Tip na prázdniny: Štýlový poschodový autobus v uliciach hlavného mesta

BRATISLAVA – Od pondelka 15. júla 2013 si budú môcť Bratislavčania spríjemniť dopravu v centre mesta vďaka poschodovému autobusu SIRIUS. Poschodový nízkopodlažný autobus s dĺžkou 10,5 metra je novinkou prešovskej spoločnosti MT-Troliga, s ktorou sa vedenie Dopravného podniku Bratislava dohodlo na zapožičaní tohto vozidla na letné obdobie: „Spoločnosť nám ho zapožičia bezplatne na obdobie dvoch týždňov, počas ktorých otestujeme jeho využiteľnosť v centre mesta.

Vzhľadom na jeho dĺžku a výhodnú kapacitu obsaditeľnosti až 68 miest na sedenie a 15 na státie, ho určite radi využijú pravidelní cestujúci MHD, ale aj turisti,“ vyjadril sa predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPB Ing. Ľubomír Belfi.

Dĺžka double-deckra, ktorý je okrem iného atraktívny aj svojím dizajnom v retro-štýle, umožňuje bezproblémový prejazd centrom mesta. Po odskúšaní prvej navrhnutej trasy, DPB zváži aj ďalšie možnosti trás, na ktoré by mohol byť poschodový autobus nasadený.

„Cestujúci okrem zaujímavého dizajnu autobusu určite ocenia aj jeho nízkopodlažnosť spodnej časti vozidla a jeho vybavenosť klimatizáciou. Poskytuje však aj ďalší komfort: široký nástupný priestor pre ŤZP občanov, moderný interiér a tiež komfortné sedenie. Veríme preto, že týmto krokom sa podarí zatraktívniť MHD v hlavnom meste v letných mesiacoch,“ dopĺňa Ing. Ľubomír Belfi. Samozrejmosťou je, že moderný double-decker disponuje aj manuálnou vyklápacou alebo elektrickou výsuvnou plošinou pre invalidov.

Po skúšobnej dvojtýždňovej prevádzke, ktorá bude pre cestujúcich bezplatná, sa rozhodne o jeho ďalšom využití v Bratislave.

Autobus bude premávať denne od 12:00 do 19:00 v hodinových intervaloch po trase: Historická budova SND (zastávka „SND“ na Jesenského ulici) – Štúrova – Pribinova – Karaďžičova – Ulica 29. augusta – Kollárovo námestie – Staromestská – Most SNP – Historická budova SND

Zastávky:

Jesenského (Historické SND/Hviezdoslavovo nám.)

Nové SND (Eurovea)

Cintorínska (Ondrejský cintorín)

Špitálska (Medická záhrada)

Kollárovo námestie

• Hodžovo námestie

Zochova

Most SNP (Dóm sv. Martina)

Jesenského (Historické SND/Hviezdoslavovo nám.)

Aby obslúžil zastávku Hodžovo nám. bude autobus premávať nie podjazdom ale cez Suché mýto

Technické parametre Siriusu v štýle retro – takzvaného doubledeckera:
-Autobus je určený na mestskú prepravu osôb
-Disponuje celkovo 68 miestami na sedenie a 15 miestami na státie + jedno miesto pre vozíčkára

Rozmery vozidla:
Dĺžka: 10,5, Šírka: 2,5m, Výška: 4m
Hmotnosť vozidla v kg:
Celková/pohotovostná: 18 000/12 560

Motor:
Značka: CUMMINS, Model: ISBe280, EURO 5
Typ: vertikálny radový naftový šesťvalec s priamym vstrekovaním paliva, chladený kvapalinou, preplňovaný, s medzichladením nasávaného vzduchu s výkonom: 205kW/2500 ot./min

Prevodovka:
Typ. Allison T325R, Druh: automatická s integrrovaným retardérom

Perovanie:
Integrované pneumatické perovanie so zaistením stability vozňa

Brzdy:
Typ: KNORR dvojkruhová sústava, kotúčová vzduchom ovládaná

Zdroj: Dopravný podnik Bratislava, a.s.
Úprava: Jaroslav Filo

Komentárov

  1. Tento autobus premával vlani v Nitre pod linkou č. 35…..vrchnosť usúdila, že stačilo…

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.