Tip na prázdniny: Agrokomplex 2012 – sprievodné podujatia v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu

NITRA – Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre každoročne navštívi v auguste 20-tisíc návštevníkov. Súvisí to nie len s medzinárodným poľnohospodárskym veľtrhom Agrokomplex, ktorý sa koná po 39-krát, ale aj s pestrou ponukou v múzeu. Aj preto Vás v dňoch 23. – 26. augusta 2012 pozývame na tradičné podujatia, ktoré sa v tomto múzeu v rámci spomínaného veľtrhu uskutočnia. Tešiť sa môžete nie len na tradičnú Traktorparádu, ale aj na jazdu Nitrianskej poľnej železnice.

Okrem výstavy Agrokomplex, môže návštevník vidieť všetky expozície poľnohospodárskeho múzea (najstaršie dejiny poľnohospodárstva, tradičné remeslá a spracovateľstvo, stroje, letectvo). Najväčší zážitok bude mať určite z prehliadky objektov skanzenu (ľudová škola, olejáreň, čistička osív, stupa na konope, voštinársky záboj, mlyn Cakov a Franková). Uvidí čulý ruch v novo vybudovanej expozícii „Hospodársky dvor“ a pri troche šťastia aj jeho obyvateľov: kone, šetlandské poníky, somára domáceho, ovce a kozy. V septembri a očakáva prírastok u poníkov – kobylka Salima privedie na svet žriebätko.

Živo bude aj v stanici Skanzen Nitrianskej poľnej železnice, kde je možné vidieť parné rušne U 25.001 a U 36.001, ktoré  sa pripravujú k výstave Agrokomplex. Veď previezť 15-tisíc návštevníkov dvoma súpravami po úsekoch okruh (1,6 km) a stanica Skanzen – stanica Brána a späť (2,0 km) dá poriadne zabrať celému personálu železnice. Historický kartónový lístok predierkovaný sprievodcami v dobovom oblečení bude pre každého určite cenný suvenír. Do výstavy sa návštevníci môžu previezť na vyhliadkových vozňoch ťahaných motorovým rušňom. Je potrebné sa dopredu nahlásiť.

Vo štvrtok 23. augusta spestria skanzen múzea historické traktory. Začína sa už 5. ročník Traktorparády, jediného celoslovenského „stretnutia“ historických traktorov starších ako 30 rokov. Tento rok príde ich viac ako 25. Nebude to však len statická ukážka, lebo všetky traktory budú funkčné. Návštevník uvidí rôzne spôsoby štartovania motorov traktorov, ukážky jazdy v teréne, prácu traktora s prívesným a závesným náradím a strojmi (orba, kosenie, viazanie obilia do snopov, čistenie, prevoz na vlečke a pod.). Nebudú chýbať ukážky žatvy a mlatby z minulosti, kde hnacím strojom bude parná lokomobila – predchodca traktora. Gepeľ otáčaný ťažným koňom bude cez dômyselný prevod poháňať ďalšie poľnohospodárske stroje.

V piatok 24. augusta sa v priestore skanzenu múzea uskutoční už 2. ročník celoslovenskej koseckej ligy v kosení lúk ručnými kosami. Očakáva sa vyše 40 koscov zo všetkých kútov Slovenska, ktorí na pripravených lúkach budú súťažiť v kosení ručnou kosou nielen na rýchlosť, ale aj v estetickom kosení – v kosení na krásu. Bude sa na čo dívať a spolu s koseckými artefaktmi, školou kosenia, výrobou koseckého náradia a príslovečným humorom sa majú návštevníci múzea na čo tešiť.

V sobotu 25. augusta vystrieda kosecké súťaženie historické senobranie. Už po tretíkrát touto etnologickou akciou múzeum vzdáva hold tráve, ktorá po usušení sa stane voňavým senom – významnou krmovinou pre hospodárske zvieratá. Oravský, liptovský, horehronský, zemplínsky, šarišský a považský folklór sa bude miešať v ukážkach kosenia trávy, hrabania, zvážania sena a spevov, tak ako to prebiehalo v minulosti, aby sa súčasnej generácii pripomenulo aká to bola ťažká, ale záslužná práca.

V tento istý deň prídu do skanzenu aj motoristi – veteráni, ktorí svojim už tretím „Zrazom historických vozidiel“ spestria ponuku múzea návštevníkom. Určite sa bude na čo dívať a nadšenci veteránov na kolesách si prídu na svoje.

Od 23. do 26. augusta, denne od 09.00 do 18.00 (26.8. do 16.00) budú pískať na Nitrianskej poľnej železnici dve parné súpravy s rušňami U 36.001 a U 25.001 z 50-tych rokov minulého storočia. Striedavo budú voziť návštevníkov okolo skanzenu múzea a do diania veľtrhu na stanicu Brána a späť. Škoda, že sa nenašli peniaze na opravu parného rušňa U 35.901 „Križek“ vyrobeného v roku 1918. Už druhú sezónu bude odpočívať v depe. Určite by pomohol a urýchlil prepravu návštevníkov.

A keď si návštevníci budú chcieť oddýchnuť môžu zavítať do Konzumu a pekárni, kde pri šálke tradičnej meltovej kávy a ochutnávke čerstvých posúchov sa v útulnom prostredí určite vrátia v spomienkach do čias svojej mladosti.

Všetkým ktorí sa sa Slovenské poľnohospodárske múzeum rozhodnú navštíviť prajeme pekné počasie a príjemný pobyt v Nitre a jej múzeu.

Autor: Slovenské poľnohospodárske múzeum Nitra
Spracoval: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.