Tip na prázdniny: Letný Bažant kinematograf 2015

P1320836SLOVENSKO – Tradičné premietacie historické autobusy Škoda 706 RTO Bažant Kinematograf začali v stredu 1. júla svoju trinástu cestu po Slovensku. Do 9. septembra navštívia 33 slovenských miest a divákom opäť privezú kolekciu piatich celovečerných filmov a krátkych predfilmov. Pravidelnými zastávkami budú aj letné festivaly Bažant Pohoda a Vrbovské vetry a rovnako aj tento rok bude Bažant Kinematograf filmovým programom spríjemňovať večery návštevníkom bratislavskej Magio pláže (14. 7. – 20. 8.).

Program Bažant Kinematografu aj tento rok prináša príjemnú zmes zábavy i vážnych tém, v ktorej si prídu na svoje skalní i noví diváci putovného letného kina. Slovenským zástupcom v programe je netradične dokumentárny film. Filmová pocta hokejistovi Pavlovi Demitrovi, 38, debutujúcej režisérskej dvojice Daniel Dangl a Lukáš Zednikovič predstavuje Demitru nielen ako vrcholového športovca, ale predovšetkým ako človeka a silnú osobnosť, ktorá má svoje pevné miesto nielen v dejinách slovenského športu. To potvrdil aj mimoriadny úspech filmu v slovenských kinách. Od premiéry v septembri minulého roku film videlo už takmer 115 000 divákov, vďaka čomu sa zaradil na 5. miesto v rebríčku TOP 10 najnavštevovanejších slovenských filmov v ére samostatnosti Slovenska a medzi dokumentárnymi filmami mu patrí suverénne prvé miesto.

Svoje už tradičné miesto má v ponuke Bažant Kinematografu český režisér Jan Hřebejk. Tentoraz sa predstaví svojím najnovším filmom Zakázané uvoľnenie, konverzačnou a situačnou komédiou o tom, čo všetko sa môže stať, keď sa opijú unesená nevesta, ženský svedok jej ženícha a životom ostrieľaná barmanka… Film je adaptáciou divadelnej hry Petra Kolečka, jednu z hlavných postáv v ňom stvárnila slovenská herečka Zuzana Stavná a za kamerou stál Martin Žiaran. Po štvorročnej prestávke sa do programu Bažant Kinematograf vracia aj Jan Svěrák. V tohtoročnej filmovej kolekcii je zaradený jeho najnovší rodinný film pre deti i dospelých, muzikál Traja bratia, v ktorom popri hviezdach ako Vojtěch Dyk či Tomáš Klus účinkuje aj slovenská herečka Zuzana Norisová a pod vynikajúcu hudbu sa podpísal slovenský skladateľ Michal Novinski.

Nováčikom v programe putovného kina pod hviezdami nie je ani Miroslav Krobot. Po filmoch Dom či Príbehy obyčajného šialenstva, v ktorých stvárnil nezabudnuteľné postavy, tentoraz Bažant Kinematograf uvádza jeho režijný debut. Díra u Hanušovic, čierna komédia z prostredia českého vidieka, je hereckým koncertom Krobotových kolegov z Dejvického divadla, z ktorých traja (Ivan Trojan, Jaroslav Plesl a Lenka Krobotová) za svoje úlohy získali aj prestížnych Českých levov. Vo filme si zahrali aj slovenskí herci Lukáš Latinák a Ján Kožuch. Päticu filmov v programe uzatvára dobrodružné roadmovie Trabantom až na koniec sveta, ktoré divákov prenesie do Južnej Ameriky. Práve tento kontinent režisér Dan Přibáň a jeho odvážna partia precestovali na dvoch trabantoch, jednej fiatke a motocykli Jawa. Dan Přibáň minulé leto film s veľkým úspechom uviedol na bratislavskej Magio pláži a momentálne trabantom brázdi Austráliu.

Celovečerné tituly tradične uvedú zaujímavé predfilmy. V tomto roku to sú krátke animované diela medzinárodne uznávaného slovenského animátora, režiséra a výtvarníka Ondreja Rudavského, ktorý striedavo pôsobí na Slovensku a v USA. Vo svojej tvorbe pracuje s rôznymi médiami (film, animácia, maľba, fotografia, video inštalácie, digital art, ilustrácie, či hudba) a získal za ňu množstvo ocenení vrátane Golden Eagle, Monitor Award i nominácie na americkú hudobnú cenu Grammy. Bažant Kinematograf uvedie päť vizuálne podmanivých diel s nadčasovými témami: videoklipy Na čiernom koni (Jana Kirschner, 2006, cena Aurel), Kiko and the Lavender Moon (Los Lobos, 1992, cena MTV Award), The Carnival Is Over (Dead Can Dance, 1994) a krátke filmy Solution (2006) a Pravidlá hry (2014, z poviedkového filmu Slovensko 2.0).

Pod hlavičkou Bažant Kinematograf sa s kvalitným programom divákom predstaví tento rok už po piatykrát aj Letné kino Bažant Kinematograf na Magio pláži v Bratislave. V termíne od 14. júla do 20. augusta ponúkne zaujímavý a rôznorodý výber filmových titulov z posledného obdobia, tradičné kultové filmy, večery venované hudobným filmom, a tiež úplné filmové novinky. Letné kino otvorí v utorok 14. júla slovenská premiéra dokumentárneho filmu Amy (rež. Asif Kapadia) o vzostupoch a pádoch britskej speváčky Amy Winehouse. Stála scéna na Magio pláži tento rok tiež nahradí zastávku autobusu Bažant Kinematograf na bratislavskom Hlavnom námestí a uvedie tri z novších filmov z programovej pätice, 38, Díra u Hanušovic a Traja bratia. Sezónu uzavrie špeciálna premiéra českého filmu Kobry a užovky režiséra Jana Prušinovského.

Aktuálny ročník projektu uvádza jeho koordinátorka Ľubica Orechovská slovami: „Pred nami je symbolický trinásty ročník nášho letného filmového projektu, a ten v mnohom opakuje a zároveň rozvíja princípy svojho doterajšieho pôsobenia. Vážime si, že pri nás naďalej stojí generálny partner Zlatý Bažant a naše projekcie si ponechávajú svoju vybudovanú a silnú značku Bažant Kinematograf. S veľkou pomocou reklamného partnera Telekom a nového partnera Czech Tourism, môžeme rozvíjať nové a kvalitnejšie technologické riešenia našich projekcií, ku ktorým nám za posledné roky pomohol aj Audiovizuálny fond. Kočovné Kinematografy ostávajú pôvodné, ale ukážu sa na námestiach v novom šate. Počet zastávok je tiež podobný, no navštívime aj celkom nové mestá. Program sa drží tradičnej česko-slovenskej dramaturgie. Na Magio pláži nás čaká opäť viacero celkom nových filmov, ale aj objavy z filmového archívu a skvelé európske filmy ocenené divákmi aj významnými festivalovými porotami či filmovými akadémiami počas uplynulého roka. Nech žije ďalšie leto a prázdniny. Veríme, že ich Bažant Kinematograf mnohým opäť spríjemní.

Informácie o filmoch, podrobný rozpis premietaní a program nájdete na www.kinematograf.sk. Na uvedenej webstránke nájdete aj program Letného kina Bažant Kinematograf na Magio pláži.

Počas tohtoročnej letnej sezóny budú mať dva autobusy Škoda 706 RTO s logom Bažant Kinematografu zastávku spolu na 33 miestach, vrátane letných festivalových podujatí:

Trasa 1: Vrbovské vetry (Vrbové), Nové Mesto nad Váhom, Bažant Pohoda (letisko Trenčín), Púchov, Považská Bystrica, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Martin, Prievidza, Handlová, Kremnica, Banská Bystrica, Brezno, Nitra, Podhájska, Šenkvice, Hlohovec;

Trasa 2: Trnava, Trenčín, Piešťany, Sereď, Nové Zámky, Zvolen, Ružomberok, Kežmarok, Spišská Nová Ves, Poprad, Prešov, Michalovce, Košice, Rimavská Sobota, Šaľa, Malacky.

Trasa 2015
 Program 2015

Mágio pláž 2015

Zdroj: Bažant kinematograf

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.