Tip na október: Parným expresom na Křivoklání

KrivoklatPRAHA, LUŽNÁ U RAKOVNÍKA – V sobotu 11. októbra 2014 sa môžete odviesť parným expresom z nádražia Praha-Braník (odjazd 08:52) na hrad Křivoklát, kde bude prebiehať festival Křivoklání. Vlak povezie exkluzívne slovenská lokomotíva 556.036 Štoker Výhrevne Vrútky. Parný vlak bude zostavený z historických vozňov a uprostred súpravy nájdete bufetový vozeň, kde si okrem občerstvenia môžete zakúpiť upomienkové predmety z histórie i súčasnosti železnice.

Parný vlak bude z Krivoklátu pokračovať cez Rakovník do železničného múzea v Lužnej u Rakovníka, kde bude tento víkend ukončená tohtoročná sezóna. Rozsiahla zbierka lokomotív a vozidiel bude doplnená jazdami parných vlakov z Lužnej do Kolešovic a späť. Súčasne bude v prevádzke modelové koľajisko a priemyslová úzkorozchodná železnica s parnou lokomotívou. Pre tých, ktorí sa rozhodnú ísť do Lužnej, môžu využiť parný vlak z pražského Masarykovho nádraží s odchodom o 08:10, ktorý premáva v sobotu i v nedeľu.

Festival Křivoklání sa koná cez víkend 11. a 12. októbra a aorganizuje ho agentúra Merlet spolu so Štátnym hradom Křivoklát. A pretože Merlet patrí k absolútnej českej špičke (spolupracuje pri natáčaní historických veľkofilmov, napr. Traja mušketiery, Báthory atď.), možno opäť očakávať program nabitý akčnými scénami v podaní najlepších skupín a súborov. Program je pestrou prehliadkou historického a scénického šermu, dobovej hudby a divadla.

Okrem profesionálnych šermiarov Merlet uvidíte i scénicko-kaskadérsku spoločnosť Maledictus, ktorá sa predstaví s programy Polnočný lovec a Stroj času. Šumperský súbor Barbaři prinesie neotrelý pohľad na husitské hnutie. Stredovekú hudbu v podaní súboru Krless netreba bližšie predstavovať, pretože návštevníci hradu Křivoklátu ju dobre poznajú. Vyznavačov keltského trash folku určite poteší skupina Vintage Wine.

Na jubilejnom 20. Křivoklání sa budú baviť aj deti. Pre nich bude pripravená rytierska skúška odvahy s niekoľkými stanovišťami, na ktorých budú plniť rozličné úkoly, ktoré musela zvládnuť stredoveká pacholata. Organizátori samozrejme nezabudnú malých hrdinov odmeniť. Kto sa na cestu nebude cítiť, môže sa pozrieť na predstavenie divadla eMILLIon z Jihlavy.

Ku Křivoklání neodmysliteľne patrí aj jarmok. Ani ten nebudetento rok v programe chýbať. Vyskúšať si môžete streľbu z luku či kuše a ďalšie rytierske disciplíny. V niekoľkých tavernách je možné ochutnať teplú medovinu, varené víno, domácu slivovicu, opekanú slaninu, vurty, placky a turecký med. Určite si vyberie každý. Toto všetko sa už tradične odohrá v překrásnom prostredí Národnej kultúrnej pamiatky hradu Křivoklátu.

Cestovný poriadok Krivokratského expresu platný v sobotu 11. októbra 2014
 Tam   Stanica Späť
 08:52  Praha-Braník  18:29
 09:31 – 09:34  Praha hl. n.  17:59 – 18:03
 09:41 – 09:42  Praha-Smíchov  17:47 – 17:51
 10:15 – 10:54  Beroun  16:34 – 17:11
 11:28 – 11:31  Krivoklát  15:50 – 16:02
 11:51 – 12:22  Rakovník  15:19 – 15:35
 12:36  Lužná u Rakovníka  15:05

 

Zdroj: České dráhy, a.s.

Stiahnite si: S parou na jesenné Křivoklání

NPR_plakat_podzimni_Krivoklani_2014

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.