Tip na prázdniny: Horskou tramvají mezi pískovci Křinického údolí

ČESKÁ REPUBLIKA, NEMECKO – Křinické slavnosti se tradičně konají poslední červencový víkend v celém sedmnáctikilometrovém údolí řeky Křinice. Německy se údolí jmenuje Kirnitzschtal. Na různých místech mezi lázeňským městečkem Bad Schandau a obcemi Buschmühle a Ottendorf je připraven pestrý zábavní program.

Na toku Křinice se v minulosti nacházela řada mlýnů, které dnes nabízejí turistům nocleh i speciality regionální kuchyně. Tyto penziony a restaurace jsou nejen hlavními organizátory nadcházejících akcí, ale především oázami zábavy i odpočinku během slavností.

Přineste si nože, nabrousí vám je

Zajímavostí zdejších historických mlýnů je, že se zde dříve nemlelo obilí, ale řezalo a hoblovalo dřevo. Například mlýn Neumannmühle je dnes technickou památkou a výletníci si tu mohou prohlédnout pilu na vodní pohon i mlýn na velmi jemné piliny potřebné pro výrobu papíru. To, jak se dříve papír vyráběl, si tu lze po celý víkend dokonce i vlastnoručně vyzkoušet.

Ostrauer Mühle si návštěvníci mohou nechat nabrousit vlastní přinesené nože. Řemeslníci a zemědělci tu a rovněž ve Felsenmühle a v hotelu Forsthaus budou prodávat své výrobky na řemeslnických trzích.

Jízda horskou tramvají uchvátí

Mlýn Buschmühle provozuje funkční vodní elektrárnu, což hosté v restauraci někdy poznají tak, že světlo v místnosti mírně zabliká. Dalším významným aktérem slavností je horská tramvaj Kirnitzschtalbahn, jejíž trať již od roku 1898 prochází osmkilometrovým úsekem Křinického údolí, směrem k vodopádu Lichtenhainer Wasserfall. Konečná stanice je ale v současnosti kvůli odstraňování škod způsobených povodní uzavřena, proto tramvaj zajíždí jen do zastávky Beuthenfall. K lichtenhainerskému vodopádu je to jen půl kilometru.

Výchozí zastávkou nových i historických vozů tramvaje je stanice Am Stadtpark v městském parku v Bad Schandau. Odtud se návštěvníci mohou zdarma svézt jednu stanici (asi 2 km) do tramvajového depa tam a zpět pendlujícími historickými vozy z let 1926-1938.

Výhodné celodenní jízdenky

V depu uvidíte solární elektrárnu, která pokrývá třetinu spotřeby elektrické energie křinické tramvajové linky, a její malý model. Hladoví výletníci tu také mohou ochutnat speciality místní kuchyně. Mezi Bad Schandau a lichtenhainerským vodopádem lze rovněž cestovat autobusovou linkou 241, na které platí celodenní síťová jízdenka Labe-Elbe.

S jízdenkou Labe-Elbe můžete získat celodenní jízdenku horské tramvaje Kirnitzschtalbahn s poloviční slevou. Na náměstí v Bad Schandau (dům Haus des Gastes, 20 €/den) je půjčovna elektrokol, s nimiž lze bez problémů denně ujet přes 100 km a s nimiž se můžete vydat na cestu křinickým údolím po vlastní ose.

Další informace naleznete ZDE.

Autor: Vratislav Konečný
Zdroj: Novinky.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.