Tip na prázdniny: Národné železničné múzeum York

P1030255YORK, ANGLICKO  – V dnešnom tipe na prázdniny vás pozývame do železničného múzea v meste York v Anglicku. Mesto York je bývalým hlavným mestom Anglicka s množstvom historických budov a neďaleko železničnej stanice sa nachádza vyššie spomínané múzeum. Vstup do múzea je bezpaltný a múzeum svoje exponáty pravideľne obmieňa. V zadnom trakte sa nachadza aj výstava exponátov slúžiacich na dennú potrebu ľudí pracujúcich na železnici. Stoličky z jedálenských voznov, stoly, značky, lavičky zoio staníc… to všetko a oveľa viac na vás čaká v tomto prekrásnom múzeu.

Múzeum vlastní nespočetné množstvo materiálu čo súvisí so železnicou. Názov materiál som nepoužil len tak. Pretože skutočne okrem lokomotív, vozňov, vozíkov, návestidiel, modelov staníc, rušňov, krajiniek, vitráže, nábytok a jedálenské súpravy zo staničných reštaurácií. Je to čosi čo sa nedá ani vymenovať. K tomu to je všetko sústredené na to množstvo v malom priestore s rôznym druhom osvetlenia alebo skôr tmy a prenikajúceho svetla cez svetlíky zo striech hál. Ja som mal so sebou malý kompaktný digitál, čo je vidieť aj na samotných fotografiách. Odporúčam si pre prípad, že chcete mať okrem osobného krásneho zážitku aj krásne fotografie poriadnu zrkadlovku. Múzeum je otvorené denne od 10:00 – 18:00 okrem obdobia 24 – 26 decembra.

Zo vstupnej haly sa vchádza rovno tzv. veľkej haly, kde nás takmer na začiatku privíta socha otca železníc Georgea Stephensona a síce na opačnej strane haly ale predsa jeho najslávnejšia parná lokomotíva Raketa (The Rocket), ktorou roku 1829 vyhral rýchlostnú súťaž a dosiahol rýchlosť 46 km/h.

Exponátov  múzeu je veľa, ale nei všetky sú prístupné. Ak sa rozhodnete navštíviť spomínané múzeum, ktoré stojí za to, istotne si nechajte čas na prechádzku mestom, v ktorom sídli. Bola by to veľká škoda ho aspoň letmo prejsť. Mesto York je svojou architektúrou veľmi rozmanité a krásne. Je to najstarobilejšie mesto na severe Anglicka ležiace na rieke Ouse. Toto mesto obývali a aj dobývali Rimania, Vikingovia, Normáni a na maličký okamžik aj Škóti. Každý z nich zanechal počas svojej nadvlády nad týmto mestom a územím aj trošku zo svojich tradícií, stavieb, pamiatok…pokladov. Aj preto je toto mesto výnimočné a plné histórie, pamiatok. Jeho ulice, múry a budovy predstavujú skutočný obraz histórie od vlády Ríma cez nadvládu Vikingov až po dnešnú dobu vlády Anglicka. Veľkou dominantou je katedrála, ktorú je vidieť hádam z každej strany mesta.

Za tento tip n prázdniny ďakujeme Ľubovii Peränkovi.

Námet: Ľubo Perúnko
Text: Ľubo Perúnko a http://www.modzel.sk/NRM
Foto: Ľubo Perúnko

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.