fotorámčeku, ktorú môžete s hashtagom #kosiceregion a #unesconadosah zdieľať na Facebooku alebo Instagrame. Zároveň sa tak zapojíte do súťaže o lístky na ďalšie nostalgické jazdy Vlakom za UNESCOM.

 

PROGRAM:

Vlak najprv zastaví na zastávke Štítnik–mesto, kde sa bude dať na chvíľu pozrieť úvod hradných slávností. Tu majú turisti dve možnosti: nenáročnú a pre zdatnejších turistov. Menej zdatní turisti sa môžu odviesť s autobusom zo Štítnika priamo do Ochtinskej aragonitovej jaskyne (po jej návšteve späť do Štítnika). Zdatnejší turisti sa vrátia do vlaku, ktorý ich zavezie do stanice Ochtiná. Odkiaľ budú pokračovať peši k miestnemu gotickému evanjelickému kostolíku s unikátnymi feskami, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Po asi 120 – 150 minútovej túre (s prudším stúpaním v jej strednej časti) sa dostanú k hlavnému bodu programu – Ochtinskej aragonitovej jaskyni. Jej prehliadku absolvujú na viackrát. V prvej skupine budú uprednostnení cestujúci so záujmom o návštevu vzdialenejších turistických cieľov. Po prehliadke bude možnosť vrátiť sa tou istou trasou do Ochtinej ku vlaku s odchodom do Košíc, alebo sa odviezť pripraveným autobusom do Štítnika na hradné hry a až odtiaľ vlakom do Košíc. V Štítniku si prehliadnete centrálne námestie, evanjelický kostol zo 14. storočia a program zavŕšite návštevou vodného hradu, v ktorom sa uskutočnia Štítnické hradné hry.

MIMORIADNA KYVADLOVÁ JAZDA:
Pre návštevníkov hradných hier a cestujúcich, ktorí si netrúfajú zdolať Ochtinskú aragonitovú jaskyňu, bude vypravený aj mimoriadny kyvadlový vláčik na trati: Štítnik – Ochtiná – Slavošovce, spojený s prehliadkou kostola v Ochtinej a Slavošovciach, kde bude sprístupnený aj rodný dom slovenského rozprávkara Pavla Dobšinského.

TURISTICKÉ CIELE SO SPRIEVODCOM:

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Najvzácnejšou Slovenskou a jedinečnou v celosvetovom meradle ju robí rôznorodosť a bohatosť aragonitovej výplne i svojráznosť jej vzniku a tvarovania. Na svete sú známe iba tri takéto jaskyne. Na jej výzdobe sa podieľal minerál aragonit. Ten s podporou vody stáročia vytváral unikátne mliečnobiele dielo v podobe stalagmitov, stalaktitov, kríčkov, vetvičiek, trsov a kvetov.

Prehliadková trasa: trvanie asi 30 minút, dĺžka 300 m
Vstupy: každú hodinu od 10:00 do 16:00
Vstupné: Dospelí: 6,- €, deti a ŤZP: 3,- €, študent: 5,- €

Kostolík v obci Ochtiná

Románsko – gotický evanjelický kostolík (národná kultúrna pamiatka) s nádhernými nástennými maľbami je súčasťou Gotickej cesty. Evanjelický kostol v Štítniku Pochádza zo 14. storočia, má najstarší organ na Slovensku, mohutnú vežu a najkrajšiu sakrálnu galériu fresiek. Spoznáte ho podľa mohutnej veže.

Štítnické centrálne námestie

Je obkolesené meštiackymi domami s najlepšie zachovalou budovou radnice, kúriou a klasicistickým palácom.

Vodný hrad v Štítniku

Bol postavený v 15. storočí a chránený močariskami zastával funkciu významnej protitureckej pevnosti. Konajú sa tu Štítnické hradné hry, ktoré okrem ukážok remesiel, kultúrneho a spoločenského programu ponúknu aj gastronomické zážitky.

TURISTICKÉ CIELE BEZ SPRIEVODCU:

Túra do Štítnika

Po absolvovaní prehliadky jaskyne môžete po modro značenej trase pokračovať k horárni Hrádok a následne sa v súvislom miernom klesaní v trvaní 2 h 30 min dostanete do obce Štítnik. Prechádzať budete popri kostole a námestiu až k vodnému hradu.

Túra Štítnik Plešivec

Štítnik– (120 min) Gerlašská skala  – (140 min) Ďulová – (80 min) Plešivec obec – (10 min) Plešivec ŽSR.  Pre tých, ktorí uprednostnia pred návštevou jaskyne potulky prírodou, ponúkame alternatívu v podobe stredne náročnej trasy Plešiveckou planinou. Hriechom by však bolo vynechať pamiatky v Štítniku! Po modrej značke smerom na východ sa náročnejším výstupom dostanete na Gerlašskú skalu s vynikajúcim výhľadom na všetky strany. Za priaznivého počasia možno vidieť štíty Vysokých Tatier. Chodníky na trase sú, vzhľadom na minimum vhodných bodov, horšie značené, preto je potrebná zvýšená pozornosť. Pozvoľným klesaním výraznou krasovou planinou zostúpite do Plešivca, cestou vás však určite upúta množstvo závrtov a povrchových krasových foriem. V Plešivci sa možno občerstviť a prehliadnuť si unikátny stredoveký kostolík zo 14. storočia.

CESTOVNÝ PORIADOK A CESTOVNÉ:

Cestovné lístky si môžete rezervovať na stránke www.unesconadosah.sk, alebo zakúpiť v Regionálnom informačnom cente na Hlavnej 49 v Košiciach.

Autor: Jaroslav Filo
Zdroj: unesconadosah.sk

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.