Tip na prázdniny: Dobšinská strela, alebo Gemerský expres III.

M 131 MagdaKOŠICE , DOBŠINÁ – Toľko očakávaná jazda do Dobšinej je konečne tu! Napokon, odkedy Klub historických koľajových vozidiel (KHKV) zverejnil plán jázd historickým vlakom na rok 2010, najviac otázok sa dotýkalo práve Dobšinej. Po tejto trati totiž osobný vlak naozaj neprešiel už viac ako 7 rokov. V tomto roku už síce stará motorka M.131.1225, ktorú vypravuje Klub historických koľajových vozidiel, bola na trati č. 167 dvakrát (1 x v Betliari a 1 x v Nižnej Slanej), v sobotu 10. júla 2010 dorazí až na konečnú do Dobšinej. A nie hocijako. Až na malé výnimky, bude vlak zastavovať na všetkých zastávkach, skoro tak, ako v čase pravidelných vlakov.

Samozrejme, aj tentoraz organizátori pre Vás v spolupráci so samosprávou pripravili zaujímavý program, ladený skôr historicky, turisticky a národopisne.

Pri jazde do Dobšinej najprv zastavíia v Gočove, kde si pozriete pamätnú izbu Juraja Hronca, prvého rektora Vysokej školy technickej a obzrieme si starý evanjelický kostol z 18. storočia.

Po krátkej exkurzii sa vrátite na zastávku a vlak nás odvezie do Vlachova, kde navštívite miestny kaštieľ a ľadovňu.

Po tejto prehliadke Vás osobný motorový vlak Magda odvezie do Dobšinej, kde budú mať cestujúci takmer 4. hodinový voľný program, no ako sme sa dozvedeli, mesto Dobšiná sa chce pochváliť nielen svojimi pamiatkami, ale aj programom.

Pre tých, ktorý chcú absolvovať individuálny program, môžu vystúpiť v Betliari, kde je vzácny a pekný kaštieľ, alebo vo Vlachove, kde sa počas horúceho dňa môžete schladiť v tamojšom letnom kúpalisku.

Samozrejme, ani tentoraz organizátori nezabudli na obyvateľov doliny a obcí v blízkosti trate. Z Dobšinej vypravia už o 12.30 mimoriadny vlak do Betliara a späť, pričom vlak bude zastavovať na všetkých zastávkach, aby sa historickou mašinkou mohol odviesť každý, kto sa dnu zmestí.

Veríme, že Vás jazda zaujme, pretože zviesť sa po celej trati z Rožňavy do Dobšinej osobákom už dnes nie je vôbec samozrejmé. Či sa KHKV takéto jazdy podarí zorganizovať aj na budúci rok, záleží aj na vašom záujme a ochote podporiť ich klub.

Z Hanisky pri Košiciach sa odchádza o 06:45, z Košíc o 07:05. Ďalšie informácie nájdete na plagáte!

Keďže do odchodu už veľa času neostáva, zarezervujte si miesta mailom už dnes na adrese khkv@khkv.sk ! Kvôli Vášmu pohodliu a kvôli lepšej organizácii.
Ďakujeme.

Autor: Klub historických koľajových vozidiel
Úprava: Jaroslav Filo

Gemerský expres 3

1 Comment

  1. Dědek veľmi pekne ďakuje všetkým čo sa na prepychovom poznávaní GEMERA & jeho aj historii potrápili. Neviem, či mi Pán dá silu to na rok zopakovať; bude to v júli/auguste zas´ ?
    Modlím sa za vás, synci!

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.