Tip na prázdniny: Sahara 2017

ZÁHORIE – Pozývame Vás na najväčšie a najvýznamnejšie stretnutie vojenských historických vozidiel a klubov vojenskej histórie na Slovensku SAHARA 2017, ktoré sa uskutoční v dňoch 18. – 20. augusta 2017 vo vojenskom výcvikovom priestore nachádzajúcom sa medzi obcami Hlboké a Senica. Podujatie sa organizuje vždy koncom augusta pri príležitosti výročia a tradície jedného z najväčších európskych protinacistických odbojových vystúpení – Slovenského národného povstania z ktorého organizátori čerpajú motívy a filozofiu svojej činnosti.

SAHARA je akcia prioritne zameraná na vojenskú históriu a vojenskú techniku z minulého storočia. Vo svojich začiatkoch bola stretnutím umožňujúcim veteránskej obci prezentáciu a súťažné jazdy automobilových civilných a vojenských veteránov. Aj v súčasnosti je možné zúčastniť sa zaujímavo pripravených pretekov pre vozidlá, ktoré pretekajú v náročnom piesčitom teréne. V rámci súťažných jázd si môžu súťažiaci v extrémnych podmienkach svoju techniku vyskúšať a súťažiť medzi sebou vo viacerých kategóriách. Každá súťaž je vyhodnotená a úspešní súťažiaci sú na stupni víťazov odmenení hodnotnými cenami. Okrem statických ukážok vojenskej historickej techniky, súťaží a defilé sú dôležitým bodom programu bojové ukážky v réžii vojenských historických klubov, väčšinou na tému 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania. Prezentujú sa však aj udalosti povojnovej histórie (ČSĽA). Súčasnosť je zastúpená ukážkami činnosti Vojenského technického a skúšobného ústavu Záhorie.

SAHARA – je verejne prístupným podujatím, určeným pre širokú verejnosť ako voľno časová kultúrna udalosť zameraná na ochranu a rozvoj historického a kultúrneho dedičstva so zameraním na vojenské dejiny. Okrem laickej verejnosti sa stretnutia zúčastňujú aj nadšenci vojenskej techniky a vojenstva vôbec a priaznivci vojensko – historickej tematiky. Od iných, podobných podujatí sa SAHARA odlišuje hlavne tým, že jej snahou je popularizovať vojenské dejiny Slovenska a šíriť osvetu o dejinách vojen a ozbrojených konfliktov, vývoji armády, zbraní a vojenskej techniky. Okrem osvetovej a kultúrno-vzdelávacej misie sa podujatie SAHARA postupným vývojom stalo nositeľom vojenských tradícií a propagátorom vojenskej histórie, viažucej sa k obdobiu 2. svetovej vojny i k Slovenskému národnému povstaniu.

SAHARA je podujatie, ktoré sa oplatí navštíviť. Patrí v rámci Európy k jedinečným akciám a právom jej patria superlatívy: najväčšie a najvýznamnejšie v rámci Slovenskej republiky, pretože:

> patrí k najstarším akciám svojho druhu na Slovensku, prvá SAHARA sa konala v roku 2002. Tento rok sa organizuje už jej 15. ročník. Už vyše desaťročie sa teší veľkému záujmu nielen zo strany nadšencov vojenskej histórie, ale aj laickej verejnosti, pretože SAHARU každoročne navštívi viac ako 10 000 divákov.

> za roky svojho trvania ponúkla možnosť vidieť v statických i dynamických ukážkach stovky historických vojenských vozidiel rôznych druhov – od kolesových, pásových až po špeciálne. Historické vojenské unikáty, ako napr. Sdkfz 9 FAMO, Sdkfz 10 DEMAG D 7, Studebaker m 29 Weasel, ZIL 157, Škoda 973 Babeta, Tatra 813, Tatra 111, BRDM, GAZ 69, UAZ 469, Jeep Willys, GMC, PV3S, Lorraine 37L, Ford Mutt a mnohé ďalšie chýrne značky „druhovojnového obdobia“ až po súčasné vojenské vozidlá sú konfrontované s ťažkým piesčitým terénom a v rámci súťaže dokazujú svoju funkčnosť a silu. Je až neuveriteľné, že ani zub času súťažiacim historickým strojom neubral na dynamike a jazdných vlastnostiach. Dokonca sú schopné konkurovať svojim modernejším typom.

> od roku 2009 sú pravidelnou súčasťou SAHARY dobové historické vojenské tábory a diorámy. Československé – ČSĽA, sovietske, nemecké, ale aj anglické, či americké poľné tábory sú rozdelené do jednotlivých tematických sektorov. V táboroch je možné prezrieť si uniformy, zbrane, príslušenstvo, stany, ale aj súčasti bežného života vojaka.

> súčasťou podujatia sú aj rekonštrukcie bojov z obdobia 2. svetovej vojny, konkrétne z východného ale aj západného frontu a samozrejme boje z obdobia Slovenského národného povstania 1944 a oslobodenia Československa 1945. V minulých ročníkoch tak mohli diváci vidieť rekonštrukcie bojov  „operácia Barbarossa 1941“, „Boje pri Kyjeve 1941“, „Kurská bitka 1943“, Bagration 1944, „Boje v Normandii 1944, „Boje pri Tisovci SNP 1944“, „Boje na južnej Morave 1945“ alebo „Berlín 1945  SEELOW“. Súčasťou boli aj menšie ukážky, ako napr. „Sovietski ženisti: Výcvik a boj“, ukážka činnosti ČSLA na pohraničí, či ukážka „Nemecký prieskum v boji 1943“.  Tohtoročná SAHARA sa ponesie v znamení 70. výročia Slovenského národného povstania a 70.výročia vylodenia spojencov v Normandii a tomu bude venovaná aj hlavná programová línia. Pri rekonštrukcii bojov sa organizátori podujatia snažia o čo najrealistickejšie priblíženie vojnovej udalosti a to za účasti veľkého  počtu reenactorov, pozemnej techniky, lietadiel a s použitím rozsiahlych pyrotechnických efektov. Tento bod podujatia je hlavným bodom programu, v rámci ktorého vystupujú členovia klubov vojenskej histórie v kooperácii s  majiteľmi historickej vojenskej techniky.

> iba na podujatí SAHARA majú diváci jedinečnú príležitosť vidieť prezentáciu činnosti VTSÚ, ktorý každoročne predvádza majstrovské ukážky streľby z rôznych delostreleckých systémov. Do dnešných dní tak mali návštevníci SAHARY možnosť vidieť v akcii systémy ako PION, TULPAN, GVOZDIK, PLDVK, JAŠTERKA, T 72 M 2, BRAMS, BVP-2, DANA a mnohé ďalšie.

SAHARA – ide nie len o jedinečné podujatie, ale aj o pripomenutie si významných výročí, významných osobností a významných udalostí obdobia 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania, ktorým každoročne vzdávame hold za to, že vďaka ich obetiam a víťazstvám dnes žijeme už skoro sedem desaťročí v mieri. cieľom  je ukázať, že sloboda nie je zadarmo a práve preto, by sme si mali pripomínať históriu, poznať ju a vedieť, čo všetko nás stáli tradície, ktoré v súčasnosti žijeme.SAHARA – sa každoročne koná s oficiálnou podporou Ministerstva obrany Slovenskej republiky a Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Ďalšími partnermi sú Vojenský technický a skúšobný ústav Záhorie, Hasičský a záchranný zbor konkrétne Záchranná brigáda HaZZ v Malackách, Kriminalistický a expertízny ústav PZ a samozrejme vojenské historické kluby zo Slovenska i zahraničia.

Zdroj: sahara-slovakia.sk

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.