Tip na prázdniny: Ľadovým expresom do Dobšinskej ľadovej jaskyne

VÝCHODNÉ SLOVENSKO – Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus a Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. Vás pozývajú na turistické jazdy Ľadovým expresom z Košíc do Dobšinskej Ľadovej Jaskyne a späť. Motorový vlak 813+913 „Bageta“ bude premávať každú sobotu od 7. júla do 1. septembra 2018 z Košíc o 07:56 a z Dobšinskej ľadovej jaskyne o 16:25. Po trase zastaví aj v staniciach Kysak, Margecany, Dedinky a Stratená.

„Ak si cestujúci zvolí tento spôsob dopravy na cestu tam aj nazad, v Slovenskom raji má k dispozícii 6,5 hodiny. Spoznávať tak môže Dobšinskú ľadovú jaskyňu, ale aj malebné miesta v jej okolí, ako sú Palcmanská Maša, Stratená, Chmarošský viadukt či Ranč pod Ostrou skalou. Výhodou Ľadového expresu oproti bežným spojom je to, že cestujúci nemusia prestupovať v Margecanoch. Zavedenie turistického vlakového spojenia znamená ďalší dôležitý krok v našej snahe o zlepšovanie dostupnosti turisticky exponovaných miest v našom kraji. Ľadový expres rozširuje komfort cestovateľa a zbavuje ho komplikácií pri plánovaní výletu, pričom je výhodný aj pre rodiny s deťmi,“ povedala Vargová Jurková, výkonná riaditeľka organizácie Košice Región Turizmus.

„Teší nás, že sme exkluzívnym partnerom projektu, vďaka ktorému budú môcť ľudia spoznávať krásy Slovenska, pretože naša malá krajina má čo ponúknuť. Cestujúci, ktorí využijú Ľadový expres, budú mať v cieľovej stanici viac ako šesť hodín na obdivovanie Dobšinskej ľadovej jaskyne a jej okolia. Podvečer sa potom pohodlne dostanú späť do metropoly východu. Radi by sme súčasne zdôraznili, že sme otvorení podobnej spolupráci aj v iných regiónoch a našou ambíciou je prispievať k rozvoju cestovného ruchu,“ hovorí Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti slovensko, a.s..

V turistickom vlaku platí osobitné cestovné. Prepravné a tarifné podmienky Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. neplatia.

Jednosmerné cestovné:

Dospelí: 5,- €
Deti od 3 do 18 rokov, seniori nad 62 rokov, držitelia preukazu ŤZP a ich sprievodcovia: 3,- €
Deti do 3 rokov: zdarma

Cestovné lístky si môžete zakúpiť online najneskôr 30 minút pred odchodom vlaku, alebo v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach v pracovných dňoch od 10:00 do 18:00 a v sobotu od 10:00 do 15:00. V prípade voľných miest vo vlaku, si môžete cestovné lístky zakúpiť priamo vo vlaku u personálu.

CESTOVNÝ PORIADOK
premáva každú sobotu od 7. júla do 1. septembra

príchod

odchod

STANICA

príchod

odchod

 

07:56

Košice

18:40

08:09

08:10

Kysak

18:26

18:27

08:28

08:33

Margecany

18:02

18:07

09:32

Mlynky

16:38

09:34

09:35

Dedinky

16:35

16:36

09:40

09:41

Stratená

16:30

16:31

09:45

 

Dobšinská Ľadová Jaskyňa

16:25

Dobšinská ľadová jaskyňa je jedna z najvzácnejších a najviac navštevovaných jaskýň na Slovensku. Jej návštevu stihnete ako jednodenný výlet napríklad z Košíc, Banskej Bystrice, Zvolena, Gelnice alebo Brezna – zo stanice Dobšinská Ľadová Jaskyňa je jaskyňa vzdialená približne 1,5 kilometra do kopca.

Dobšinská ľadová jaskyňa je zapísaná na zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO a spolu s Demänovskou ľadovou jaskyňou je jedinou sprístupnenou ľadovou jaskyňou na Slovensku, Jaskyňa bola verejnosti sprístupnená už v roku 1871 čím patrí k prvým sprístupneným, jaskyniam na Slovensku. V porovnaní s inými ľadovými jaskyňami na svete je pomerne nízko položená, vchod sa nachádza len vo výške 970 metrov nad morom.

Len málokto vie, že až do roku 1946 tu bolo povolené celoročné korčuľovanie pre verejnosť a vo Veľkej sieni jaskyne ešte v 50. rokoch 20. storočia trénovali korčuliari. Zaujímavým útvarom jaskyne, v ktorej sa nachádza viac než 100-tisíc ton ľadu, je Studňa, ktorá vznikla a udržiava sa zamŕzaním vody pritekajúcej otvorom zo stropu. Studňa je však vo vnútri dutá a voda v nej vytvára malé jazierko, z ktorého vyteká pramienok „Živej vody“.

Vzhľadom k tomu, že ľadová výzdoba sa na niektorých miestach každý rok mení, pri každej návšteve jaskyne v nej objavíte niečo nové.

Príprava na prehliadku jaskyne:

Prevýšenie a rozdiely teplôt medzi vonkajším prostredím a jaskyňou tvoria určitú záťaž na organizmus. Pred vstupom do jaskyne je potrebné si oddýchnuť, aby aklimatizácia v jaskyni prebehla bez problémov. Vhodné je teplejšie oblečenie a pevná obuv.

Vstup do jaskyne:

Jaskyňa je otvorená denne okrem pondelka. Vstup do jaskyne je možný každú hodinu od 09:00 do 16:00 (vrátane). Dĺžka prehliadky je 515 metrov a trvá 30 minút.

Ceny vstupného:

Dospelí: 8,- €
Deti od 6 do 15 rokov, občania s ŤZP, ŤZP-S: 4,- €
Študenti a seniori nad 60 rokov: 7,- €
Foto a video bez použitia statívu: 10,- €
Mimoriadny vstup: 50,- €
 Platba kartou nie je možná.

Aktualizované 20. júla 2018; 23:52 o pridanie stanice Mlynky.

Spracoval: Jaroslav Filo
Foto: Košice Región Turizmus

Pridajte prvý komentár

Komentáre

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.