Tip na október: ORF Rakúska Dlhá noc múzeí 2018

RAKÚSKO – Pozývame Vás na tradičné podujatie Dlhá noc múzeí, ktorá sa uskutoční v sobotu 6. októbra 2018 od 18:00 do 01:00. V rámci tejto akcie môžete s jednou vstupenkou navštíviť desiatky rakúskych múzeí a galérií, ktoré pri tejto príležitosti ponúkajú špeciálne akcie a prezentácie. Organizátori v tomto roku pripravili pre návštevníkov aj viacero nových miest. Lístky a brožúrky sú k dispozícii už od začiatku septembra vo všetkých zúčastnených múzeách a inštitúciách.

 

 

VIEDEŇ

 

Viedenské múzeum električiek – WTM

Viedenské múzeum električiek sa každoročne zapája do Dlhej noci múzeí a ani tento rok tomu nebude inak. Veľkým lákadlom múzea je unikátna kolekcia 108 historických električiek, od vozňov konskej železnice z roku 1868 až po prvé električky vrátane 26 historických vozňov z rokov 1912 – 1973 až po experimentálne vozidlo ULF. Historické vozidlá živo dokumentujú rozvoj verejnej mestskej dopravy. 15 exponátov VEF – Asociácie železničných priateľov – je súčasťou zbierky „dopravného múzea Wiener Linien v Erdbergu. Ďalších 16 električiek z rokov 1913 – 1963 je k dispozícii pre mimoriadne jazdy.

Počas podujatia budú premávať historické električky označené ako „Lange-Nacht-Bim“ a premávať budú v smere hodinových ručičiek od 18:00 do 01:00 v 15-minútovom intervale po trase Oper – Burgring – Bellaria – Börse – Schwedenplatz – Stubentor – Schwarzenbergplatz a späť a Schwarzenbergplatz – Prinz-Eugen-Straße – Quartier Belvedere a späť.

 

Súkromné múzeum motocyklov

Cestovanie motorkou, kolobežkou alebo mopedom do minulosti? Tento sen sa môže stať skutočnosťou v súkromnom múzeu motocyklov na Erlgasse 35. Cesta do minulosti s komentovanými prehliadkami a motocyklami značiek Puch, HMW, Adler, Lohner a ďalších je sprevádzaná zbierkou historických rádií, páskových strojov, fotografických prístrojov a iných objektov z minulosti.

Webová stránkawww.motorrolldie.at
Facebook: facebook.com/Motorrolldie-314822960946

 

BIG BUS Viedeň

Prehliadka s veľkým autobusom je výnimočným zážitkom pre všetky generácie. Z okna poschodového autobusu si vychutnáte pohľad na nočné mesto z vtáčej perspektívy. Počas 60-minútovej jazdy historickým centrom Viedne sa môžete dozvedieť viac o histórii tohto mesta. Stačí si iba vybrať niektorý z 13. jazykov a započúvať sa do zaujímavého výkladu. Odchod každých 20 minút od Maria-Theresien-Platz (Burgring) , autobusy premávajú v 20-minútovom intervale. Ďalšie informácie nájdete na webe múzea.

 

Mimoriadne vlaky v okolí Viedne 

Spojenie Viedne so železničným múzeom v Strasshofe zabezpečí mimoriadny historický motorový vlak na trase WIEN PRATERSTERN (19:00) – EISENBAHNMUSEM Strasshoff (19:45 – 21:45) – WIEN PRATERSTERN (22:30).

 

Jazdy vlakom „Kaltenleutgebner Bahn

Historický motorový osobný vlak premáva medzi Meidlingom, Liesingom a starou železničnou stanicou Perchtoldsdorf. Odchod zo stanice Meidling sú každú hodinu od 18:24 do 00:24. Odchod z Perchtoldsdorfu každú hodinu  od 17:57 do 00:57. Všetky vlaky tiež zastavia v stanici Liesing. Spiatočná cesta trvá jednu hodinu. Podrobnejšie informácie nájdete TU.

Ďalší mimoriadny vlak pôjde z Viedne cez Payerbach-Reichenau do železničného múzea v Mürzzuschlagu a späť. Nostalgický vlak prechádza cez železnicu Semmering do mesta Mürzzuschlag. Jazda vlakom je možná len so zakúpenou vstupenkou na podujatie za 15,- €, resp. 12,- € pre žiakov a študentov, dôchodcov, občanov s ŤZP a členov Ö1 klubu.

Organizátor: www.nostalgiezug.at

 

BURGERLAND

 

Hasičské múzeum Eisenstadt

História hasičského zboru je pôsobivou ilustráciou rozsiahlej zbierky historických dokumentov, prilieb, dekorácií, ocenení, parných a ručných striekačiek z rokov 1753 – 1901, dobových čerpadiel a vozidiel od roku 1930. Múzeum sa nachádza na ulici Leigstrasse 41 v Eisenstadte. Viac informácii nájdete na webe múzea.

 

Poľnohospodárske múzeum Burgenland

V múzeu nachádzajúcom sa na Schulstraße 12 v St. Michael sa na ploche 2 700 m² môžete zoznámiť s približne 2 000 exponátmi reprezentujúcimi 200-ročnú históriu poľnohospodárstva. Podrobnejšie informácie nájdete na webe múzea.

 

DOLNÉ RAKÚSKO

 

KOLLER Oldtimermuseum

Výstava pôsobivo prezentuje celú históriu automobilov od autokaru až po moderné športové vozidlo. Okrem automobilov môžete tiež obdivovať historické bicykle, motocykle a traktory. Celkovo je vystavených viac ako 100 skvelých vozidiel od 70 výrobcov. Vystavené sú modeli od začiatku výroby automobilov v roku 1886 vozidla dvadsiatych a tridsiatych rokov 20. storočia a klasiky 50. a 60. rokov 20. storočia „Youngtimern“ 1970 a 1980. Porsche, Ferrari, Jaguar, Rolls-Royce, Mercedes, ako aj zriedkavé kusy ako sú Bugatti, Hispano-Suiza a Packard. To sú len niektoré z náznakov značiek, ktorých klasické vozidlá môžu byť obdivované v tomto jedinečnom múzeu. 

Špeciálne prehliadky múzea sú každú hodinu od 18:00 do 23:00. Múzeum sa nachádza na  Wimpffengasse 5, 3704 Kleinwetzdorf.

Web:https://www.rkoller.com/oldtimer

 

Eisenbahnmuseum Deutsch-Wagram

Severná dráha Cisára Ferdinanda (Kaiser Ferdinand Nordbahn) bola otvorená 23. novembra 1837.

Múzeum prvej železničnej trate z Floridsdorfu do Wagramu má veľké množstvo historických exponátov ako napríklad model stanice z roku 1839, modely lokomotív a vozňov, uniformy, telegrafné zariadenia, bezpečnostné zariadenia a ďalšie. Viac informácií nájdete na webe múzea.

 

Eisenbahnmuseum Schwechat

Železničné múzeum sa nachádza na Hintere Bahngasse 2b na mieste pôvodného depa Viedenskej elektrickej železnice. Múzeum sa venuje hlavne mestskej doprave, miestnym a závodným železniciam, ako aj rozvoju dieselových lokomotív a motorom Gebus. K dispozícii sú aj niektoré vozidlá technického múzea vo Viedni. Štyri haly sú prepojené poľnou železnicou s rozchodom 600 mm premávajúcou v hodinovom intervale. Prehliadky dielne zo sprievodcom od 18:30 do 22:30. Podrobnejšie informácie nájdete na webe múzea.

 

Železničné múzeum Strasshof

Ponorte sa do atmosféry uhlia, sadzí a oleja. Vydajte sa na cestu objavov cez toto rozľahlé múzeum. Lokomotívy a vozne v múzeu hovoria o dobrodružstve železníc v rôznych epochách. Navštívte viac ako 350 vozidiel, historické zariadenia ako vodárenská veža, a uhoľný žeriav a spoznajte ich. 

Program

08:00 – 19:00: jazda na stanovišti rušná
20:00: Prezentácia 30 33 v hale
20:30: Nočné fotografie s parnými lokomotívami 30 33 a 310.23

Viac na stránke múzea http://www.eisenbahnmuseum-heizhaus.com/de/.

 

Železničné a miestne múzeum histórie Grafenberg

V pokojnej vínnej obci Grafenberg pri Eggenburgu sa prezentuje skutočný skvost rakúskej železničnej histórie: v múzeu železníc Grafenberg návštevníci zažijú technickú históriu železnice, vytlačia si staré lepenkové lístky. Nachádza sa tu vystáva o legendárnom modrom blesku ÖBB! Zaujímavé informácie o technológii vlaku z jeho prevádzkovou históriou, ako aj fotografie a originálne štúdie dizajnu! Vrcholom je model 1:17 v pôvodných farbách modrého blesku! Súčasťou programu je aj jazda historickým autobusom medzi Horn, Eggenburg, Grafenberg, Zogelsdorf a Gars am Kamp! Domáce špeciality v bistre RailJet, knihy a DVD v múzejnom obchode.

Internetová stránka muzea: www.sammlung-grafenberg.at
Facebook: facebook.com/Collection Grafenberg

Múzeum bicyklov Retz

Múzeum bicyklov sa nachádza v zámku rodiny Suttner-Gatterburg v Retz. Výstavná plocha s rozlohou 240 m² slúži na prezentáciu cca 150 historických bicyklov. Nájdete tu nielen najstaršie zachované bicykle, ale aj bicykle z rokov 1898 – 1940, detské bicykle, dobové svetlá, zvončeky, náradie a oveľa viac. K unikátnym exponátom múzea patria bežné koleso Burg z Viedne okolo roku 1820, bežecké kolo Hobbyhorse z Anglicka okolo roku 1820, Michauxe pedálové koleso z Francúzska 1868, pedálové kľukové koleso okolo 1870 (neznámy výrobca), trojkolka okolo 1870 (neznámy výrobca), tri bicykle z rokov 1880 – 1885 a jeden z prvých bicyklov okolo roku 1892. Viac informácií nájdete na webe múzea.

Höllentalbahn

Elektricky ovládaná miestna železnica bola v Dolnom Rakúsku sprevádzkovaná ako prvá muzeálna železnica už pred viac ako 30 rokmi. Otvorená bola v roku 1926, ako úzkorozchodná linka spájajúca stanicu ÖBB Payerbach-Reichenau s malebným kúpeľným mestom Reichenau a Hirschwang, s východiskom lanovky Rax, ktorá je najstaršou lanovkou v Rakúsku.

Webová stránka: www.lokalbahnen.at/hoellentalbahn.

 

Vojenské múzeum Sonntagberg / Rosenau

Múzeum ponúka prehľad o prvej svetovej vojne, medzivojnovej dobe, invázii do Rakúska, prenasledovaní Židov, druhej svetovej vojne, povojnovej dobe, ako aj z vývoja rakúskych ozbrojených síl. V súčasnej dobe je k dispozícii: 200 uniforiem (bojové a vychádzkové uniformy), 700 zbraní, zbierka munícií, vybavenia, dýky, asi 30 nákladných vozidiel a terénnych vozidiel, tank T 34, pripravený na prekonanie pechotného vozidla, NSU, pásové vozidlá, kolekcia motocyklov, modely lodí a lietadiel, protitankové zbrane, medaily, odznaky, originálne, fotografie, vlajky, komunikačné zariadenia, atď.

Webová stránka:www.militaermuseum.com.

 

Múzeum dobrovoľníckej hasičskej stanice Laxenburg

Múzeum sídli v budove dobrovoľníckeho požiarneho oddelenia Laxenburg a záujemcom ponúka množstvo exponátov z viac ako 150-ročnej histórie hasičského oddelenia Laxenburg. Napríklad vybavenie nasadenia v priebehu vekov a rozsiahla zbierka ocenení z tohto obdobia. Súčasťou múzea sú  historické vozidlá – takzvaný „poľnohospodársky postrekovač“ z roku 1786 z inventára Hoffeuerwehru, „Austro-Fiat“, postavený v roku 1928, ktorý je ešte stále funkčný a Opel-Blitz. Obidve vozidlá boli postavené spoločnosťou Laxenburg Wagner a výrobcom karosérie Rausch. V neposlednom rade tiež môžete obdivovať požiarne prilby zo všetkých častí sveta. Múzeum bolo zrekonštruované v roku 2015 sídli na Herbert-Rauch-Gasse 2, 2361 v Laxenburgu. Telefón: +43 2236/712 22
E-mail: kommando@fflaxenburg.at
Webová stránka: www.fflaxenburg.at
Facebook:facebook.com/fflaxenburg

Oldtimermuseum Poysdorf

Oldtimermuseum na Liechtensteinstrasse 68 v Poysdorfe obsahuje zbierku legendárnych automobilov značiek Tatra, Aero, Puch 500, VW Karmann-Ghia, Pretzelkäfer, DKW a ďalších. Podrobnejšie informácie nájdete na webe múzea.

 

Depozitár  múzea električiek – WTM, Traiskirchen 

Depozitár  Múzea Viedenských električiek – WTM v súčasnosti obsahuje 29 historických viedenských električkových vozidiel v múzeu Traiskirchen. Nachádzajú sa tu vozidlá s otvorenými plošinami a zásuvnými mriežkami, testovacie vozidlo ULF, kĺbové vozidlo s nízkou podlahou s najnižšou vstupnou výškou na svete 15,2 cm. Stála expozícia ukazuje vývoj viedenskej verejnej dopravy a históriu zbierky.

Webová stránka: www.tram.at.

 

HORNÉ RAKÚSKO

 

Múzeum motocyklov Vorchdorf

Na dvoch poschodiach múzea nachádzajúceho sa na ulici Peintal 31 vo Vochdorfe môžete obdivovať kolekciu 240 motocyklov. Samostatným blokom je história značky BMW od roku 1923 až po súčasnosť. Súčasťou zbierky špeciálnych modelov, závodných vozidiel a prototypov sú aj predchodcovia bavorskej Nobelmarke. Okrem rakúskych rarít KTM, DSH alebo LAG tu nájdete aj niekoľko Puchsov vrátane vzácnych štvorvalcov. Vývoj nemeckých motocyklov je prezentovaný značkami Megola, Mars, či Hildebrand & Wolfmüller. Nájdete tu aj starú motocyklovú dielňu s hydroelektrickými dielenskými strojmi a rozsiahlu zbierku dobových rádioprijímačov. Ďalšie informácie nájdete na webe múzea.

 

Hasičské múzeum svätého Floriána

Hasičské múzeum svätého Floriána na Stiftstrasse 2 v St. Florian jedným z najväčších na svete. V 17 halách o rozlohe 3 000 m² nájdete viac ako 1 000 exponátov. Bližšie informácie nájdete na webe múzea.

 

ŠTAJERSKO

 

Električkové múzeum Graz

V historickej vozovni električiek na konečnej zastávke linky č. 1 na Mariatrosterstraße 204 v Grazi sa nachádza jedinečné múzeum električiek prezentujúce električky z rôznych krajín sveta a rôznych období. Do múzea bude premávať historická električka a historický autobus od 18:15 do 00:15.

 

Technické železničné múzeum Lieboch

Technické múzeum železníc na Bahnhofstraße 8 v Liebochu približuje históriu železníc so zameraním na trať GKB Graz – Köflach. Počas podujatia si budete môcť pozrieť najznámejšiu parnú lokomotívu združenia StEF 56.3115, zbierku historických objektov, stálu expozíciu “Uhlie, para a železnica – 150 rokov GKB” a špeciálnu výstavu venovanú 160. výročiu južnej železnice. Na železničnej stanici GKB v Grazi budete môcť obdivovať najmodernejšie parné lokomotívy na svete rady 671 a historické osobné vozidlá štajerských železničných priateľov upravených ako bufetové auto.

Medzi železničnou stanicou v Grazi a železničným múzeum v Liebku bude zabezpečená mimoriadna kyvadlová doprava parným vlakom.

• Odchody zo železničnej stanice Graz Köflacherbahnhof: každú hodinu od 18:30 do 23:30
• Odchody zo železničného múzea stanice Lieboch: každú hodinu od 18:05 do 00:05

Ďalšie informácie o múzeu nájdete na webe múzea.

 

Puch Museum Judenburg

Múzeum sa nachádza v historickom centre Judenburg, len kúsok od hlavného námestia, v múzeu sa nachádza výstava legendárnych vozov Puch. Názov Puch bol spojený s vynikajúcimi úspechmi vozidla, celosvetovým úspechom ktorý významne prispel k motorizácii rakúskeho obyvateľstva. Judenburger Puch múzeum rozpráva veľa príbehov z minulosti, k videniu sú populárne motocykle a skútre tejto značky, rovnako ako robustne vozidla Hafling a Pinzgauer – alebo Puch 500, láskyplne nazývaný „Pucherl“.

Web: www.judenburg.com
Facebook: facebook.com/puchmuseum.judenburg

 

KORUTÁNSKO

 

Električkové múzeum v Klagenfurte

Električkové múzeum na Wilsonstraße 37 pri Klagenfurtskom jazere v Klagenfurte má už viac ako 40-ročnú tradíciu a svojich návštevníkov oboznamuje s históriou verejnej dopravy v meste. Nájdete v ňom nie len prvé vozidlá konskej električky z roku 1891, ale aj vozidlá elektrickej trakcie z rokov 1911 – 1963, kedy došlo k zániku premávky električiek.

Štokholmský bufet “Zur Tramway” v Lendkanale je východiskom cca 0,7 km trate do chránenej krajinnej oblasti Lendspitz, ktorá je dôstojnou spomienkou na niekdajšiu sieť električkovej dopravy v meste. Ďalšie informácie o múzeu zameranom na históriu verejnej dopravy v Korutánsku nájdete na webe múzea.

 

Múzeum vozidiel Villach

Múzeum klasického automobilu Villach bolo založené v roku 1987 zberateľom Rudolfom Pirkerom a jeho rodinou. Vidieť tu môžete 260 vozidiel z rokov výroby 1927 – 1990. Zvláštnosťou auto múzea Villach je, že nie to nie sú najstaršie, najhodnotnejšie exponáty, ale každodenné vozidlá z tej doby, ktoré sú od klasiky do dnes. Adresa múzea je Ferdinand-Wedenig-Straße 9, 9500 Villach-Zauchen.

Web múzea: www.oldtimermuseum.at

 

SALZBURG

 

Trolejbusy včera a dnes

História trolejbusovej dopravy v Salzburgu siaha do roku 1940, kedy trolejbusy nahradili niekdajšiu miestnu železnicu a stali sa výrazným medzníkom v histórii mestskej hromadnej dopravy. Napríklad trolejbusová linka č. 12 na 100 km trase prepraví viac ako 4 000 000 cestujúcich.

Pri príležitosti dlhej noci múzeí bude od 18:00 na Kapitelplatz vystavený 60-ročný historický trolejbus č. 123 a nový nízkopodlažný trolejbus. Prehliadky so sprievodcom začínajú od 18:00.
Súčasťou akcie bude prednáška o histórii dopravy a vystúpenie jazzovej kapely .

Ďalšie informácie nájdete na webe spoločnosti.

Tauembahn museum

Prvé železničné múzeu v regióne Salzburg na Bahnhofstraße 14 v Schwarzach im Pongau sa nachádza v priestoroch pôvodného depa z roku 1930 a novej budove múzea od architekta Prof. Adolfa Krischanitza, ktorá bola otvorená v roku 2003 a úplne dokončená o 2 roky neskôr. Prízemná časť novej budovy budovy je venovaná výstavám na tému Tauernbahn dnes. Napríklad v roku 2006 bola inštalovaná výstava k 100. výročiu založenia obce Schwarzach. Horné poschodie múzea je venované modelovej železnici. Fanúšikovia modelových železníc tu môžu vzhliadnuť stanice, mosty,viadukty a tunely, ktoré sú vernou kópiou Tauembahn. v historickej budove depa sa nachádzajú zreštaurované exponáty približujúce 100-ročnú históriu železnice. Pred areálom múzea sa nachádzajú staré signalizačné zariadenia, dreziny, muzeálna lokomotíva R 1245.514, či parná lokomotíva 93.1379. Ďalšie informácie nájdete na webe múzea.

 

LICHTENŠTAJSKO

 

Múzeum motoriek Feldkirch

Prvé múzeum motocyklov na Bifangstraße 39 vo Feldkirche bolo založené na základe iniciatívy Elmara Wehingera, Wolfganga Webera a Martina Raucha. V múzeu nájdete veľké množstvo motocyklov, ktoré sú po renovácii opäť v prevádzkyschopnom stave.

Web múzea: www.puch-museum.com

 

Na podujatie ORF Dlhá noc múzeí 2018 si môžete zakúpiť nasledujúce vstupenky:
 za 15,- € (12,- € pre žiakov a študentov, dôchodcov, občanov s ŤZP a členov Ö1 klubu) platnú vo všetkých múzeách v Rakúsku,
 za 6,- € platnú v múzeách v rámci daného regiónu
 Voľný vstup pre deti do 12 rokov

Kompletný program podujatia nájdete TU.

 

Autor: Patrik Špačinský

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.