Tip na prázdniny: Oravský expres

ORAVA – Keď sa v roku 1922 dostal na plátna kín prvý nemý horor Upír Nosferatu, jeho hlavný hrdina vzbudil svojou reálnosťou skutočný rozruch. Kultový film inšpirovaný dielom Brama Stokera Drakula patrí dodnes ku klenotom svetovej kinematografie. Nie každý vie, že ponuré prostredie grófovho sídla, ktoré prispievalo k autentickosti čiernobieleho hororu, sa nachádza na Slovensku. Scény sa nakrúcali takmer pred sto rokmi na Oravskom hrade. Dominantu regiónu nad riekou Oravou možno vidieť aj v ďalších známych filmoch, napríklad Dračie srdce, Adam Šangala či Kráľ Drozdia brada.

Vďaka národnému dopravcovi bude táto turistická atrakcia v lete oveľa dostupnejšia. Železničná spoločnosť Slovensko v spolupráci s krajskou organizáciou cestovného ruchu Žilinský turistický kraj zabezpečí počas letných prázdnin priame spojenie Žiliny s Oravským hradom. Projekt Oravský expres prepojí krajské mesto s jedným z najkrajších hradov na Slovensku od 6. júla do
31. augusta 2019. Vlak zo Žiliny do Oravského Podzámku a späť bude premávať každú sobotu.
V „motoráčiku“ bude 78 miest na sedenie a 5 na prepravu bicyklov. Cestujúcich odvezie bezplatne. Odchod zo Žiliny je o 08:00 a do Oravského Podzámku dorazí o 09:54. Odchod späť do Žiliny je o 16:30.

„Som rád, že sa myšlienka expresov úspešne rozširuje do jednotlivých regiónov Slovenska – presne tak, ako som si to želal pri spustení Ľadového expresu. Hoci ide o sezónne spoje, verím, že významnou mierou prispejú k rozvoju turistického ruchu. Každý expres má zaujímavú cieľovú stanicu, pre ktorú sa doň oplatí nastúpiť, v prípade Oravského expresu je to jedna z najvýznamnejších pamiatok hradného staviteľstva na Slovensku,“ hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

„Aj vďaka Oravskému expresu budú zaujímavé turistické destinácie v Žilinskom kraji dostupnejšie domácim a zahraničným turistom. Verím, že novinka si získa priaznivcov medzi rodinami s deťmi, pešími turistami i cykloturistami a stane sa obľúbeným dopravným spojením pri potulkách naším krajom. Návštevníkov priblíži k vyhľadávaným miestam, ako sú napríklad Oravský hrad, hrady v Strečne alebo vodopád v Šútove,” dopĺňa predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.

Naplánujte si výlet a objavte zaujímavé zákutia, ktoré sa v okolí nachádzajú. Vyberte sa na hrad Strečno či Starhrad, osviežte sa v horúcich dňoch pri Šútovskom vodopáde, objavte drevený artikulárny kostolík v Istebnom, zažite vodný svet v AquaRelax Dolný Kubín alebo navštívte majestátny Oravský hrad. Návštevu hradu môžete spojiť s vyhliadkovou plavbou na pltiach na rieke Orava.

Vlak zastavuje aj v Dolnom Kubíne, kde po predchádzajúcej dohode môžete navštíviť Literárnu expozíciu P. O. Hviezdoslava, Čaplovičovu knižnicu alebo Florinov dom. Expozície v Dolnom Kubíne sa nachádzajú približne 30 minút od železničnej stanice. Posledná zastávka Oravského expresu je v Oravskom Podzámku. K Oravskému hradu sa zo stanice dostanete približne za 15 minút.

Zdroj: TS Železničná spoločnosť Slovensko, a.s.

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.