Tip na prázdniny: Prázdninové jazdy s historickým trolejbusom v Zlíne

ZLÍN – Ľudia, ktorí cez prázdniny navštívia Zlín, ale aj miestni milovníci technických pamiatok, majú príjemnú atrakciu. Každú nedeľu od 10. júla až do konca augusta jazdí v tomto meste – v centre, na Jižních Svazích i v Malenovicích – historický trolejbus Škoda 9 Tr.

Dopravná spoločnosť Zlín – Otrokovice obohacuje prázdninovú atmosféru Zlína jazdou historického trolejbusu už niekoľko rokov. Tento rok vyšiel červený trolejbus Škoda 9 Tr po prvý krát v nedeľu 10. júla. Nasadený je v popoludňajších hodinách ako pridaný spoj striedavo na linkách 9 (Baťova nemocnice – Jižní Svahy-Středová) a 10 (Jižní Svahy-Středová – Malenovice-Centro). Cestovné poriadky sú vyvesené na zastávkach. Cestujúci zaplatia za jazdu podľa tarifných podmienok pre jazdu bežnými spojmi MHD.

„Tento rok sme začali s prázdninovými historickými jazdami až druhú júlovú nedeľu, pretože počas prvého víkendu a počas štátnych sviatkov na začiatku júla cestári rekonštruovali križovatku pri Mestského divadla a tímto meistom mohli prechádzať iba trolejbusy s dieselagregátom, teda nie historický voz,“ vysvetlil vedúci dopravného úseku DSZO Pavel Nosálek.

 

CESTOVNÝ PORIADOK
Linka č. 9 – odchody zo zastávky Jižní Svahy, Středová 13:45, 16:05, 18:25s zastávkový CP
Linka č. 10 – odchod zo zastávky Jižní Svahy, Středova 14:45, 17:05 Zastávkový CP
Linka č. 10 – odchod zo zastávky Malenovice, Centro 15:22, 17:42 Zastávkový CP
s – vozovňa po Štefánikovej ulici

 

 

Zlínsky historický trolejbus Škoda 9 TrHT 26 bol vyrobený v roku 1979 v závode Škoda Ostrov s výrobným číslom 7227. Vozidlo má pohotovostnú hmotnosť 8 920 kg, celková hmotnosť aj s cestujúcimi je 16 ton. Voz je 11 metrov dlhý a 2,5 metru široký. Výška so stiahnutými zberačmi dosahuje 3,24 metrov. Maximálna povolená rýchlosť je 60 km/hod. V DSZO bol rekonštruovaný vrátane náteru a niektorých detailov v interiéri do podoby, ako vyzerala MHD v Zlíne a Otrokoviciach v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Vozidlá MHD boli vtedy opatrené červeným lakom. V DSZO je tento rekonštruovaný trolejbus v prevádzke od roku 2004. V súčasnosti už tento typ vozidla nejazdí v bežnej premávke v žiadnom českom dopravnom podniku.

 

Zdroj: Dopravná spoločnosť Zlín – Otrokovice
Upravil: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.