Tip na prázdniny: Hračky našej Katky a najväčšia výstava lega v OC Aupark

lego_logoBRATISLAVA – Počas letných prázdnin bude mať seriál Tip na víkend letnú prestávku. Namiesto neho vám prinesieme dovolenkový Tip na prázdniny, v rámci ktorého vás budeme pozývať na zaujímavé akcie, výstavy, či atrakcie, ktoré počas leta môžete navštíviť. V budove SNM na Vajanského nábreží v Bratislave sa od 19. júna 2010 udomácnila česká výstava Hračky našej Katkyprezentujúca dôležitú súčasť života detí vyrastajúcich v medzivojnovom Československu. Výstava vznikla v spolupráci s Národným múzeom v Prahe a Vojenským historickým ústavom Praha.

Hračku – miniatúrny svet dospelých pre deti – možno právom označiť za jeden z významných fenoménov prvej polovice 20. storočia. Je pre nás zároveň zdrojom informácií o danej dobe. Zatiaľ čo dievčatá obliekali svoje bábiky podľa vzoru dobovej módy, chlapci prostredníctvom hračiek sledovali technický pokrok. Výstava je preto rozdelená na dve časti, na svet „chlapčenských“ a na svet „dievčenských“ hier.

Výstava ponúka pamätníkom možnosť, aby si zaspomínali na svoje detstvo. Mladšie generácie sa zas zoznámia s detstvom svojich rodičov a prarodičov. K ukážkam typických dievčenských hračiek prvej polovice 20. storočia patria bábiky s porcelánovými hlavičkami, tzv. izbičky, malý riad a pod. Chlapci sa hrali s vláčikom Merklinom, sadrovými vojačikmi, autíčkami, motorkami  a populárnou stavebnicou Merkur. Chýbať nesmú ani obľúbené nadčasové hračky ako vláčik, drevené hračky určené na ťahanie na kolieskach, ale aj leporelá, karty, vystrihovačky či didaktické hry. Detský svet bude doplnený o dobové reklamy na detské pochutiny ako čokoládu, cukríky a mlieko, ale aj ukážky detskej módy z módnych časopisov, reklamné rozprávky a fotografie. V Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží 2 v Bratislave bude svet hračiek sprístupnený od 19. júna 2010 do 25. januára 2011 denne okrem pondelka od 9.00 do 17.00, v mesiacoch júl a august od 10.00 do 18.00 hodine.

V bratislavskom OC Aupark je zároveň počas leta prirpavená najväčši výstava lega.

Populárna stavebnica Lego, ktorej história sa začala písať pred viac než 50 rokmi, bola už súčasťou mnohých výstav po celom svete. Fenomén, ktorý pohltil takmer všetky vekové kategórie, však budete môcť vidieť v podobnom rozsahu na Slovensku vôbec po prvýkrát! Obrovské postavičky, vyrobené špeciálnou utajovanou technikou priamo spoločnosťou Lego, sa ocitnú v pasážach nákupno-zábavného centra Aupark v Bratislave od 30. júna do 15. augusta 2010.

Okrem najväčšej výstavy lego sôch filmových postáv ako Toystory či Starwars a množstva zvieratiek v Auparku nájdete výstavu fotografií „Legolandy vo svete“, Xbox konzoly s lego hrami, detské animácie s legom, stavanie obrovskej lego mozaiky, či výrobu fotografií a suvenírov.

6. júla 2010 navyše Aupark poctí svojou návštevou profesionálny „legobuilder“ Dirk Denoyelle z Belgicka, ktorý otvorí svoju výstavu Lego busty známych osobností, ktorá bude inštalovaná v centrálnej časti bratislavského Auparku. Zároveň bude na čele odbornej poroty, ktorá v tento deň vyhlási výsledky súťaže pre verejnosť o najkreatívnejší Lego výtvor na tému architektúra.

Postavte svoju školu, Aupark, Bratislavský hrad, Eiffelovu vežu či inú zaujímavú stavbu! Výtvor z lega by nemal presahovať miery 50 x 50 cm a výšku 100 cm. Svoje diela môžu malí i veľkí tvorcovia priniesť do bratislavského Auparku od 28.6. do 5.7.2010 v čase od 10.00 hod. do 21:00 hod. na informačný pult. Budú vystavené vo výkladoch vybraných obchodov.

Svoju zručnosť a vedomosti prídu do Auparku predviesť aj tímy, pripravujúce svoje výtvory pre First lego ligue na Slovensku, najväčšiu robotickú súťaž pre základné školy.   To najúžasnejšie z fenoménu Lego zažijete jedine v Auparku …

Výzva pre všetkých, čo majú radi LEGO

Ak radi skladáte lego kocky podľa vlastnej fantázie, neváhajte a zapojte sa do súťaže o najkreatívnejší LEGO VÝTVOR na tému Architektúra, ktorá prebieha od 28. júna do 5. júla 2010!

1. TÉMA: ARCHITEKTÚRA -postavte svoju školu, Aupark, Bratislavský hrad, Eifelovu vežu či inú zaujímavú stavbu. Kreativite sa medze nekladú!
2. VEĽKOSŤ: výtvor z lega by nemal presahovať miery 50 x 50 cm a výšku 100 cm.
3. TERMÍNY: svoje diela môžete priniesť do bratislavského Auparku od 28.6. do 5.7.2010 v čase od 10.00 hod. do 21:00 hod. na informačný pult. Vystavíme ich do výkladov vybraných obchodov v Auparku.
Dňa 6.7.2010 bude odborná porota na čele s profesionálnym „legobuilderom“ z Belgicka – Dirkom Denoyelle hodnotiť vaše diela a 10 najkreatívnejších staviteľov oceníme hodnotnými cenami.
4. VÝHRY: Súťažiť sa bude o zaujímavé ceny ako napríklad výlet do LEGOLANDU, množstvo lego stavebníc, počítačové Lego hry…
Ceny venovali: Satur Travel, a.s., Lego Trading, s.r.o., Dráčik – Duvi, s.r.o., Clios, s.r.o. a spoločnosť Microsoft

Zdroj: http://www.snm.sk/?kontakty-sidelna a OC Aupark Bratislava

Vaše prázdninové tipy ako aj reportážne materiáli s dopravnou nostalgiou, ktoré ste nazbierali počas vašich výletov, či dovoleniek očakávame na e-mailovej adrese: redakcia@veterany.eu.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.