Tip na prázdniny: Hannover Tramway Museum

HANNOVER, NEMECKO – Toto električkové múzeum sa nachádza juhovýchodne od Hanoveru, vo Wehmingeme, okres Sehnde a bolo založené v roku 1970 zozbieraním kolekcie historických električiek z celého Nemecka. Vďaka tejto kolekcií sa podarilo vytvoriť múzeum, ktoré prezentuje a zachováva artefakty v minulosti významnej mestskej dopravy.

Na vonkajšej ploche môžete vzhliadnuť historické električky rôznych období – od replok koňky z 19. storočia, cez električky medzi svetovými vojnami, električky po 2. svetovej vojne až po moderné no aj napriek tomu už veterány.

V hlavnej budove sa nachádza expozícia technického zariadenia električky. Expozícia múzea je dotváraná zaujímavými fotografiami.

V čase, keď je múzeum električiek otvorené sa môžete odviesť aj historickou električkou na 1,5 km trati okolo múzea. Podmienkou je mať platnú vstupenku do múzea. Električky premávajú v atraktívnom 30 minútovom intervale. V okolí múzea sa nachádza 4 km normálnorozchodná trať, z ktorej sa múzeu podarilo už 3 km elektrifikovať. Počas nasledujúcich 3 rokov chce múzeum zrekonštruovať existujúcu koľajovú slučku, ktorá bude slúžiť pre jednoduchšie otáčanie električiek.

V blízkosti múzea sa nachádza aj 5 km dlhá vedľajšia trať spájajúca draselné bane s nemeckými železnicami. Elektrifikácia tejto trati je v plánoch múzea. Prvým krokom je ale most spájajúci múzeálnu trať s plavebným kanálom.

V múzeu električiek sa nachádza aj kaviareň, v ktorej si môžete pochutnať na káve, alebo čaji, koláčikoch, klobáske a zemiakom šaláte. Navštíviť môžete aj múzeum shop s veľkým množstvom suvenírov, pohľadníc a kníh.

Múzeum je otvorené až do 30 októbra každú nedeľu a sviatok od 11:00 do 17:00.

Vstupné:

Dospelí: 7,- €
Dôchodcovia: 6,- €
Deti od 7 do 15 rokov: 3,50 €
Rodinný lístok: 19,- €

Špeciálne akcie v múzeu:

Riadenie električky pod vedením skúseného inštruktora v dňoch 24. júl, 21. august, 18. september a 23. október. Cena je 15,- €.

Výstava Playmobil – 3. júla – 14. augusta
Veľká výstva tematicky súvysiacich vecí s motívmi Playmobil. Playmobil je zančka č. 2 medzi európskymi výrobcami plastových hračiek, obrázkov a súvysiacich systémov.

5. Veteránistický deň – 10. júla
Veľké a nie moc veľké cestné veterány na návšteve múzea. Voľný vstup pre vodiča a spolujazdca.

Historický požiarnicky brigádnicky deň – 31. júla
Pre veľký úspech sa toto podujatie po 2 rokoch vracia späť. Na podujatí sa očakáva množstvo brigádnických ukážok a 100 veteránov z celej krajiny.

16. zraz historických veteránov a motocyklov – 14. augusta
Stovky starých vozidiel nemeckých i zahraničných značiek, vstup zdarma pre vodiča  spolujazdca.

Veľký malý model električky (G-Scale) – 3. – 4. septembra
Najväčia výstava múzea na ktorej vzhliadnete viac než 100 vysokých detailne spravených modelov električiek  v mierke G-Scale (1:22,5 LGB rozmerov). Jedná sa o najväčšie stretnutie svojho druhu v krajine. Múezum električiek bude v nedeľu 4. septembra jedným z 24. miest, ktoré budete môcť navštíviť v rámci spoznávania hanoverského regiónu. Zvýhodnené cestovné na mestsskú dopravu je prístupné pre rodiny s deťmi.

5. stretnutie trabantov – 18. septembra 2011
Stretnutie severonemeckých automobilov a bicyklov v električkovom múzeu. Zraz Trabantov, Wolksvágenov MZ motocyklov. Vstup zdarma pre vodiča a spolujazdca.

Stretnutie priaznivcov modulovej úzkoroschodnej železnice v meirke HO – 25. septembra
Prevádzka úzkokoľajnej modulovej železnice podľa reálneho cestovného poriadku s množstvom realistických modelov budov a iných objektov.

Jesenná atmosféra v múzeu električiek – 30.  októbra
Múzeum otvorené od 11:00 do 19:00. Osvetlené električky budú jazdiť aj po západe slnka. Po 17-tej sa uskutoční lampiónový sprievod pre najmenších. Deti s lampiónmi majú vstup zadarmo. Okrem klasického menu sa bude v reštaurácií podávať aj horúcu korenené víno, klobása a gulášová polievka.

Santa Claus na návšteve múzea – 11. decembra

Električkové modelové koľajisko je otvorené každú prvú nedeľu v mesiaci, t.j. 3. júla, 7. augusta, 4. septembra a 2. októbra.

Veríme, že sme vás dnešným tipom na prázdniny zaujali. Budeme veľmi radi ak sa s nami podelíte o vaše zážitky a fotografie z návštevy tohto múzea.

Zdroj: www.wehmingen.de
Spracoval: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.