Tip na september: GALA PAROWOZÓW 2012

POĽSKO – Nedaleko státní hranice s ČR leží město a centrum gminy Jaworzyna Śląska, kde v bývalém lokomotivním depu zrušeném v 90. letech 20. století bylo následně zřízeno velké „Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku“. V tomto muzeu se v sobotu 29.09.2012 uskuteční akce „GALA PAROWOZÓW 2012“. Jde už o 2. ročník presentace lokomotiv, které se letos kromě několika lokomotiv patřících do polských lokomotivních sbírek zúčastní také německá rekonstruovaná parní lokomotiva 52.8080-5 (původní lokomotiva 52 5015 z roku 1944, nyní ve vlastnictví bautzenského spolku OSEF se sídlem v Löbau), která do Jaworzyny Śląskiej přiveze zvláštní vlak z Löbau a česká parní lokomotiva 213.901 (z majetku KPKV Brno).

V přilehlé železniční stanici Jaworzyna Śląska (na 4. staniční koleji u 2. nástupiště) se v sobotních odpoledních hodinách uskuteční souběžná „Pierwsza Wystawa Lokomotyw Spalinowych“, kterou organizuje a ze svých sbírek zajistí „Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej“. V přednádražním prostoru se zároveň uskuteční i „civilní“ program a jarmark u příležitosti „Święta Miasta Jaworzyny Śląskiej“ („Dni Jaworzyny Śląskiej“).

Město Jaworzyna Śląska je poměrně snadno dostupné z ČR i vlakem, a to jak přes sezónně provozovaný hraniční přechod Královec / Lubawka, tak i celoročně přes hraniční přechod Lichkov / Międzylesie – k návštěvě této víkendové akce lze využít i jízdenek „ČDNet+Polsko“ nebo „SONE+Polsko, platných v Polsku na vybraných tratích ve 2. třídě vlaků kategorií REGIO a interREGIO společností Przewozy Regionalne a Koleje Dolnoslaskie.

Potenciální návštěvníky ještě upozorňuji na zpřísnění podmínek odbavování cestujících jízdenkami ve vlaku.  S účinností od 1. srpna roku 2012 dopravce „Przewozy Regionalne“ („PR“) zpřísnil zásady týkající se způsobu hlášení zájemců o nákup či „validaci“ jízdenek u vlakového personálu.

Cestující bez platné jízdenky jsou povinni hlásit se průvodčího už při nástupu do vlaku (= nejlépe ještě na nástupišti), nastoupit do vlaku výhradně prvními dveřmi prvního vozu soupravy ve směru jízdy a vyčkat tam na odbavení i pokud průvodčí není právě přítomen ve zmíněném prostoru, jinak bude považován za neohlášeného cestujícího bez platné jízdenky a bude povinen zaplatit pokutu.

Přirážka za nákup jízdenky ve vlaku, je-li v nástupní stanici cestujícího v provozu osobní pokladna, činí 8,- PLN.

Pokuty činí:
– 150 PLN  za jízdu bez platné jízdenky vlakem dopravce „PR“,
– 120,- PLN  za jízdu bez dokladu opravňujícího k jízdě bezplatné nebo se slevou,
– 60,- PLN  za porušení předpisů o převozu zavazadel nebo zvířat.

Pokud cestující zaplatí pokutu na místě ve vlaku v průběhu kontroly, snižuje se pokuta za „černou“ či nesprávně zaplacenou jízdu cestujícího na 50,- PLN a za porušení předpisů o převozu zavazadel nebo zvířat na 15,- PLN, pokud je pokuta zaplacena do 7 dnů ode dne vyměření, snižuje se na 100,- PLN, resp. 24,- PLN.

Za pozvánku na akciu ďakujeme nášmu českému korešpondentovi Honzovi.
Foto: http://www.muzeumtechniki.pl

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.