Tip na prázdniny: Bezdružické parné leto

100808_klazne_mk_01BEZDRUŽICE – Všetkých fanúšikov železníc a historických autobusov srdečne pozývame cez víkend 9. a 10. augusta 2014 do Plzeňského a Karlovarského kraja na obľúbené Bezdružické parné leto.

 

 

 

 

 

PROGRAM

 

Jazdy parných vlakov:

Mimoriadny vlak zložený z historických „dvojnápravových“ vozňov ťahá parná lokomotíva rady 310.072 „Kafemlejnek“ z roku 1899. Vlak jazdí v sobotu i v nedeľu trikrát denne na otočku medzi stanicami Bezdružice a Kokašice. Jededen krát denne jazdí na dlhšej trase medzi Bezdružicemi a Cebiví. Počas cesty môže prísť k prepadnutiu vlaku, preto ho sprevádzajú policajné hliadky. V stanici obratu je pripravený pre cestujúcich kultúrny program pre vaše zabavenie, než lokomotíva prejde na druhý koniec vlaku. Tento rok to bude opäť obľúbená tanečná skupina Althea a Švejk Band Milana Benedikta Karpíška. 

 Doporučené nástupné miesto na mimoriadne vlaky je stanica Bezdružice, parkovanie je možné na námestí.
• Odchody parného vlaku z Bezdružic smer Kokašice o 12:40, 14:40 a 16:40, cesta tam a späť trvá 1 hodinu.
 Odchod parného vlaku z Bezdružic smer Cebiv o 10:05, cesta tam a späť trvá 2 hodiny.
 Špeciálna nočná jazda do Konstantinových Lázní a Kokašic na ohnivé predstavenie!!! Iba v sobotu 9. augusta, odchod vlaku je o 21:00.
 Priamy parný vlak z Bezdružic do Pňovan iba v nedeľu 10. augusta, odchod vlaku je o 18:40.
 Cestovné lístky sa predávajú iba vo vlaku, vo vlaku neplatia zamestnanecké ani komerčné zľavy Českých dráh. Preprava detských kočíkov je povolená. Základné jednosmerné cestovné Bezdružice – Kokašice 40,- Kč, deti do 10 rokov platia polovicu a deti do 1 metra výšky cestujú zdarma. Pri vlaku do Cebivi platia dvojnásobné ceny.
 Prepravu väčšieho množstva kolektívu cestujúcich treba oznámiť včas na telefónnom čísle: 604 827 735.

 

Jazdy historických autobusov:

Od stanice Bezdružice je zabezpečená náhradná autobusová doprava do stanice Teplá na trati Mariánské Lázně – Karlovy Vary. Náhradná doprava je zavedená z dôvodu, že nebola doteraz dostavaná plánovaná trať Bezdružice – Teplá. Na trati budú premávať historické autobusy od spolku Škoda bus klub. Dopravu je možné využiť pre krátku návštevu románskeho kláštora Teplá alebo stredovekého mestéčka Úterý. 
Zastávky autobusu: Bezdružice, nádraží – Bezdružice, náměstí – Úterý, náměstí – Teplá, klášter – Teplá, náměstí – Teplá, nádraží.

 Odchody autobusu od nádraží Bezdružice do Teplé sú o 9:05, 11:05, 14:05 a 16:05.
 
Odchody autobusu od nádraží Teplá do Bezdružic sú o 10:05, 11:57, 14:57 a 17:05.
• 
Náhradná doprava je previazaná s vlakovými prípojmi, tj. je možné cestovať do Bezdružic z Karlových Varov a Mariánských Lázní verejnou dopravou.
Vo
dič autobusu je komunikatívny a môžete sa s ním dohodnúť aj na špeciálnych požiadavkách ako napríklad fotenie a podobne.
 
Jednotné cestovné lístky v cene 20,- Kč predáva výhradne vodič autobusu. Preprava kočíkov, detských bicyklov, psov a ďalšej zvery je možná v obmedzenom množstve.

 

Stanica Bezdružice:

Koncová stanica romantickej lokálky z Pňovan u Plzně je centrom akcií Bezdružického parného leta. V okolí nádherná príroda, množstvo historických pamiatok. V mieste konania akcie sú parné vlaky, policajná pátračská stanica, tematické výstavy, výstava o histórii železnice, možnosť prehliadky historickej výhrevne, prezentácie modelárskeho krúžku.

• Výstava pána Simbartla o histórii i súčasnosti železnice v západných Čechách, umiestnená v železničnom voze. K videniu aj malé modelové koľajisko. Predaj pohľadníc a dopravnej literatúry.
 
Ukážka drážnej inšpektorskej dreziny poháňanej ľudskou silou. Možnosť odviesť sa s ňou pod dozorom organizátorov.
 
Nad bezpečnosťou návštevníkov Bezdružického parného leta budú dohliadať uniformovaní prvorepublikoví četníci a vojsko. Názorné ukážky práce vrátane zadržania nebezpečných páchateľov. Na stanici si môžete pozrieť četnícku služobňu. Četníctvo dozoruje aj v mimoriadnych vlakoch.
 
Vystúpenie skupiny Švejk band Milana Benedikta Karpíška.
 
Predstavenie pre deti Divadlo z bedny
 
Výtvarné dielne pre deti
 
Predaj miestnych výrobkov a remeselnícky jarmok
 
Občerstvenie vo vlakovom bistre U výtopny – grilované špeciality, pivo Chodovar, káva, cukrovinky atď.
 
Predajňa potravín na námestí s celodennou víkendovou otváracou dobou, ubytovanie je možné v rekreačnom stredisku či neďalekých Konstantinových Lázních.
 
Parkovanie možné na námestí v Bezdružicích (5 minút k stanici), v obmedzenej miere v okolí stanice.

 

Bistro U výtopny:

Originálne občerstvenie v historickom železničnom vozni. Dostanete tu čepované produkty pivovaru Chodovar, liehoviny, nealko nápoje, čaj a kávu. Pre zahnatie hladu je v špajzy excelentný nakladaný hermelín, utopenec či karbonátok, párky a cukrátka. Predaj upoieínkových predmetov. Personál čistotný a veselý, ceny mierne, otváraciadoba od rána do nevidím. Príjemné dedinské posedenie s grilovaním (steaky, hermelín, párky v rohlíku).

 

Sobotný večerný kultúrny program:

Večerné posedenie vo vlakovom bistre v Bezdružiciach. Od 19:19 premietanie filmu Anjeli na koľajách (len 9. augusta). Odjazd o 21:00 parným vlakom cez Kokašice do Konstantinových Lázní. Tu je od 21:25 na nástupišti ohnivá show a bubny (Estela de Fuego a Takika Taka).

 

Festiváleček Lázeňská struna:

Po 21:00 sa  v sobotu 9. augusta zídu priaznivci country, folku a bluegrasu v Konstantinových Lázních na Lázeňské struně. Pohodová atmosféra a kvalitný program je aj tento rok pre návštevníkov pripravený na lúke za kultúrnym domom. Do neho sa aj presúva program v prípade nepriaznivého počasia. Vstupné je 200,- Kč. Večerný vlak z Konst. Lázní do Bezdružic ide o 23:54. Program TU.

 

Ďalší sprievodný program:

Kokašice – dvůr Krasíkov 
Minizoo a Amálkina mýdlárňa s občerstvením. V sobotu 9. augusta od 20:00 obľúbený coutry bál s tanečnou školou. Pozvánka TU.

 

Prístup do Bezdružíc:

• Z Plzne osobným vlakom za 80 minút. Odchody z Plzne sú o 06:35, 08:35 (v nedeľu),0 8:56 (v sobotu), 12:35, 14:35, 16:35, 18:35 (nejde v sobotu)

Osobným automobilom:

 Z Plzne za 50 minút, 43 km, po ceste I/20, u Štipoklas doľava na Konst. Lázně a Bezdružice.
 
Z Prahy cca 2 hodiny, 153 km, po diaľnici D5 k Stříbru Exit 107, potom cez Stříbro, Záchlumí a Kokašice do Bezdružíc.
 
Z Mariánských Lázní cca 40 minút, 34 km, cez Planou a Lestkov do Bezdružic.
 
Z Karlových Varov cca 60 minút, 60 km, cez Bečov nad Teplou a Toužim do Bezdružíc.

Náš tip: Výhodné víkendové skupinové cestovné Českých dráh:

Pre návštevníkov z Plzne a okolia je najvýhodnejším cestovným dokladom pre cestu do Bezdružíc jednodenná Skupinový víkendovvíkendový lístok – Plzeňský kraj. Platí iba v osobných vlakoch, stojí 250,- Kč, môžu naň cestovať 2 dospelí a zároveň až 3 deti do 15 rokov. Blyžšie informácie nájdete TU.

 

Zdroj: http://www.bezdruzickalokalka.cz/?p=bpl.html

plakat-BPL2-2014

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.