Tip na prázdniny: Bezdružické parní léto 2013

BEZDRUŽICE – Zveme Vás srdečně na další ročník Bezdružického parního léta. První termín je 20.-21. července, druhý 10.-11. srpna. Většina programu je pro oba termíny společná. S ohledem na neustále náročnější finanční zajištění akce, rádi přivítáme jakoukoliv pomoc v podobě finančního nebo hmotného daru. Děkujeme za Váš zájem a návštěvu akce.

 

 

 

PROGRAM 20. a 21. 07. 2013:

 

■ Jízdy historických parních vlaků

Zvláštní vlak složený z historických dvounápravových „dřevěných“ vozů táhne parní lokomotiva řady 310.072 „Kafemlejnek“ z roku 1899. Vlak jezdí v sobotu i neděli třikrát denně na otočku mezi stanicí Bezdružice a Kokašice. Jednou denně na delší trase mezi Bezdružicemi a Cebiví. Během cesty může dojít k přepadení vlaku, proto je doprovázejí četnické hlídky. Ve stanici obratu je připraven pro cestující kulturní program pro vaše zabavení, než lokomotiva přejede na druhý konec vlaku. Letos to bude opět oblíbená taneční skupina Althea a Švejk Band Milana Benedikta Karpíška.

Doporučené nástupní místo na zvláštní vlaky je stanice Bezdružice, parkování tamtéž na náměstí.
Odjezdy parního vlaku z Bezdružic směr Kokašice ve 12:40, 14:40 a 16:40, cesta tam a zpět trvá 1 h.
Odjezd parního vlaku z Bezdružic směr Cebiv v 10:00, cesta tam a zpět trvá 2 h.
Jízdenky se prodávají pouze ve vlaku, neplatí zde žádné zaměstnanecké či komerční slevy Českých drah. Přeprava kočárků možná. Základní jednosměrné jízdné Bezdružice – Kokašice 40 Kč, děti do 10 let polovic a do jednoho metru výšky zdarma. U vlaku do Cebivi dvojnásobné ceny.
Přepravu většího kolektivu cestujících nám prosím oznamte včas na kontaktu: tel. + 420 604 827 735.

 

■ Jízdy historických autobusů

Od stanice Bezdružice zajištěna náhradní autobusová doprava do stanice Teplá na trati Mariánské Lázně – Karlovy Vary. Náhradní doprava zavedena z důvodu, že nebyla dosud dostavěna plánovaná trať Bezdružice – Teplá. Na trati nasazeny historické autobusy od spolku Škoda bus klub. Dopravu je možné využít pro krátkou návštěvu románského kláštera Teplá a nebo středověkého městečka Úterý.

Zastávky jsou: Bezdružice, nádraží – Bezdružice, náměstí – Úterý, náměstí – Teplá, klášter – Teplá, náměstí – Teplá, nádraží.

Odjezdy autobusu od nádraží Bezdružice do Teplé jsou v 8:05, 11:05, 13:05 a 16:05.
Odjezdy autobusu od nádraží Teplá do Bezdružic jsou v 9:00, 11:56, 13:56 a 17:00.
Náhradní doprava je provázána s vlakovými přípoji, tj. je možno cestovat do Bezdružic z Karlových Varů a Mariánských Lázní veřejnou dopravou.
Řidič autobusu je komunikativní, je tudíž s ním možné domluvit i lecjaké nestandadní požadavky – focení apod.
Jednotné jízdenky v ceně 20 Kč prodává výhradně řidič autobusu, přeprava kočárků, dětských kol, čoklů a další zvěře v omezené míře možná.

 

■ Stanice Bezdružice

Koncová stanice romantické lokálky z Pňovan u Plzně je centrem akcí Bezdružického parního léta. V okolí nádherná příroda, množství historických památek. V místě parní vlaky, četnická pátrací stanice, tematické výstavy, výstava o historii železnice, možnost prohlídky historické výtopny, prezentace modelářského kroužku.

Výstava pana Simbartla o historii i současnosti železnice v západních Čechách, umístěná v železničním voze. K vidění též malé modelové kolejiště. Prodej pohlednic a dopravní literatury.
Ukázka drážní inspektorské drezíny poháněné lidskou silou. Možnost svezení se za dozoru pořadatelů.
Nad bezpečností návštěvníků Bezdružického parního léta budou dohlížet uniformovaní prvorepublikoví četníci a vojsko. Názorné ukázky práce včetně zadržení nebezpečných pachatelů. Na stanici k prohlédnutí četnická služebna. Četnictvo dozoruje též v parních vlacích.
Vystoupení hudební skupiny Švejk band Milana Benedikta Karpíška.
Představení pro děti Divadlo z bedny
Prodej místních výrobků a prezentace knihy Bezdružická lokálka.
Jednoduché stravování možné ve vlakovém bistru U výtopny, plnohodnotnou stravu poskytne Šenk u Petra na náměstí, případně oblíbené Caffé Kryštofa Haranta v Dolních Polžicích.
Prodejna potravin na náměstí s celodenní víkendovou otevírací dobou, ubytování možné v rekreačním středisku či nedalekých Konstantinových Lázních.
Parkování možné na náměstí v Bezdružicích (5 minut ke stanici), v omezené míře v okolí stanice.

 

■ Bistro U výtopny

Originální občerstvení v historickém železničním voze. K dostání čepované produkty pivovaru Chodovar, lihoviny, nealko nápoje, čaj a káva. Pro zahnání hladu je ve špajzu excelentní nakládaný hermelín, utopenec či karbanátek, párečky a cukrátka. Prodej upomínkových předmětů. Personál čistotný a veselý, ceny mírné, otevírací doba od rána do nevidím. Příjemné venkovní posezení s grilováním (steaky, hermelín, párky v rohlíku).

 

 

■ Pochod za dostavbu trati Bezdružice – Teplá

XIII. ročník pochodu odstartuje v 10:20 h v neděli 21. července z vlakového nádraží Teplá. Trasa o délce cca. 15 km je vedena půvabnou opuštěnou krajinou, po lesních, polních či místních komunikacích do Bezdružic. Je značena turistickými značkami, některé úseky fáborky. Účastníci pochodu obdrží pamětní plaketku.

Od nádraží Bezdružice je zajištěna doprava na start v Teplé historickým autobusem s odjezdem v 9:55. Z Plzně cestujte přes Pňovany pravidelným vlakem s odjezdem v 8:35, z Bezdružic pak výše zmíněným autobusem.
Doprava turistů od Karlových Varů a Mariánských Lázní na start pochodu pravidelným vlakem. Návrat účastníků pochodu zpět do Teplé v odpoledních hodinách autobusem, který má přípoj na vlak.

 

■ Doprovodný program

Bezdružice, Česko – bavorské pivní slavnosti

Konají se na náměstí Kryštofa Haranta v sobotu 20. července. Tradiční pivní soutěže a dobré jídlo. K poslechu a tanci se hraje od 16 h do půlnoci.

Kokašice – vrch Krasíkov

Pouť Svaté Máří Magdalény v sobotu 20. července – pouťové atrakce, fotbalový turnaj. Na hradě Švamberk nově otevřená hradní rozhledna. Od 15 h vystouepní šermířské skupiny Romantika. Minizoo a Amálčina mýdlárna s občerstvením na hospodářském dvoře Krasíkov

Konstantinovy Lázně

Přístupné hasičské muzeum na náměstí.

 

Přístup do Bezdružic

Veřejnou dopravou:

Z Plzně osobním vlakem za 80 minut.
Odjezdy z Plzně v 6:35, 8:35, 12:35, 14:35, 16:35, 18:35 (nejede v sobotu)
Z Prahy vlakem za 3,5 hodiny.
Odjezdy z Prahy v 6:15, 10:15, 12:1, 16:15 (nemá přípoj na Bezdružice v sobotu)
Z Karlových Varů vlakem do Teplé a pak linkou historického autobusu za 1,5 hodiny.
Odjezdy z K. Varů dol. n. v 8:58, 10:57, 12:58 a 15:03. Nazpět z Bezdružic v 8:05, 11:05, 9:55 (jede jen v neděli), 13:05 a 16:05.
Z Manětína a od Kralovic pravidelnou autobusovou linkou č. 460 127.

Osobním automobilem:

Z Plzně po silnici I/20, u Štipoklas doleva na Konst. Lázně a Bezdružice, za 50 minut, 43 km.
Z Prahy po dálnici D5 ke Stříbru Exit 107, pak přes Stříbro, Záchlumí a Kokašice do Bezdružic, cca. 2 hodiny, 153 km.
Z Mariánských Lázní přes Planou a Lestkov do Bezdružic, cca. 40 minut, 34 km.
Z Karlových Varů přes Bečov nad Teplou a Toužim do Bezdružic, cca. 60 minut, 60 km.

Zdroj: http://www.bezdruzickalokalka.cz

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.