Tip na október: Vlakom za UNESCOM do Jasova

KOŠICE, JASOV – Občianske združenie Detská železnica Košice vás pozýva na nostalgickú jazdu historickým motorákom do Jasova, ktorá sa uskutoční v sobotu 28. októbra 2017. Mimoriadny nostalgický vlak odchádza z hlavnej železničnej stanice v Košiciach o 08:00 a súčasťou jazdy bude viacero možností na výlety po okolí.

Spomedzi šiestich jaskýň Svetového dedičstva UNESCO, ktoré sú z Košíc na dosah, je úplne najbližšie Jasovská jaskyňa. Jej návšteva je nielen emotívnym zážitkom, ale je tiež prospešná zdraviu, keďže práve Jasovská jaskyňa je jednou z troch slovenských jaskýň, ktoré sa využívajú na liečbu dýchacích ciest inhaláciou jaskynného aerosólu. Relatívna vlhkosť približujúca sa 100%, bezprašné a bezalergénové prostredie je blahodárne aj pre alergikov a umelým spôsobom sa prakticky nedá nahradiť. Jasovská jaskyňa je domovom až 19 druhov netopierov, pre podkovára veľkého slúži ako zimovisko – jedno z najväčších na Slovensku.

Prostredníctvom tejto jazdy máte jednu z posledných možností navštíviť Jasovskú jaskyňu pred ukončením sezóny.

 

PROGRAM

Zo stanice Jasov sa skupina presunie do Jasovskej jaskyne. Vstup do jaskyne bude organizovaný na viackrát. Medzi prvými budú krásy jaskyne obdivovať záujemcovia o túry do vzdialenejších lokalít, nasledovať budú klienti so záujmom o následné sprevádzané aktivity.Po možnom občerstvení v reštaurácii v tesnej blízkosti jaskyne sa skupina presunie na Jasovskú skalu, ktorá ponúka prenádherné výhľady do okolia.Náučným chodníkom sa dostanete ku kláštornému komplexu z polovice 18. storočia. Po jeho prehliadke majú účastníci výletu voľný program.Kyvadlová jazda vlakom do MedzevaPre tých, ktorých majú záujem iba o prehliadku Jasovskej jaskyne bude pripravená kyvadlová jazda vlakom až do starobylého nemeckého baníckeho mesta – Medzeva. Po asi 20 minútovej prechádzke zachovalým centrom mestečka si môžete pozrieť hámor, v ktorom sa dnes nachádza múzeum hámorníctva. Na spiatočnej ceste sa určite zastavíte v múzeu kinematografie. Celá prehliadka Medzeva potrvá 2 hodiny. Po nej sa vlak vráti do Jasova, kde bude možné ešte stihnúť prehliadku jasovského premonštrátskeho kláštora. Odporúčanie – zoberte si so sebou:

dostatok tekutín i pochutín
 mapové podklady v prípade turistických aktivít

 

 

Turistické ciele so sprievodcom

Jasovská jaskyňa

Podzemný tok rieky Bodvy po tisícročia modeloval unikátne priestory Jasovskej jaskyne. Tá je známa sieňovými a dómovitými areálmi, z ktorých je najväčším Veľký dóm. Sekundujú mu Medvedia či Husitská sieň, Dóm netopierov, Bludisko, Klenotnica… Výzdobu tvoria špecifické jaskynné výtvory, čiže pagodové stalagmity, stalagnáty, brčká, kvaple aj „kamenné“ vodopády, no preslávila sa najmä bohatou sintrovou výplňou. Objavená i sprístupnená bola v roku 1846, no výskumy odhalili ďalšie priestory aj s historicky cennými archeologickými nálezmi, čo dokazuje, že jaskyňa slúžila ako útočisko ľuďom už v mladšej dobe kamennej. Najznámejšími dnešnými „obyvateľmi“ sú početné druhy netopierov. Prehliadková trasa: trvanie asi 45 minút, dĺžka 720 m

Vstupy: o 10:00, 11:30, 13:00 a 14:30
Vstupné: dospelí: 5,- €, deti a ZŤP 2,50 €, študenti 4,- €

Náučný chodník na Jasovskú skalu 

Je nenáročný a zameraný na poznávanie prírody a histórie. Pretína chránené územie NP Slovenský kras a národnú prírodnú rezerváciu Jasovské dubiny. Na vrchole sa ponúkajú krásne výhľady do okolia. Sedem informačných panelov podá užitočné fakty o tunajšej faune a flóre, lesoch, histórii, geológii a jaskyni. Kláštorný komplex v Jasove
Pochádza z neskorobarokového obdobia polovice 18. storočia a je situovaný v peknom a pokojnom prostredí. Unikátny je vzácnymi nástennými maľbami a bohatým interiérovým vybavením. Jeho súčasťou je kostol Sv. Jána Krstiteľa a baroková záhrada vo francúzskom štýle. Samotná budova je akýmsi pomyselným kalendárom – má 365 okien (ako dní v roku), 12 komínov (mesiacov) a 4 vchody (ročných období).

 

Turistické ciele bez sprievodcu

Túra Jasovskou planinou

Jasovská jaskyňa – Vápenný vrch (90 minút) – Prameň svätého Ladislava (30 minút) – Lipová hora (40 minút) – Moldava nad Bodvou, ŽST (80 minút).

Ide o stredne náročnú trasu Jasovskou planinou. Žltou trasou sa po úpätí Krišky a Vápenného vrchu dostanete na niekdajšie pútnické miesto – k vyvieračke Svätého Ladislava. Tu na vás čaká zrekonštruovaná kaplnka s kamenným oltárom, občerstviť sa môžete vodou z výdatného prameňa. Takmer za stáleho klesania sa odtiaľ po zelenej značke presuniete popod Lipovú horu do mesta Moldava nad Bodvou.

Túra do Medzeva

Jasov – Šugov (120 minút) (- Medzev) – Železná brána  (70 minút) – Krížna poľana (50 minút) – Medzev (90 minút)

V prípade, že jaskyňu už dobre poznáte, ponúkame Vám príjemnú túru národným parkom Slovenský kras. Rozhodne by sme odporúčali odchýlku od modrej turistickej trasy cez historické centrom Jasova. Prechádzať budete Teplickým lesom, okolo ranču a zastaviť sa môžete na vyhliadke Šugov a výhľadom na Volovské vrchy. Pokračujte popri Železnej bráne až na Krížnu poľanu, kde odbočíte na žltú značku až do Medzeva. Jeho centrom sa dostanete na neďalekú železničnú stanicu. Táto trasa je zaujímavá, no trvá viac ako 5 hodín. Existuje aj jej kratšia, no menej úchvatnejšia verzia. To sa však musíte vydať na rázcestí na Šugove po zelenej značke, ktorá takisto končí v centre Medzeva.

 

* Dôležité

Túru si dobre naplánujte k času odchodu mimoriadneho vlaku z Medzeva, čo si vyžiada vysoké tempo!!!

Jasovská jaskyňa je prvou sprístupnenou jaskyňou na území Slovenska (od roku 1846). Nachádza sa tu najstarší doložený jaskynný nápis na Slovensku z roku 1452. Zachytáva víťazstvo vojsk Jána Jiskru z Brandýsa v bitke pri Lučenci.

Autor: Patrik Špačinský
Zdroj: unesconadosah.sk

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.