Tip na prázdniny: Letný Bažant kinematograf

SLOVENSKO – Letný Bažant Kinematograf (Bazant „Cinemas on Wheels“) je originálny kočovný (travelling) typ „open-air kina“, ktorý zasahuje celé Slovensko. Počas počas prázdninových mesiacov zastaví takmer v tridsiatich rôznych miestach a jeho predstavenia navštívi okolo 50 000 divákov. Bažant Kinematograf svoje predstavenia realizuje z dvoch štýlových retro-autobusov typu Škoda RTO, ktoré sú prispôsobené na profesionálnu kinoprojekciu. Premieta sa z autobusu na mobilné kino plátno, ktoré sa rozkladá približne dvadsať metrov pred autobusom. Diváci sedia vonku medzi autobusom a plátnom.

Podľa technických dispozícií jednotlivých lokácií môže jedno premietanie vidieť až do 1300 divákov. Jednotlivé zastávky majú štyri – päť dní a večerná projekcia pozostáva z jedného krátkeho a jedného celovečerného českého alebo slovenského filmu. Všetky filmové projekcie sú pre divákov zdarma.

Z podujatia Letného (Bažant) kinematografu sa počas siedmich rokov stal najväčší filmový festival u nás.

Prvý ročník projektu sa konal pod názvom Bažant Kinematograf 2003 v termíne 21. júna – 29. augusta 2003 a stretol sa s veľkým ohlasom divákov, médií a našiel partnerov a podporu v mnohých mestských zastupiteľstvách a kultúrnych strediskách. Navštívil 15 rôznych miest (v rámci nich aj letné festivaly ako Art Film v Trenčianskych Tepliciach, Bažant Pohoda v Trenčíne) a na jeho projekcie sa prišlo pozrieť viac ako 30 000 ľudí. Stal sa výrazným oživením kultúrneho leta na Slovensku. Podľa predpokladov, si záujem divákov „vynútil“ rozšírenie projektu o ďalší kinematograf/premietací autobus a takmer zdvojnásobenie zastávok. V súčasnosti tento projekt patrí medzi významné celoslovenské kultúrne akcie, ktoré sú tradičnou súčasťou kultúrneho leta vo všetkých veľkých a väčších slovenských mestách. (www.kinematograf.sk).

Projekt na Slovensku realizuje spoločnosť  PubRes, s.r.o. zastúpená Ľubicou Orechovskou v úzkej spolupráci s prevádzkovateľmi profesionálnych mobilných kinematografov spol. Kinematografom Bratří Čadíků, s.r.o. Generálnym partnerom eventu je od jeho začiatku Heineken Slovensko a jeho značka Zlatý Bažant.

Tento rok sa môžete tešiť na nasledovné filmy: Kuky sa vracia, Marhuľový ostrov, Najväčší z Čechov, Nesvadbovo, Občiansky preukaz a Predfilmy.

Trasa 1 – Západ
Trasa 2 – Východ

Zmena programu vyhradená! Časy začiatkov predstavení sú len orientačné, premietať sa začína krátko po zotmení. Predstavenie sa nekoná v prípade nepriaznivého počasia, predovšetkým za silného vetra.

Zdroj: www.kinematograf.sk

1 Comment

  1. RTO kinematograf som fotil minulý rok. Foto k článku Poznané a predsa neznáme RTO je v magazíne Veterany.eu. Ktoré nie sú uverejnené sú v redakcii. Gilbert

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.