Tip na prázdniny: Turistickými vlakmi do Malej Morávky (Doplnené)

MORAVSKOSLIEZKY KRAJ – Sliezky železničný spolok a dopravná spoločnosť MBM rail po dlhých rokovaniach nakoniec dostali od Správy železničnej dopravnej cesty súhlas s prevádzkou pravidelných turistických vlakov na 17 km železničnej trati č. 312 Bruntál – Malá Morávka. Sezónne spoje zložené z lokotraktoru T211 „Prasiatko“ a prípojného vozňa Blm k Hurvínkovi premávajú od 30. júna do 2. septembra 2018 5x denne počas víkendov a sviatkov. V Malej Morávke na ne nadväzuje turistická autobusová linka až do Karlovy Studánky, na ktorej je nasadený autobus typu Karosa.

 

CESTOVNÝ PORIADOK:

 

 

CESTOVNÉ:

Dospelí (s autobusom): 70,- Kč jednosmerne / 100,- Kč spiatočne
Dospelí (bez autobusu): 50,- Kč jednosmerne / 80,- Kč spiatočne
Deti a seniori (s autobusom): 40,- Kč jednosmerne / 60,- Kč spiatočne
Deti a seniori (bez autobusu): 30,- Kč jednosmerne / 50,- Kč spiatočne
Rodinný lístok – 2 dospelí a 2 deti (s autobusom): 160,- Kč / 250,- Kč spiatočne
Rodinný lístok – 2 dospelí a 2 deti (bez autobusu): 140,- Kč / 230,- Kč spiatočne
Bicykle sa prepravujú zdarma.
 Nárok na zľavu majú deti od 3. do 15. rokov a seniori nad 70 rokov.

 

BOJ ZA TURISTICKÉ SPOJE:

Aj napriek tomu, že si vlaky objednáva a platí kraj, správa železníc o obnovení prevádzky desať rokov opustenej lokálke nechala ani počuť. Podľa ich predchádzajúceho vyjadrenia by si totiž obnovenie dopravy vyžiadalo opravy vo výške 100 miliónov korún. „Prehliadkou trate po zimnom období bol zistený stav, ktorý neumožňuje bezpečnú osobnú železničnú dopravu. Ide o poškodenie mostov a priepustov, čiastočne splavený železničný zvršok, poškodenú výstroj zastávok a dopravní, nevyhovujúci stav prejazdových konštrukcií na železničných prejazdoch a podobne,“ uviedol hovorca Správy železničnej dopravnej cesty Marek Illiaš. Uvedenie trate do stavu, ktorý by vyhovoval základným bezpečnostným pravidlám, by si podľa neho vyžiadalo cca 100 miliónov Kč, ktoré štát nemá. Podľa Správy železničnej dopravnej cesty by ich vynaloženie nebolo v súlade so starostlivosťou riadneho hospodára s verejnými prostriedkami.

Hoci sa s prevádzkou osobných vlakov v tomto roku nepočítalo, Sliezky železničný spolok a dopravca MBM rail aj naďalej pokračovali v boji za obnovenie dopravy. Konateľ dopravcu Jiří Mužík uviedol, že podľa dokumentácie, ktorú majú k dispozícii, je trať v stave, ktorý je pre neprevádzkované lokálky obvyklý, ale trať je plne zjazdná a nechýbajú na nej žiadne súčasti. Nanajvýš sú zarastené nástupištia, ale nič nebráni prevádzke. „Dokonca pred niekoľkými týždňami bol na trati vypravený osobný vlak, ktorý prešiel bez akýchkoľvek problémov. Je logické, že ak by bol naozaj splavený železničný zvršok, osobný vlak nemohol byť vypravený.“ Prekvapilo ho, že závady na trati sa objavili až niekoľko mesiacov po skončení zimy, v čase objednania trás pre pravidelné prázdninové vlaky. Podľa člena výboru Sliezkeho železničného spolku Ladislava Antalce nie je táto trať v o nič horšom stave ako okolité lokálky s pravidelnou prevádzkou. „Správa železničnej dopravnej cesty by chcela z toho najradšej spraviť koridor s elektrifikáciou a perónmi, čo nie je treba.“ Doplnil, že krnovskí sprievodcovia na túto trať nedávno vypravili motorák ako spomienku na kolegu, ktorý pred 18-timi rokmi zahynul pri Malej Morávke.

Správa železničnej dopravnej cesty našťastie svoj postoj nakoniec prehodnotila. „Na základe ďalších rokovaní, kedy sa spresnili požiadavky dopravcu, sa hľadalo možné riešenie zabezpečenia prevádzky. Trať za predpokladu realizácie nutných opatrení je prehlásená za zjazdnú,“ povedala hovorkyňa Správy železničnej dopravnej cesty Kateřina Šubová. Železničiari podľa nej ešte pred zahájením prevádzky vykonali opravy za zhruba desať miliónov korún. Podopreli napríklad niektoré mosty, dosypali štrk a upravili zeleň kvôli zabezpečeniu rozhľadu na prejazdoch.

Keďže zavedeniu osobnej dopravy už nič nebránilo v ceste, slávnostné zahájenie nových turistických spojov sa uskutočnilo včera, t.j. v sobotu 30. júna 2018.

Odhadované náklady kraja činia zhruba 800 000,- Kč. Podpora je zabezpečená formou individuálnej dotácie námestníka predsedu kraja.

 

O DOPRAVCOCH:

Spoločnosť MBV rail s.r.o. bola založená v roku 1997 pod názvom „MBM Místní dráha Mladá Boleslav – Mělník“ na záchranu regionálnej dráhy Mladá Boleslav – Mělník, na ktorej hrozilo zastavenie prevádzky a následné zrušenie trate. Postupom času sa transformovala na celoštátneho dopravcu a prevádzkovateľa vlečiek. V súčasnosti poskytuje služby v oblasti osobnej i nákladnej dopravy a špeciálnych prepráv. Súčasťou portfólia je záchrana, rekonštrukcia a prevádzkovanie hnacích, vlečných a špeciálnych historických vozidiel. Taktiež poskytuje odborné poradenstvo v drážnej doprave a prevádzkovanie dráh.

Sliezky železničný spolok je zameraný na podporu a rozvoj odkazu histórie železníc v danom regióne. Jeho cieľom je predovšetkým vypravovanie zvláštnych nostalgických vlakov do zaujímavých lokalít a miest v Moravskosliezkom kraji. Neorientuje sa však len na rodiny s deťmi, ale aj na deti z ostravských detských domovov, či seniorov, pre ktorých v nostalgických vlakoch vždy vyhradí určitý počet miest. Tento región má širokou ponuku zaujímavých kultúrnych či industriálnych pamiatok a cieľom spolku je spojenie týchto miest s pomocou železničnej dopravy.V budúcnosti by radi obnovili a prevádzkovali historické objekty, historické vozidlá a kultúrne pamiatky na území kraja ako rozvoj kultúrneho dedičstva železnice.

 

V závere článku Vám dávame do pozornosti aj neoficiálnu stránku o tejto trati. Podrobnejšie informácie o aktivitách Sliezkeho železničného spolku nájdete na stránke spolku.

 

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Sliezky železničný spolok

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.