Tip na prázdniny: Premávka Zubrnickej muzeálnej železnice v roku 2019

ZUBRNICE – Pozývame Vás na sezónne jazdy turistickej linky Ústeckého kraja T3 na trase Ústí nad Labem Střekov – Zubrnice a späť, ktorá premáva cez víkendy a sviatky až do 28. októbra 2019. Na tieto spoje je nasadený motorový vozeň M 131.109 z roku 1948.

Cez prázdniny na túto linku nadväzuje nostalgická linka T32 Zubrnice – Lovečkovice – Úštěk, na ktorú je nasadzovaný historický autobus Škoda 706 RTO. Nová linka, premávajúca počas víkendov a sviatkov od 5. júla do 1. septembra 2019, prepája významné destinácie bývalej lokálky a zásadne podporí a zjednoduší presun návštevníkov medzi jednotlivými expozíciami. Pri bývalom nádraží Lovečkovice je prestávka pre umožnenie prehliadky miestneho múzea (v júli a auguste otvorené denne okrem pondelka od 09:00 do 17:00; inak len cez víkendy a sviatky) a informačného centra. Po príchode do centra mesta Úštěk sa autobus ihneď vydá na spiatočnú cestu, pričom ide aj okolo stanice, kde je možný prestup na vlaky ČD.

Vo východzej stanici Ústi nad Labem Střekov sa čaká na prípojné vlaky zo smeru Ústi nad Labem Západ maximálne 10 minút.

Informácie o prepravných a tarifných podmienkach nájdete TU.

V železničnom múzeu v Zubrniciach, ktoré funguje od roku 1996, sa môžete dozvedieť veľké množstvo nových informácií z železničnej histórie, zviesť sa na pákovej drezine, vyskúšať si spustiť priecestné zabezpečovacie zariadenie v expozičnom vozni, alebo naopak v kľude relaxovať pri pohľade na scenériu českého stredohoria dokreslenou súborom ľudovej architektúry v Zubrniciach.

Stála expozícia o histórii a súčasnosti trati Velké Březno – Verneřice – Úštěk sa nachádza v priestoroch bývalého staničného skladiska tovaru. Vidieť môžete staré fotografie, dokumenty, rôzne železničné „drobnosti“ súvisiace s históriou tejto dráhy. Srdcom expozície je funkčné modelové koľajisko stanice Levín v mierke 1:45. V staničnej budove je umiestnená dopravná kancelária s dobovým vybavením a čakáreň pre cestujúcich. Zaujímavosťou je replika zvonkového návestidla nazývaného „číňan“. Historické drezíny, sú trvalo deponované v drevenej remíze vedľa stanice, kde si ich môžete prehliadnuť a zoznámiť sa s vývojom týchto zaujímavých vozidiel. Tematické expozície umiestnené v železničných vozoch mapujú vývoj osvetlenia na železnici a najrôznejšie pomôcky. Druhá tematická expozícia je venovaná ukážkam zabezpečovacieho zariadenia. V tejto expozícii sa nachádza aj historické zabezpečovacie zariadenie zo stanice Velké Březno. Na koľajách môžete vzhliadnuť napríklad unikátny koľajový žeriav z roku 1877, výsypný vozeň Talbot z roku 1931, motorovú lokomotívu T 201.901 z roku 1916, služobný vozeň z 30. rokov minulého storočia a iné koľajové vozidlá. Vo vstupnom voze si môžete zakúpiť vstupenky do železničného múzea a cestovné lístky na múzeálne jazdy. Nájdete tam informácie k pripravovaným akciám a platný cestovný poriadok múzeálnych jázd na múzeálnej železnici Ústí nad Labem – Zubrnice. Pripravená je pre Vás aj široká ponuka upomienkových predmetov i malá možnosť občerstvenia. Múzeum je turistickým známkovým miestom. Zakúpiť tu môžete aj známku s číslom 666. Zakúpiť si však môžete aj turistické pohľadnice, turistickú vizitku, štítok na hůl, pamätný hřeb, pamätnú mincu (Pamätník) a ďalšie upomienkové predmety.

Múzeum je otvorené až do 28. októbra 2019 cez víkendy a sviatky od 09.00 do 17:00. V mesiacoch júl – august je prístupné denne okrem pondelka. Vstupné do múzea je dobrovoľné; v júli a v auguste je od utorka do piatku vstupné 40,- Kč celé a 20,- Kč zľavnené.

V dňoch 3. augusta, 8., 9., 14. a 15. septembra a 5., 19., 20. a 28. októbra 2019 môžete navštíviť aj parnú vodáreň Střekov. Vstupné je dobrovoľné. Zakúpiť si v nej môžete turistické vizitky (samolepka), pečiatka a pohľadnice vodárne.

Cieľom združenia je postupné obnovenie ďalšieho úseku trate zo Zubrníc cez Lovečkovice až do Úšteku. V prvej etape bude železničná trať sprejazdnená po Lovečkovice, kde dosahuje nadmorskú výšku 445 m.n.m..Práce na tomto úseku trate sa už začali, no bez finančnej podpori verejnosti a partnerov sa ju nepodarí zrealizovať do úspešného konca.

Ak preto chcete podporiť obnovu ďalšieho úseku trate Zubrnickej muzeálnej železnice, pošlite ľubovoľnú čiastku na transparentný účet 24 016 216 24 / 2010. Sumu, ktorou prispejete na tento projekt si môžete odpočítať zo základu dane a v prípade záujmu je so združením možné uzatvoriť aj darovaciu zmluvu a zmluvu o reklame. Podrobnejšie informácie po Vašom príspevku získate na e-mailovej adrese kampan@zubrnickazeleznice.cz. Okrem peňažných príspevkov môžete pomôcť aj pri obnove trate, prevádzke historických vlakov, opravách vagónov a ďalších aktivitách spolku. V mene tohto združenia Vám už vopred ďakujeme. Bližšie informácie získate na stránke kampane.

Autor: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.