Tip na prázdniny: Múzeum električiek v Helsinkách

Tram muzem budovaHELSINKY – Električkové múzeum sa nachádza v priestoroch predchodcu Helsinkeho mestskeho dopravného podniku –   Helsingin Omnibus Oy a Helsingin Raitiotie-ja Omnibus Oy. Postavená bola v roku 1888 na Rosavilla or Ruusula villa area of Töölö. Tieto priestory zo začiatku slúžili ako konské stajne, prístrešok pre kočiare (vozne), olejový sklad a sedlovú dielňu, ktorými zabezpečovali všetko pre potreby prevádzky konských električiek.

S nástupom elektrických električiek sa tnto priestor prestaval na veľké modrného dopravné depo. Električková hala, prezentujúca električkové múzeum, bola postavená v roku 1900 architektom Valdemarom Aspelínom. Táto tehlová budova s malou klenbovou strechou strechou a jednoduchžmi ornamentami je typická industriálna budova z neskorého 19. storočia. Pôvodne sa tu nachádzali dvere na oboch koncoch budovy, takže električky mohli jazdiť priamo. Kováčska dielňa bola taktiež prevádzkovaná v budove. 

Premena električkovej haly na múzeum začala v polovici 80. rokov minulého storočia a bola ukončená v roku 1992. V októbri 1993 nabúdol helsinský mestský dopravca túto múzeálnu zbierku a električkové múzeum otvoril verejnosti.

Toto zaujímavé električkové múzeum je otvorené denne od 11:00 do 17:00 s výnimkou 14. a 15. júla kedy je bohužiaľ zatvorené. Do múzea sa dostanete električkami 3T, 4, 7A a 10.

Kontakt na múzeum:

Adresa: Tram Museum , Töölönkatu 51 A
Tel: +358 (0)9 3107 8829

Vo svete je množstvo zaujímavých múzeí s dopravnou tematikou o ktorých bežný človek častokrát ani nevie. V letnom období väčšina z vás určite cestuje aj na dovolenku do zahraničia. A to nás viedlo k tomu, aby sme do našich tipov na prázdninyvo väčšej miere zaradili aj tipy na dopravnú nostalgiu (dopravné múzeá, nostalgické linky,..) v zahraničí. Veríme, že vám takéto tipy padnú vhod a že nimi príjemne obohatíme tento web.

 V prípade, že viete o nejakom zaujímavom dopravnom múzeu, nostalgickej linke, alebo veteranistickej akcií u nás i v zahraničí neváhajte a dajte nám o tom vedieť e-mailom na redakcia@veterany.eu. Aj vďaka vám môže byť  Tip na prázdniny bohatší o ďalšie zaujímavé veci.

Autor: Jaroslav Filo
Zdroj: http://www.hel.fi/hki/museo/en/Museums+-+Exhibitions/Tram+Museum

 Foto:

Tram muzeum 1

Tram muzeum 2

Tram muzeum 3

Tram muzem budovaVideo:

Museum Tram

Helsingin museoraitiovaunu 2009

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.