Tip na prázdniny: Napoleonské dny ve Slavkově u Brna

SLAVKOV U BRNA – V dnech 10. až 12. srpna uskuteční tradiční Napoleonské dny. Letošní slavnosti se ponesou v duchu připomínky 200. výročí bitvy u Borodina. Město Slavkov u Brna společně se Zámkem Slavkov – Austerlitz pořádají u příležitosti 243. výročí narození Napoleona Bonaparta ve dnech 10. – 12. srpna 2012 tradiční Napoleonské dny. Letošní slavnosti se ponesou v duchu připomínky 200. výročí bitvy u Borodina (1812).

Armády zavítají do města Slavkova u Brna již v pátek 10. srpna, kdy v zámeckém parku jednotlivá vojska rozloží svá vojenská ležení. Tentýž den se od 18.00 hod. uskuteční pod záštitou Generálního konzula Ruské federace v Brně Andreje Šaraškina v Historickém sále zámku koncert ruských romantických písní v podání mezzosopranistky Táni Janošové (vstup volný).

V sobotu 11. srpna se budou zúčastněné jednotky věnovat výcviku a manévrům, jež vyvrcholí odpoledne bitevní ukázkou v aleji mezi zámeckým parkem a golfovým hřištěm (téma: ruské tažení roku 1812 a bitva u Borodina). Armády provedou slavnostní přehlídku v zámeckém parku, připomenou výročí Napoleonova narození; večerní program pak uzavře slavnostní dělostřelba a slavnostní ohňostroj na náměstí.

Současně se na golfovém hřišti uskuteční X. ročník golfového turnaje Napoleon Golf Cup 2012 a na nádvoří zámku IX. ročník mezinárodní výstavy vín Grand Prix Austerlitz 2012, jejíž výsledky budou večer slavnostně vyhlášeny v Rubensově sále slavkovského zámku.

Sobotní den bude v zámeckém parku patřit také řemeslnému jarmarku, který se bude konat v době od 9.00 do 18.00 hodin. Nabídka sortimentu bude bohatá: od rozmanitých řemeslných výrobků z rozličných materiálů, které se mohou stát dárky pro vás či vaše blízké, po občerstvení, jídlo a pití, všeho druhu.

V souvislosti s výstavou uměleckých řemesel v podzemí zámku proběhne v parku živá ukázka řemesel. Návštěvníci se mohou těšit na uměleckého kováře či výrobu keramiky.

Zámek Slavkov – Austerlitz vedle klasických prohlídek a probíhajících výstav nabídne kostýmované prohlídky zámku s Napoleonem. Vstupenky na oživené prohlídky je lépe rezervovat předem na pokladně zámku (tel.:  544 227 548, e-mail: hanouskova@zamek-slavkov.cz).

V neděli 12. srpna dopoledne se budou moci návštěvníci seznámit s životem tehdejší doby ve vojenských leženích a na programu bude druhá bitevní ukázka s odlišným scénářem a průběhem (francouzský ústup od Moskvy), opět v aleji mezi zámeckým parkem a golfovým hřištěm.

V neděli ve 13.00 odpoledne dojde v nedalekých Sokolnicích k odhalení pamětní desky.

Vstup na vojenské akce, řemeslný jarmark, vystoupení pěveckého sboru i sobotní ohňostroj je zdarma.

Na stáhnutí: Program podujatia

Zdroj: http://www.slavkov.cz/cz/?id=756
Foto: Archív

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.